Ile będą wynosić emerytury za 25 lat? Kto nie powinien spodziewać się wysokiego świadczenia? Millenialsi mogą mieć problem

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Millenialsi to określenie odnoszące się do tzw. Pokolenia Y. Chodzi o osoby urodzone w latach 80-tych aż do połowy lat 90-tych.
Millenialsi to określenie odnoszące się do tzw. Pokolenia Y. Chodzi o osoby urodzone w latach 80-tych aż do połowy lat 90-tych. unsplash
Zastanawiasz się czasem, ile będzie wynosić emerytura na przykład za 30 lat? Pokolenie dzisiejszych 40-latków będzie mieć problem. Ich emerytury prawdopodobnie nie będą tak wysokie, jak osób dziś pobierających świadczenie. Sprawdzamy, ile wyniosą emerytury za 25 lat i gdzie można sprawdzić, jakiej będą wysokości.

Spis treści

Millenialsi - kim są? Jakie będą ich emerytury?

Millenialsi to określenie odnoszące się do tzw. Pokolenia Y. Chodzi o osoby urodzone w latach 80. aż do połowy lat 90. XX wieku. Są następcami Pokolenia X i poprzednikami Pokolenia Z. To właśnie oni powinni liczyć, że ich emerytury osiągną maksymalnie poziom 30 proc. ich ostatniej pensji.

Emerytury tych właśnie osób będą zupełnie inne niż ich rodziców. Mówił o tym dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW w programie „Newsroom” Wirtualnej Polski.

Pokolenie obecnych 40-latków to osoby, które już są w samym środku swojej kariery zawodowej. Jak zauważył dr Lasocki, dużo zależy od tego, jak wyglądały pierwsze lata aktywności zawodowej takiej osoby oraz ogólna sytuacja rynkowa. To ona ma wpływ na to, jaką pracę udało się jej znaleźć i wysokość pensji.

Przykładowo - pracując w oparciu o umowę zlecenie przez czas studiów będziemy posiadać tzw. lata nieskładkowe. Mają one znaczenie jedynie w przypadku starania się o emeryturę minimalną.

- Zupełnie zmieniły się zasady gry. W starym systemie wystarczyło pokazać 10 lat dobrej pracy, by ustalić wysokość emerytury. W nowym systemie nie jest wybaczona ani jedna składka - powiedział Tomasz Lasocki.

Zaznaczył również, że przez 25 lat działania nowego systemu Polacy się tego jeszcze nie nauczyli.

Stopa zastąpienia – co to jest i dlaczego jest ważna dla przyszłej emerytury?

Wskaźnik, dzięki któremu możemy policzyć, ile wyniesie emerytura to tzw. stopa zastąpienia. Określa ona procent, jaki będzie stanowić nasza emerytura względem ostatniej pensji. Ile będzie wynosić w następnych latach, zależy właśnie od tego, jaka jest obecnie i jaka jej wartość jest prognozowana na kolejne lata.

Prognozy są dość szczegółowe, ponieważ wiemy, ile osób będzie wtedy na polskim rynku pracy. To osoby, które w dużej mierze już się urodziły. Natomiast część danych można wziąć z prognoz demograficznych.

Jak sprawdzić wysokość przyszłej emerytury?

Kalkulator, dzięki któremu będziemy mogli policzyć naszą przyszłą emeryturę - znajduje się na oficjalnej stronie internetowej ZUS-u.

Ponadto swoją prognozowaną emeryturę można sprawdzić samodzielnie m.in. na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). W tym celu trzeba wejść w panelu „ubezpieczony” w zakładkę „Informacje o stanie konta”.

Osoby, które skończyły 35 lat, mogą dodatkowo zobaczyć prognozę emerytury w kilku wariantach. Założenie jest jednak takie, że odprowadzane składki w następnych miesiącach i latach będą średnio takie, jak dotychczas. Dodatkowym założeniem jest praca do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Ile będą wynosić emerytury dzisiejszych 40-latków? Sprawdzamy wysokość emerytur za 25 lat

Szacunki mówią o tym, że millenialsi, czyli osoby będące w wieku dojrzałym, będą otrzymywać na emeryturze 25 - 30 proc. swojej ostatniej pensji przed przejściem na emeryturę.

– Starość dzieli się na etapy. Te pierwsze 10 lat, czyli do siedemdziesiątki w przypadku kobiet, to jest najprzyjemniejszy czas, kiedy mamy jeszcze siły, więc dorabiamy. Możemy skorzystać z różnych programów: PPK, IKE, IKZE. Tylko środki tam zgromadzone, o tym rzadko się mówi, nie podlegają waloryzacji. Osoby, które dostały pieniądze z PPK 5 lat temu, już pewnie tych środków nie mają, bo przecież zjadła je inflacja - wyjaśnił dr Lasocki.

Jak dodaje, po 10 latach na emeryturze pozostaną jedynie pieniądze z ZUS. Zaznaczył także, że jeśli system się nie zmieni i za 20 lat będzie funkcjonował jak obecnie - to wówczas konieczna będzie zmiana obecnej koncepcji emerytury jako czasu braku aktywności zawodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu