Nowe świadczenie dla seniorów ma szansę wejść w życie? Zainteresowani pewnie z niecierpliwością czekają na ciąg dalszy, a w szczególności na to by idea, ubrana w kształt litery prawa, stała się rzeczywistością i przyniosła seniorom jak najszybciej dodatkowe spore pieniądze. Oczywiście, jest duża szansa, że sprawa będzie miała ciąg dalszy, tym bardziej, że idea ma wielu zwolenników także z kręgu partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości, w tym byłej minister rodziny – Elżbiety Rafalskiej.
Jeśli resort rodziny szybko przygotuje oczekiwane przez posłów analizy, to jest szansa, że w najbliższym czasie zapadną decyzje w sprawie wypłaty specjalnego zasiłku dla seniorów, którzy pozostają w długoletnim związku małżeńskim czyli uruchomienia programu Małżeństwo+.
Spis treści
Małżeństwa z długim stażem w Polsce
Jak pokazują wszelkie badania, w tym autorów inicjatywy, małżeństwa z tak dużym stażem w Polsce należą do grupy najmniej majętnych i borykających się ze sporymi problemami, w tym zdrowotnymi, które łatwiej byłoby rozwiązywać nawet przy takim wsparciu finansowym, które z kolei dla budżetu państwa nie byłoby dodatkowym wydatkiem istotnej wagi.
Jak wygląda sytuacja małżeństw w Polsce? Średnia wieku osób rozwodzących się w Polsce to 42 lata w przypadku mężczyzn i 38 w przypadku kobiet. Coraz mniej osób bierze śluby, coraz więcej jednak się rozwodzi. W 2019 r. zawarto w Polsce 185 tys. małżeństw, w 2020 było to tylko 145 tysięcy. To najmniej od 30 lat.
Kiedy 500 + dla małżeństw może wejść w życie?
Z formalnego punktu widzenia potrzeba, by projekt ustawy trafił do laski marszałkowskiej i Sejm w głosowaniu zdecydował o jego losie. Jeśli w głosowaniu posłowie nie odrzucą go, trafi do komisji sejmowych i będzie tam szykowany do uchwalenia przez Sejm.
Projekt może być poselski, wtedy trafia od razu do Sejmu, a jeśli będzie projektem rządowym, to po przygotowaniu i konsultacjach decyzję o skierowaniu go do Sejmu podejmowana jest na posiedzeniu Rady Ministrów.
Nowy zasiłek dla seniorów w długoletnim związku małżeńskim: dla kogo, ile
Autorzy obywatelskiej petycji, która jest w Sejmie nie przedstawili propozycji szczegółowych rozwiązań. W tej kwestii można jedynie odwołać się do dokumentu sprzed dwóch lat, który trafił do prezydenta.
Autorzy tamtej propozycji wnosili, by 500 plus dla małżonków było przyznawane po osiągnięciu 50-letniego stażu, a jego wysokość wynosiła 500 zł miesięcznie, ale z upływem lat byłaby coraz wyższa.
Dodatkowe pieniądze dla seniorów: kiedy nowe przepisy
By doszło do realizacji projektu w praktyce potrzebne jest uchwalenie ustawy – oddzielnej albo uzupełnienie-znowelizowanie którejś już z istniejących, a dotyczących polityki senioralnej rządu.
Jak sugerowali posłowie z komisji zajmującej się petycjami, niezbędne jest ustalenie, ile w Polsce jest małżeństw ze stażem wieloletnim i ile taki projekt kosztowałby budżet państwa – jest to w gestii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Następnie odpowiedni akt prawny autorstwa bądź ministerstwa kierowanego przez Marlenę Maląg, po zatwierdzeniu przez rząd – bądź jako projekt poselski, z pominięciem tego etapu – powinien trafić do Sejmu i odbyć standardową drogę legislacyjną. Wtedy będą znane szczegóły konkretnych rozwiązań.
Programy dla seniorów. To już działa! Oto ważne świadczenia: Opieka 75+ czy Senior+
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma dla seniorów całą gamę świadczeń. Poza emeryturami i ubezpieczeniem społecznym są to m.in.:
- Program Opieka 75+. Opieka 75+ to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla osób w wieku powyżej 75 lat, w miejscach ich zamieszkania.
- Program wieloletni na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025.
- Program wieloletni "Senior+" na lata 2021-2025. Program jest kontynuacją programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015–2020. Zakłada wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji zadań własnych, polegających na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+”. Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, poprzez dofinansowanie rozbudowy infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+”, tj. wsparcie działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International