Kto powinien składać PIT-2?

Materiał informacyjny pit.pl
Deklaracja PIT-2 to nieobowiązkowe oświadczenie, które składa się w celu uzyskania ulgi podatkowej. Złożenie oświadczenia PIT-2 powoduje comiesięczne zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy. Kto może skorzystać z tego rozwiązania i jak powinien to zrobić?

Co to jest PIT-2?

PIT-2 to jedno z podstawowych oświadczeń dotyczących podatku dochodowego. Deklarację PIT-2 składają pracownicy dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Złożenie tego oświadczenia sprawia, że każdego miesiąca podatnik otrzymuje wyższą kwotę netto swojego wynagrodzenia za pracę. Wszystko dlatego, że zaliczki są pomniejszane o 1/12 wysokości kwoty zmniejszającej podatek.

Warto jednak pamiętać, że PIT-2 nie dotyczy wszystkich pracowników. Ten druk nie jest skierowany do osób, które są zatrudnione na kilka etapów, prowadzą własną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lub pracują pomimo statusu emeryta.

Zasady te wynikają z tego, że podatnikowi przysługuje tylko jedna kwota wolna od podatku. W przypadku emerytów jest ona potrącana w zaliczkach organu rentowego. Wieloetatowcy mogą uwzględniać kwotę wolną tylko u jednego pracodawcy. Natomiast przedsiębiorcy stosują ją przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności gospodarczej.

Deklaracja PIT-2 nie obowiązuje również osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Obecnie tylko pracownicy, którzy podpisali umowę o pracę, mogą złożyć oświadczenie dotyczące zmniejszania miesięcznej zaliczki kwoty podatku.

Warto pamiętać, że niektóre z zasad dotyczących składnia PIT-2 mogą zmieniać się wraz z wprowadzaniem modyfikacji do prawa podatkowego. Dlatego też dobrze jest śledzić najnowsze publikacje na rządowych stronach lub witrynach takich jak np. https://www.pit.pl/pit-2/, które specjalizują się w kwestiach związanych z rozliczeniami oraz innymi, formalnymi aspektami zatrudnienia.

Do jakich źródeł przychodów ma zastosowanie PIT-2?

Warto wiedzieć, że PIT-2 ma zastosowanie do kilku rodzajów przychodów. Deklaracja sprawdza się w przypadku osób odprowadzających podatki ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku do wykonywanych obowiązków czy też stosunku służbowego. Ponadto oświadczenie PIT-2 ma zastosowanie przy pracy nakładczej, a także w przypadku wypłat z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej oraz przy zasiłkach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, które wypłacane są przez zakłady pracy.
Jakie informacje zawiera PIT-2?

Deklaracja PIT-2 to krótki dokument, którego wypełnienie zajmuje dosłownie kilka minut. W oświadczeniu należy podać informacje takie jak:

  • numer PESEL lub identyfikator podatkowy (NIP);
  • imię;
  • nazwisko;
  • data urodzenia;
  • miejsce zatrudnienia, czyli pełną nazwę zakładu pracy, któremu przekazywana jest funkcja płatnika;
  • data wypełnienia formularza PIT-2;
  • czytelny podpis.

Podpisanie się pod deklaracją PIT-2 jest równoznaczne z oświadczeniem, że ma się prawo do korzystania ze zniżek podatkowych. W ten sposób pracownik oświadcza również, że jest świadom odpowiedzialności karnej, która wynika z podania fałszywych informacji.

Kiedy należy złożyć druk PIT-2?

PIT-2 wypełnia się zazwyczaj w momencie podpisywania umowy o pracę lub w trakcie pierwszego miesiąca zatrudnienia (przed pierwszą wypłatą). Jednak można to zrobić również w każdym, dowolnie wybranym momencie zatrudnienia.

Wybierając tę ostatnią opcję, należy pamiętać, że w takim przypadku pracodawca zacznie odliczać 1/12 kwoty zmniejszającej podatek dopiero od momentu złożenia druku. Zleceniodawca może rozpocząć tę procedurę najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał od pracownika druk PIT-2.

Warto jednak wiedzieć, że opóźnione złożenie oświadczenia lub całkowite jego pominięcie nie wyklucza uzyskania kwoty wolnej od podatku. Ministerstwo Finansów przyjmuje, że jeżeli pracownik nie złoży deklaracji PIT-2, to pieniądze z jego kwoty wolnej i tak zostaną mu zwrócone. Jednak w tym przypadku będą to środki w formie zwrotu nadpłaconego podatku. Dodatkowo taki zwrot odbędzie się dopiero przy rozliczeniu rocznym w następnym roku kalendarzowym.

Czy PIT-2 trzeba wypełniać co roku?

Składanie druku PIT-2 jest łatwe i wygodne, ponieważ podczas zatrudnienia u jednego pracodawcy zazwyczaj robi się to tylko raz. PIT-2 nie wymaga corocznego uaktualniania, ponieważ zachowuje ważność aż do jego odwołania lub wycofania przez samego pracownika. Oznacza to, że jeśli stan faktyczny pracownika nie uległ zmianie, to PIT-2 również się nie zmienił.

Nowe oświadczenie należy złożyć dopiero w przypadku zmiany pracy, ponieważ wtedy kwotę zmniejszającą podatek zaczyna stosować nowy zleceniodawca. Zasada ta ma zastosowanie również sytuacji, w której kwotę wolną zaczyna odprowadzać ZUS lub kiedy pracownik zaczyna prowadzić własną działalność gospodarczą i sam uwzględnia zniżkę przy obliczaniu zaliczek.

Zmiany w oświadczeniu PIT-2 na rok 2023

W roku 2023 w życie wejdą zmiany dotyczące rozliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Nowy formularz PIT-2 będzie zakładał możliwość rozdzielenia kwoty zmniejszającej pomiędzy dwóch albo nawet i trzech płatników.

To rozwiązanie sprawi, że zamiast uzyskać kwotę zmniejszającą podatek o wysokości 300 zł, będzie można od dwóch pracodawców zdobyć po 150 zł. Analogicznie sytuacja będzie wyglądała w przypadku trzech zleceniodawców – wtedy kwota ta u każdego z nich wyniesie odpowiednio po 100 zł.

Dodatkowo w nowej wersji PIT-2 znajdzie się możliwość wskazania preferencyjnego sposobu rozliczania podatków. Pracownik będzie mógł od razu wybrać opodatkowanie dochodów wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Oprócz tego za sprawą nowego oświadczenia PIT-2 osoba zatrudniona uzyska opcję rezygnacji z ulgi dla młodych czy pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.

W zmienionej formie deklaracji PIT-2 będzie można podać dodatkowe informacje związane ze zwolnieniami z podatku. Ta opcja przyda się m.in. pracownikom, którzy korzystają z czteroletniej ulgi na powrót po długim pobycie za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie