Które zawody znikną z rynku pracy? Czeka nas rewolucja nie mniejsza niż rewolucja przemysłowa. Ludzi zastąpią roboty JEST SPRAWA

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
W Sosnowcu w Centrum Pediatrii pracuje sześć sympatycznych robotów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Sosnowcu w Centrum Pediatrii pracuje sześć sympatycznych robotów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Kogo roboty wyrzucą z pracy? Czy rzeczywiście część zawodów zniknie z rynku pracy, a może za sprawą robotów pojawią się nowe zawody? Jedno jest pewne czeka nas rewolucja nie mniejsza niż rewolucja przemysłowa.

Robotyzacja i sztuczna inteligencja wciąż kojarzy się nam z filmami SF, tym czasem ona śmiało choć często niepostrzeżenie wkracza w nasze życie.

W Sosnowcu w Centrum Pediatrii pracuje sześć sympatycznych robotów. Witają małych pacjentów przy wejściu, potrafią robić przysiady, bawić się w zgadywanki, a nawet opowiadać dowcipy.

Nao, Sanbot i Pepper, to roboty które wspierają personel Centrum Pediatrii w Sosnowcu m.in. w zakresie obsługi pacjentów w szpitalnej rejestracji, automatycznego pomiaru temperatury ciała czy podczas zajęć rehabilitacyjnych. Czy rzeczywiście roboty nas zastąpią?

- Mam nadzieję, że nie. Mam nadzieję, że wszystkie nasze obawy częściowo z czasem będą się zmniejszać. Oczywiście świat się zmienia. Robotyzacja, automatyzacja to elementy związane przede wszystkim z XXI wiekiem - mówi dr hab. inż. Anna Skórska, z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i dodaje - To, że się obawiamy zmian jest naturalną cechą każdego człowieka. Pewne zmiany są natomiast nieuchronne.

Według badań, nasze dzieci będą pracować w zawodach, których jeszcze nie ma.

- Niektóre badania wskazują wręcz, że ponad 60 procent dzieci w wieku szkolnym w przyszłości będą wykonywały zawody, których obecnie nie ma, ale to również nie jest nic niezwykłego. Kilkanaście lat temu, nikt nie wiedział, że znaczna część naszego życia zmieni się i przeniesie do sfery wirtualnej, a co za tym idzie, powstaną zawody takie jak youtuber, influencer. To naturalny efekt zmian - tłumaczy Skórska

.

Nie przeocz

Prawdą jest jednak to, że roboty już zastąpiły ludzi w wielu fabrykach, wykonując pewne czynności szybciej czy bezbłędnie.

- Warto pamiętać o tym, że lepiej pracować mądrze niż ciężko, w związku z czym spróbujmy potraktować robotyzację, automatyzację w pewnych obszarach, jak element komplementarny względem pracy ludzkiej. Oczywiście, pojawiają się obszary w których jesteśmy wypierani, albo w rozsądny sposób uzupełniani przez sztuczną inteligencję, przez roboty, komputery czy automaty. To nie oznacza jednak, że zupełnie w przyszłości zostaniemy wyeliminowani z rynku pracy.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu