Kontrola samozatrudnionych 2019. Co się stanie gdy podatnik straci status przedsiębiorcy? [23.07.2019 r.]

AIPZaktualizowano 
Test przedsiębiorcy to projekt sformułowany przez Ministerstwo Finansów. Ma weryfikować czy działalność gospodarcza prowadzona przez samozatrudnionych ma realny charakter, a nie jest tylko próbą uniknięcia wyższych podatków i składek ZUS. Tomasz Bołt / Polska Press
Ministerstwo Finansów prowadzi prace zmierzające do zmiany sytuacji jednoosobowych firm, współpracujących na stałe z tym samym partnerem. Próby regulacji tego sektora oznaczają dla niego większe obciążenia podatkowe, ale i duże wpływy do budżetu szacowane na ok. 1 mld 247 mln zł. Obniżają jednak też zdolność kredytową małych firm i ich możliwości pozyskiwania kapitału. Może to także zwiększyć liczbę upadłości firm. W I kwartale 2019 było ich 224, o 5 proc. więcej niż w I kw. rok temu.

Ministerstwo Finansów prowadzi prace zmierzające do zmiany sytuacji jednoosobowych firm, współpracujących na stałe z tym samym partnerem. Próby regulacji tego sektora oznaczają dla niego większe obciążenia podatkowe, ale i duże wpływy do budżetu szacowane na ok. 1 mld 247 mln zł. Obniżają jednak też zdolność kredytową małych firm i ich możliwości pozyskiwania kapitału. Może to także zwiększyć liczbę upadłości firm. W I kwartale 2019 było ich 224, o 5 proc. więcej niż w I kw. rok temu.

Test przedsiębiorcy to projekt sformułowany przez Ministerstwo Finansów. Ma weryfikować czy działalność gospodarcza prowadzona przez samozatrudnionych ma realny charakter, a nie jest tylko próbą uniknięcia wyższych podatków i składek ZUS. Może tak być w sytuacji, kiedy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność ma jednego klienta, któremu wystawia jedną fakturę. 

Test przedsiębiorcy ma zadziałać uszczelniająco na system podatkowy i wg szacunków ministerstwa może przynieść dodatkowy dochód ok. 1 mld 247 mln zł. Liczby wskazują, że MF z projektu z pewnością łatwo nie zrezygnuje. Może to niestety zwiększyć liczbę upadków firm. W I kwartale 2019 było ich 224 (upadłości i restrukturyzacje) – to o 5 proc. więcej niż w I kw. rok temu. Największe wzrosty upadłości (+46 proc.) stały się udziałem handlu.

Więcej zapłacą do ZUS i US, mniej dostaną z banku

Wprawdzie Ministerstwo poinformowało pod koniec kwietnia, że zrezygnowało z dalszych prac nad tym projektem, równocześnie jednak pojawiają się głosy, że resort będzie dążył w taki czy inny sposób do zmiany formuły prawnej najmniejszych firm, a przepisy, które mają umożliwić weryfikację przedsiębiorców, są procedowane. Jeśli wejdą w życie, będą oznaczały dla przedsiębiorców, którzy nie przejdą pozytywnie testu zwiększone koszty działalności związane ze składkami do ZUS czy do Urzędu Skarbowego.

W tym roku zakaz handlu nie obejmuje tylko jednej niedzieli w miesiącu. A jak jest w najbliższą niedzielę 21 lipca? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Co ze zdolnością kredytową

Zwiększenie zobowiązań podatkowych dla najmniejszych firm to nie jedyne zmartwienie tych podmiotów. Próby regulacji small biznesu wpływają też na zdolność kredytową tych firm i ich możliwości pozyskiwania kapitału. Jeśli przedsiębiorstwo stara się w banku o kredyt z kilkuletnim harmonogramem spłaty, oczywiste jest, że wiszące nad firmą i zapowiadane przez ustawodawcę zmiany nie będą sprzyjać pozytywnej ocenie, jaką taka firma powinna otrzymać od analityka bankowego.

W tym roku zakaz handlu nie obejmuje tylko jednej niedzieli w miesiącu. A jak jest w najbliższą niedzielę 21 lipca? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

- Wzrost zobowiązań, w tym tych do ZUS czy US oznacza dla przedsiębiorcy niższe zyski, a więc także gorszą pozycję wobec banku. Może to wiązać się albo z niższymi kwotami kredytu jakiego bank udzieli, niestety w wielu przypadkach uniemożliwi to w ogóle otrzymanie kredytu w banku. W rezultacie takie regulacje ustawodawcze ograniczą możliwości pozyskiwania kapitału wielu przedsiębiorcom. To dość niebezpieczne, bo nawet jeśli firma wystawia jedną fakturę i współpracuje z jednym partnerem, nie oznacza to, że nie potrzebuje środków na inwestycje np. w sprzęt komputerowy, oprogramowanie, biuro czy samochód.

Zapewne więcej firm trafi po kapitał do faktoringu, już teraz widzimy zwiększone zainteresowanie. Będziemy analizować sytuację takich podmiotów indywidualnie, ale jeśli z danym partnerem przedsiębiorca współpracuje od dawna i ta kooperacja nie jest zagrożona to nie powinno być problemów z finansowaniem poprzez faktoring – mówi Anna Konecka – Pająk - Dyrektor Makroregionu Mazowieckiego w eFaktor.

Od nowego roku WSZYSCY zapłacimy niższy PIT. Najbardziej skorzystają osoby na etatach. Znamy szczegóły ustawy, którą zaakceptuje rząd i skieruje do Sejmu. Kliknij w ten tekst a dowiesz się ile zyskasz na niższym podatku!

Test przedsiębiorcy będzie miał wpływ na zdolność pozyskiwania kapitału przez firmy w przypadku narzędzi bankowych, ale w przypadku faktoringu nie, bo tutaj finansowanie udzielane jest w oparciu o realne zyski wypracowywane przez firmy. W przypadku finansowania za pomocą faktoringu wypłacane są środki, które przedsiębiorca już zarobił i wystawił na nie niekwestionowaną przez odbiorcę fakturę, jednak zmuszony jest długo czekać na przelew.

polecane: FLESZ: Koniec zatorów płatniczych? Duże ułatwienie dla małych firm

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 106

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
T
Tom

Warto przyjrzeć się kierowcom ce na samozatrudnieniu. Mnie zwolniono bo nie chciałem przejść.zarabialem 6500 brutto wiec jakieś składki emerytalne były a po przejściu najniższy ZUS bym opłacalne żeby więcej zostało w kieszeni ale emerytura z tego będzie glodowa to tylko jeden aspekt

M
Milena

Robicie z ludzi debili? Pracuję tylko dla Powiatowej Inspekcji weterynaryjnej która zmusza mnie do prowadzenia DG żeby podpisać że mną umowę zlecenie. Praca jak na etacie ale wszystkie obciążenia da po mojej stronie , Inspekcja twierdzi że nie może mnie zatrudnić ,obiecywana etatyzacja do skutku nie dochodzi i to ja mam być karana ?

L
Lekarz
2019-07-12T21:06:55 02:00, Swetru:

Swoich też skontrolujecie? Zapraszam do Lotu. Wasz prezesik kazał wszystkim przejść na działalność jednoosobową bo tak taniej i można zajeździć pracownika. Żeby mogli pracować na małym ZUSie to oficjalnie pracują dla specjalnie powołanej spółki A faktycznie dla lotu. dobra zmiana fałszywce!

Podobnie w szpitalach

L
Lekarz

Najpierw trzeba pomyśleć skad szpitale wezmą pieniądze dla lekarzy kontaktowych. Bo nie sądzę ze po powrocie na etaty zgodzą się na obniżkę zarobkow. A lekarzy juz jest zbyt mało. Na kontrakty poszli by pracodawca nie musiał przestrzegac czasu pracy.

W
W PiS du
2019-07-17T22:47:57 02:00, Kaczor, przyjaciel Lenina:

ZiP chce zarżnąć gospodarkę i przywrócić komunę. Za chwilę doczekamy reglamentacji i podstawowych komórek partyjnych w upaństwowionych przedsiębiorstwach.

Co się dziwić skoro kaczor zna tylko jeden system a w innym się gubi

C
Charlotte Muller

Cześć, nazywam się Charlotte Müller, jestem Niemką i jestem dyrektorem generalnym firmy Moon Light Loan. Czy potrzebujesz szybkiej, długiej lub krótkoterminowej pożyczki o stosunkowo niskim oprocentowaniu już od 3%? Czy trudność gospodarki wpływa na ciebie w tym roku? Oferujemy bezpieczne i bezpieczne pożyczki e-mailowe na adres (moonlightloanfirm@gmail.com)

* Czy szukasz środków na spłatę kredytów i długów?

* Czy szukasz środków finansowych na założenie własnej firmy?

* Czy potrzebujesz pożyczek prywatnych lub biznesowych do różnych celów?

* Czy szukasz pożyczek na realizację dużych projektów?

* Czy potrzebujesz pożyczki w mniej niż 24 godziny?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, mogę ci pomóc.

* Mogę zaoferować do 10 000 000 euro.

* Możesz wybrać od 1 do 30 lat na spłatę.

* Możesz wybrać między miesięcznym a rocznym planem spłat.

* Elastyczne warunki pożyczki.

Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się ze mną za pośrednictwem tego adresu e-mail: (moonlightloanfirm@gmail.com)

Masz 100% gwarancji, że otrzymasz pożyczkę na koniec tej transakcji kredytowej.

Jesteśmy pasjonatami, którzy liczą na włączenie finansowe.

Nasze kredyty i produkty inwestycyjne zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wygodę i wartość.

Gorące pozdrowienia

Pani Charlotte Müller

P
PolPol

Nikt nie mówi, że upadłość przedsiębiorst to często wina kontrahentów, którzy są bezkarni i nie płacą na czas, bo wiedzą, że mogą. Mądry Polak po szkodzie (znaczy ja) ma faktoring, ale i tu uważajcie i wybierajcie mądrze... sprawdźcie bibby financial services i poczytajcie

K
Kaczor, przyjaciel Lenina

ZiP chce zarżnąć gospodarkę i przywrócić komunę. Za chwilę doczekamy reglamentacji i podstawowych komórek partyjnych w upaństwowionych przedsiębiorstwach.

S
Sergiusz Wspaniały

Pitolicie Hippolicie.

A
Adolf Kaczyński

Czy nie można zrobić testu polityka. Wtedy takie darmozjady jak Kaczor, jego służący Morawiecki, służący Błaszczak i cała ta holota poszła by w PiSdu.

J
Jarek

To jest jakaś debiloza... Oo 10 lat mam DG i cieszę się, że mam jednego dużego klienta i kilku mniejszych. To było od początku w moim interesie, żeby większość przychodu ciągnąć z jednego zlecenia, a w razie czego przeskoczyć na inne. Teraz mnie będą za to karać? Klient ma mnie zatrudnić czy jak? Nie rozumiem też pitolenia o niższym zusie itp. Niższy to ja miałem przez 2 lata na początku, a teraz oddaję państwu niemal połowę z tego co zarobię, np. wpada mi 10 000 brutto, 1200 idzie na zus, vat to jakieś 1800, pit około 1500, zostaje 5500 w kieszeni i pamiętajcie, że to nie jest praca 8h i mam w zadzie, tylko użeranie się i telefony do później nocy. Nie biorę wszystkiego w leasing, nie naciągam kosztów, nie oszukuje na podatkach i serio nie wiem gdzie to eldorado samozatrudnionych, o którym wciąż mowa.

G
Gość
2019-07-05T07:07:25 02:00, Gość:

"jednoosobowych firm, współpracujących na stałe z tym samym partnerem" - Pracodawca nie zatrudnia, tylko zleca ... Wymysł dzisiejszych czasów - To taka fajna wirtualna księgowość...

2019-07-09T20:22:19 02:00, Gość:

No ciekawe jak oni to robią innych krajach? Też trzeba zdawać testy, czy podatki ludzkie i kodeks pracy normalny?

Tak w uk od dawna...

https://snaccounts.co.uk/co-to-jest-ir35-przepisy/

G
Gość

Dzień dobry,

Złóż wniosek o szybką i wygodną pożyczkę na spłatę rachunków i rozpoczęcie nowej działalności lub refinansowanie projektów po najniższej stopie procentowej 3%. jeśli zainteresowani skontaktują się z nami dzisiaj, pod poniższą informacją pod adresem e-mail firmy lub numerem telefonu firmy poniżej, aby umożliwić nam kontynuację.

skontaktuj się z nami dzisiaj na ten e-mail: (danielsilva59491@gmail.com) lub WhatsApp: 218922182398, aby uzyskać więcej informacji.

Oczekuje, że usłyszy od ciebie tak szybko, jak to możliwe.

Dziękuję i miłego dnia .

Pan Daniel Silva.

k
k.

Z czegoś trzeba finansować socjal. Załamujące twarde dane o 500 https://www.rp.pl/Komentarze/190719528-Jakub-Bierzynski-500-plus-to-sukces-Nie-to-kleska.html

G
Gość

A ludzie dalej głosują na europejsów. 98 % posłów i ministrów za puste łby i do paki, niestety 98% społeczeństwa zjada się ich kiełbasą wyborczą i koło się zamyka. Mądry polak po szkodzie, wszyscy obudzą się z ręką w nocniku

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3