Męski klub Male Champions of Change, który wspiera kobiety

Materiał powstał we współpracy z Fundacją Sukcesu Pisanego Szminką
Choć kobiety stanowią około połowy osób aktywnych na rynku pracy, to odsetek pań wśród wyższej kadry menedżerskiej przedsiębiorstw w żaden sposób nie odzwierciedla tego udziału. Firmy polskie nadal też w niedostatecznym stopniu korzystają z zapisanych w kodeksie pracy możliwości elastycznego kształtowania czasu pracy. Nie ułatwia to kobietom godzenia obowiązków rodzicielskich ze służbowymi, powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim, czy zwyczajnie zachowania zdrowej równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, które niezbędne jest każdemu pracownikowi, niezależnie od jego płci

W 2018 roku kilkunastu prezesów największych polskich firm postanowiło połączyć siły, aby zacząć zmieniać ten stan rzeczy – z korzyścią dla swojego biznesu. Wówczas z inicjatywy założycielek Fundacji Sukces Pisany Szminką – Olgi Kozierowskiej i Olgi Legosz oraz Ambasadora Australii, Paula Wojciechowskiego, powstał klub Male Champions of Change. Organizacja została utworzona na wzór działającego od dziesięciu lat w Australii klubu, który postawił sobie podobne cele i realizuje je z powodzeniem. Nazwa klubu, która w wolnym tłumaczeniu mogłaby brzmieć „Męscy przodownicy zmian”, nie jest przypadkowa. U jej podstaw leżą fakty i biznesowa logika. Bo to właśnie mężczyźni kierują dziś prawie wszystkimi dużymi organizacjami biznesowymi w Polsce. Pozycja kobiet w biznesie oraz życiu publicznym nie zmieni się, jeżeli o wcielenie w życie postulatów równościowych nie zadbają właśnie oni – mężczyźni i liderzy tych zmian.

Trzon organizacji stanowią silne postacie ze świata biznesu – prezesi firm, nie tylko liczących się na rynku w kwestiach biznesowych, ale również nadających ton w kwestiach związanych ze strategią zarządzania kadrami. Do Klubu należą: Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny na Polskę, Czechy i Słowację, Mastercard Europe; Piotr Dziwok, Prezes Zarządu Shell Polska; Przemek Gdański, Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska SA; Stoyan Ivanov, Dyrektor Generalny Coca-Cola Poland Services; Marek Metrycki, Prezes Deloitte Polska; Tomasz Konik, Wiceprezes, Deloitte Polska; Piotr Korycki, Prezes Zarządu TVN; Mark Loughran, Dyrektor Generalny Microsoft Polska; Michał Mierzejewski, Prezes Zarządu Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie; Sławomir Niżałowski, Prezes Zarządu Mars Polska, Segment Karmy dla Zwierząt; Adam Parfiniewicz, Head of Unsecured Collection B2Holding i Przewodniczący Rady Nadzorczej Ultimo S.A. oraz Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.

Pokazują oni na przykładzie zmian wprowadzonych w swoich organizacjach, że polityka równościowa nie może ograniczać się wyłącznie do haseł, bo jeżeli ma przynieść wymierne efekty, musi zostać wcielona w codziennej praktyce. Opisane w najnowszym raporcie „Klub Male Champions of Change - podsumowanie działań w 2019 roku. Wybrane dobre praktyki firm członkowskich” przedstawia właśnie takie wybrane przykłady. Są one dowodem na to, że poprzez zaangażowanie mężczyzn-prezesów w wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn w firmach można podnieść wyniki finansowe, uzyskać lepszej jakości produkty i usługi, zwiększyć innowacyjność, poprawić trafność decyzji zarządów, a przede wszystkim zmienić standardy na rynku pracy. Bo stosowanie zasad równościowych w pracy, to po prostu dobry biznes dla wszystkich i zysk dla akcjonariuszy czy właścicieli spółek.

Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe podkreśla, że – „Budowanie i wspieranie różnorodności musi być inicjatywą wszystkich – kobiet i mężczyzn. Jako liderzy mamy szansę kształtować kulturę pracy, w której mądre zarządzanie różnorodnością jest nieodłącznym elementem strategii.” – Jednym z flagowych działań Mastercard jest zapewnienie swoim pracownikom 8-tygodniowego pełnopłatnego urlopu ojcowskiego, ponad ten przysługujący w Polsce prawnie. Warto podkreślić również, że w każdej rekrutacji konieczna jest obecność przynajmniej jednej kobiecej kandydatury, szczególnie wśród starających się o stanowiska menadżerskie i wyższe, co w długiej perspektywie zapewnia większą różnorodność płci w zespołach kierowniczych. Mastercard całkowicie zlikwidował również lukę płacową między kobietami i mężczyznami, co oznacza, że bez względu na płeć pracownicy na takich samych stanowiskach, z porównywalnymi obowiązkami i doświadczeniem, zarabiają jednakowo. Mastercard oferuje swoim pracownikom także FLEX WORK PROGRAM, dzięki czemu możliwa jest praca zdalna i elastyczne godziny pracy, np. wcześniejsze lub późniejsze rozpoczęcie dnia pracy lub dłuższa przerwa w ciągu dnia.

