Mikrofalówka – czego nie wolno wkładać i podgrzewać w kuchence mikrofalowej?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
W mikrofalówce można szybko i bezproblemowo podgrzać jedzenie. Jednak nie wszystkie naczynia i produkty do tego się nadają!
W mikrofalówce można szybko i bezproblemowo podgrzać jedzenie. Jednak nie wszystkie naczynia i produkty do tego się nadają! 123 RF
Użytkowanie mikrofalówki jest dziecinnie proste, ale czy wiecie, że niektóre potrawy i naczynia absolutnie nie powinny trafiać do kuchenki mikrofalowej? Może to doprowadzić do uszkodzenia samego urządzenia i poparzeń ciała!

Rewelacyjne funkcje kuchenek mikrofalowych przyczyniły się do tego, że ten sprzęt jest w większości domów. Podgrzewamy w nich wszystko i nie zwracamy uwagi, w jakich naczyniach to robimy. A to bardzo duży błąd! Chwila nieuwagi i skutki nieumiejętnego korzystania z mikrofali mogą być tragiczne i bardzo niebezpieczne! 

Koniecznie przeczytaj: Bezpieczne korzystanie z kuchenki mikrofalowej 

Jakie naczynia do mikrofali?

Gotowe dania są wygodne, bo nie trzeba godzinami stać nad kuchenką i przyrządzać sobie obiadu. Jednak bardzo ważną sprawą jest to, czy opakowanie, w którym znajduje się posiłek, nadaje się do podgrzania w mikrofali. Zazwyczaj jest to oznaczone i jeśli widzicie przekreśloną mikrofalówkę, to nigdy nie próbujcie podgrzewać tego dania w opakowaniu. Może to doprowadzić do zepsucia sprzętu, poparzeń i wielkiego bałaganu. Jeśli na produkcie nie ma oznaczeń czy nadaje się on do mikrofali, a ty nie jesteś pewien, to skorzystaj z naszej ściągawki. Oto rzeczy, które bez obaw możesz używać w kuchence mikrofalowej:

  • szkło – pod warunkiem, że nie jest kolorowe, cienkie i delikatne oraz nie ma metalowych zdobień, szlaczków czy wzorów,
  • ceramika i porcelana, które są bez wzorów,
  • plastik – użyty tylko do podgrzewania czy rozmrażania potraw i pod warunkiem, że producent tego nie zabronił,
  • papier – pod warunkiem, że nie jest niczym zdobiony, ani woskowany,

Czego zdecydowanie nie wolno wkładać do mikrofali?

Jest kilka rzeczy, których absolutnie nie wolno wkładać do mikrofali oraz produktów spożywczych, których nie powinno się podgrzewać w tym urządzeniu!

Plastikowe pojemniki

Przedmioty wykonane z plastiku nie powinny być używane do podgrzewania żywności w mikrofali. Wysoka temperatura w urządzeniu może sprawić, że pojemnik się roztopi, a to może skutkować bardzo uciążliwymi zabrudzeniami w wewnątrz mikrofali. Dodatkowo rozpuszczony plastik może wytwarzać substancje rakotwórcze!

Metalowe przedmioty

Wszelkiego rodzaju sztućce, garnki i przykrywki wykonane z metalu nie nadają się do mikrofalówki. Metal bardzo szybko się nagrzewa, a wewnątrz kuchenki mikrofalowej może doprowadzić do iskrzenia!

Zobacz także: Iskrząca kuchenka mikrofalowa – czy to wina uszkodzonej płytki mikowej? Jak zapobiec iskrzeniu mikrofali? 

Folia aluminiowa

Bardzo nierozsądnym sposobem podgrzewania jedzenia jest zawinięcie go w folię aluminiową. To może doprowadzić nawet do pożaru!