BNP Paribas dla mam powracających na rynek pracy organizuje m.in. dla nich specjalne dni otwarte. Bank przeprowadził dla swoich managerów i pracowników webinar pt. „Kultura w Miejscu Pracy”, podczas którego prezentowano sposoby zapobiegania dyskryminacji czy mobbingowi. Bank corocznie w ramach realizacji programu podwyżkowego wyodrębnia odrębny fundusz przeznaczony na niwelowanie luki płacowej. Monika Kordowska, Dyrektor Zarządzająca Pionu Ryzyka Operacyjnego, Kontroli Kredytowej i Przeciwdziałania Nadużyciom w Banku BNP Paribas zapewnia – Wspieramy kobiety poprzez wzmacnianie ich roli w organizacji otwartej na różnorodność oraz aktywne włączanie mężczyzn w ten proces, m.in. poprzez działalność i inicjatywę „KOBIETY zmieniające BNP Paribas”.

Shell globalnie działa między innymi na rzecz zaangażowania kobiet w nauki ścisłe, by w efekcie zatrudniać więcej kobiet na stanowiskach inżynierskich. Takie działania eliminują stereotypowe postrzeganie kobiet w biznesie. Piotr Dziwok, Prezes Zarządu Shell Polska, apeluje – Podkreślajmy wymierną wartość, którą przynosi aktywne włączenie różnych grup, w tym kobiet, w proces decyzyjny, w dyskusję, w zarządzanie w firmach. Ma to podłoże bardzo pragmatyczne: zróżnicowane zespoły podejmują lepsze, trafniejsze decyzje.

Sławomir Niżałowski, Prezes Zarządu Mars Polska, Segment Karmy Dla Zwierząt mówi - Równość kobiet w biznesie powinna być naturalnym zjawiskiem. Inicjowanie tych zmian uważam za swój obowiązek i przywilej. – A w praktyce wygląda to w przedsiębiorstwie tak, że kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich otrzymują zarówno premię roczną uzależnioną od wyników biznesowych całej firmy, jak i coroczną podwyżkę wynagrodzenia. Między innymi dzięki temu, jak pokazują audyty wewnętrzne prowadzone w firmie, luka płacowa nie występuje. Elastyczne godziny rozpoczęcia pracy wprowadzone przez firmę Mars ponad dekadę temu, oprócz wygody dla pracowników, pozwalają zachować równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Dodatkowo od kilku lat, o ile pozwala na to specyfika stanowiska i bieżące obowiązki, pracownicy mogą pracować z domu.

Mark Loughran, Dyrektor Generalny polskiego oddziału Microsoft podkreśla, że „talent nie ma płci, a różnorodność jest wpisana w DNA kultury organizacyjnej Microsoft’. -„Cenimy różnorodność i zapraszamy ją do naszej firmy, a także staramy się aktywnie promować na rynku zewnętrznym korzyści płynące z pracy ze zdywersyfikowanymi Zespołami. Działamy tak, ponieważ wiemy, że właśnie dzięki różnorodności nasze pomysły i usługi są lepsze, a potrzeby klientów są dużo lepiej rozumiane” - dodaje Mark Loughran.

Firma oprócz oferowania swoim pracownikom elastycznego czasu i miejsca pracy oraz możliwości pracy zdalnej, promuje te idee również wśród swoich klientów - pokazując w jaki sposób wykorzystywać możliwości oferowane przez technologię Microsoft w nowoczesnym modelu pracy. Dodatkowo, w procesach rekrutacyjnych Microsoft dba o to, by zarówno na krótkiej liście kandydatów jak i w grupie osób spotykających się z kandydatami na dane stanowisko była co najmniej jedna kobieta. Wszystko po to, by wyeliminować stronniczość i uprzedzenia w myśleniu. Firma daje również Kobietom wsparcie w rozwoju do ról menedżerskich i strategicznych oferując udział w programie FLOW (Female Leaders On the Way), który jest cyklem szkoleń, warsztatów oraz inspiracyjnych spotkań z Regionalnymi Liderami.

Wideo

Materiał oryginalny: Męski klub Male Champions of Change, który wspiera kobiety - Polska Times

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3