 

Folia aluminiowa jest jednym z produktów, które nie powinny być umieszczane w kuchence mikrofalowej.
Folia aluminiowa jest jednym z produktów, które nie powinny być umieszczane w kuchence mikrofalowej. Fot. Katarzyna Dębek

Styropian

Jedzenie na wynos zazwyczaj jest umieszczane w pojemnikach styropianowych, które absolutnie nie nadają się do mikrofali. Pod wpływem wysokiej temperatury styropian może zacząć się topić, uwalniając do żywności bardzo niebezpieczne dla zdrowia toksyny.

Papierowe torebki

Pomimo tego, że torebki z popcornem są przystosowane do umieszczenia ich w mikrofali, to natomiast zwykłe torebki papierowe nie! Pod wpływem wysokiej temperatury mogą uwalniać się z nich opary i toksyny, które mogą nawet wybuchać płomieniami.

Zastawa stołowa z pozłacanymi ozdobami

Włożenie takiej zastawy do kuchenki mikrofalowej może spowodować iskrzenie, co w grozi poważnymi konsekwencjami!

Zamknięte pojemniki

Przed włożeniem pojemników należy zdjąć przykrywkę. Dotyczy to również zakrętek i nakrętek, które znajdują się na butelkach czy słoikach. Jeśli tego nie zrobicie, ciśnienie w zamkniętym pojemniku czy butelce wzrasta i może rozerwać opakowanie oraz bardzo zabrudzić kuchenkę.

 

Przed włożeniem pojemnika do mikrofali, zdejmij pokrywkę.
Przed włożeniem pojemnika do mikrofali, zdejmij pokrywkę. Fot. Katarzyna Dębek

 

Ostre papryczki

Ostre papryczki zawierają kapsaicynę, która jest odpowiedzialna za ich ostry smak. Pod wpływem wysokiej temperatury w mikrofalówce uwalnia się ona znacznie szybciej i o dużym stężeniu. Jeżeli podgrzewacie papryczki w urządzeniu, to uważajcie po otworzeniu drzwiczek – oczy mogą bardzo szczypać i być podrażnione!

Jajka

Co prawda w niektórych instrukcjach obsługi mikrofalówek jest przepis jak przygotować jajecznicę, czy jajka w urządzeniu, ale szczerze odradzamy. W praktyce ugotowanie jajek na twardo w mikrofali może skończyć się fatalnie – jajko może wybuchnąć, a my poparzyć!

To Cię zainteresuje: Nietypowe zastosowanie folii aluminiowej – tego o niej mogłeś nie wiedzieć 

Owoce, zwłaszcza winogrona

Co prawda nie ma większego sensu podgrzewania winogron w mikrofalówce, bo w ten sposób nie uzyskamy winogron, ale za to możecie nabawić się poparzeń. Pod skórką tego owocu jest dużo wody. W trakcie podgrzewania woda w owocu nie ma gdzie się ulotnić, w związku z czym grozi wybuchem (podobnie jest z jajkami). Winogrono może się też przemienić w płonącą plazmę, ponieważ zawiera dużo cukru, który może się zapalić i dymić.

Pokarm dla dziecka

Podgrzewanie mleka dla dziecka w butelce może doprowadzić do poparzeń podniebienia. Mikrofala robi to nierównomiernie i część pokarmu może być zbyt gorąca. Dodatkowo jeśli podgrzejesz to w nieodpowiednim do tego celu butelce, czy pojemniku może spowodować uwolnienie do mleka niebezpiecznych substancji rakotwórczych! Dlatego lepiej podgrzewaj pokarm w garnku na kuchni lub rozmrażaj w gorącej wodzie.

Bakalie i suszone owoce

Podgrzewanie bakalii i suszonych owoców w mikrofali może przysporzyć wiele szkód. Po pierwsze suszone owoce mogą wybuchnąć w wewnątrz urządzenia, co przysporzy dodatkowej pracy, bo cała mikrofala będzie zabrudzona oraz drugi powód, dla którego nie powinno się tego robić, to jest to, że podczas takiej formy obróbki zaczynają one potwornie śmierdzieć. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom