Morska energetyka wiatrowa napędzi nowe inwestycje i zmieni polską gospodarkę

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Grupa ORLEN inwestuje w morską energetykę wiatrową. Koncern wraz ze spółką Northland Power zbuduje na Morzu Bałtyckim pierwszą farmę wiatrową Baltic Power. W gminie Choczewo powstanie infrastruktura obsługująca farmę, w Świnoujściu terminal instalacyjny, a w Łebie port serwisowy. Koncern przygotowuje się też do realizacji kolejnych farm na Bałtyku. Te inwestycje są szansą na rozwój gospodarczy i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Na Morzu Bałtyckim powstanie pierwsza morska farma wiatrowa Baltic Power, którą Grupa ORLEN zbuduje wspólnie z Northland Power. Rozpoczęcie inwestycji zaplanowane jest na 2024 r., natomiast wytwarzanie przez farmę zeroemisyjnej energii ma nastąpić w 2026 r. W polskiej części Bałtyku, około 22 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, zbudowana zostanie infrastruktura farmy. Jej częścią będzie 76 turbin, które zostaną ustawione na obszarze liczącym ok. 130 km kwadratowych. Każda turbina będzie miała powyżej 200 metrów wysokości, powierzchnia pracy wirnika każdej z nich wyniesie ok. 43 tys. metrów kwadratowych, a moc wytwórcza – 15 MW. Farma będzie jedną z pierwszych na świecie, na której staną turbiny o takiej mocy, a dostarczy je firma Vestas. Będzie ona w stanie zasilać czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych rocznie. Co ciekawe, łączna powierzchnia pracy wszystkich turbin jest większa od Księstwa Monaco, a jedynie trzy obroty jednej turbiny naładują samochód elektryczny. Dzięki intensywnej współpracy firm i ekspertów, Baltic Power jest dziś najbardziej zaawansowanym projektem realizowanym na Morzu Bałtyckim. To projekt przełomowy, którego realizacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju oraz przyczyni się do rozwoju gospodarczego. Powstanie nowa branża, która zapewni setki nowych miejsc pracy, przyniesie zyski kontrahentom i samorządom. Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, podkreśla, że budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej to jeden z najważniejszych projektów Grupy ORLEN, który zrewolucjonizuje obraz polskiej energetyki.

To droga – jak mówi prezes – do budowy nowego, perspektywicznego sektora polskiego przemysłu i większego bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wiedza i doświadczenie, jakie koncern zdobywa przy projekcie Baltic Power, zostaną wykorzystane podczas realizacji kolejnych inwestycji na Bałtyku. Zaangażowanie w rozwój zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii, w tym morskich farm wiatrowych, to strategiczny kierunek działania Grupy ORLEN.

Co ważne, jak mówi prezes Daniel Obajtek, koncern konsekwentnie dąży do tego, żeby przy realizacji projektów wykorzystać potencjał polskiej gospodarki.

Inwestycje w Choczewie

Infrastruktura, dzięki której możliwe będzie odbieranie energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej, powstanie w gminie Choczewo. Kable będą umieszczone pod dnem morskim, a następnie pod plażą. Zostaną one położone w technologii bezwykopowej i nie wpłyną negatywnie na przyrodę i nadmorski krajobraz miejscowości. Za ich pośrednictwem energia trafi do stacji elektroenergetycznej. A następnie, dzięki linii przesyłowej, zostanie rozprowadzona na terenie całego kraju. Odcinek morski wynosić będzie około 23 km, a odcinek lądowy około 8 km. Część lądowa przyłącza będzie przechodzić przez obszary leśne i ominie chronione tereny Natura 2000 i Wydmę Lubiatowską. Linia będzie położona z dala od zabudowy. Bezpośrednią korzyścią płynącą z inwestycji będą wpływy podatkowe, które co roku zasilą budżet gminy Choczewo. Grupa ORLEN, wraz z innymi inwestorami, których infrastruktura stanie na terenie gminy, prowadzi również program „Gmina Napędzana Wiatrem”. W ramach tego programu tylko w 2022 r. przekazano milion złotych na projekty i inicjatywy mieszkańców Choczewa. Program będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Terminal instalacyjny w Świnoujściu, port serwisowy w Łebie

Z farmą Baltic Power związane są też inne inwestycje. W porcie w Świnoujściu powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny Grupy ORLEN, który pozwoli na budowę morskich farm wiatrowych. Terminal rozpocznie pracę w 2025 r. Świnoujście, z uwagi na swoją lokalizację, jest idealnym miejscem do budowy terminalu. Powstanie on na 20 hektarach i będzie wyposażony w infrastrukturę zdolną do obsługi dużych statków, transportujących najważniejsze części farm wiatrowych, takich jak turbiny - w tym te wyprodukowane dla Baltic Power przez firmę Vestas - ich wieże oraz fundamenty. W Świnoujściu powstaną dwa nabrzeża, do których będzie prowadził nowy tor podejściowy o głębokości 12,5 m i szerokości 140 m. Na lądzie zbudowane zostaną place składowe, co pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie. Za realizację inwestycji w porcie w Świnoujściu odpowiada spółka ORLEN Neptun, która współpracuje z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Jarosław Trybuchowicz, Prezes Zarządu ORLEN Neptun, wskazał, że tak wielkoskalowy projekt wymaga zapewnienia odpowiedniej infrastruktury, która jest dostępna dzięki podjętej współpracy. Przełoży się ona, jak mówił prezes, na dynamiczny rozwój nowych projektów, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także napędzanie gospodarki całego regionu.

Z kolei w Łebie do 2025 r. powstanie port serwisowy Baltic Power, który przez kolejnych 25-30 lat będzie odpowiadał za serwisowanie turbin na morzu. Spółka Baltic Power podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza obsługująca minimum dwa statki - ich zadaniem będzie transport personelu serwisowego oraz sprzętu. Każda z jednostek będzie mogła zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników. Trasę z portu na obszar farmy, wynoszącą 16 mil morskich, statki będą pokonywały w ok. 40 minut, co stanowi najlepszy wynik spośród wszystkich rozpatrywanych lokalizacji. Na terenie portu serwisowego zlokalizowane będą m.in. magazyny części zamiennych, warsztaty i przestrzenie biurowe. W bazie w trybie ciągłym będzie pracowało ok. 50 osób, odpowiedzialnych za jej utrzymanie. Do najważniejszych zadań pracowników będzie należało prowadzenie cyklicznych przeglądów turbin – w tym sprawdzanie wydajności, parametrów i zużycia poszczególnych elementów oraz, w przypadku takiej konieczności, dokonywanie wymian i napraw. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, inwestycja w Łebie zostanie zrealizowana w latach 2023-2025.

Natomiast w Szczecinie firma Vestas, która farmę Baltic Power wyposaży w nowoczesne turbiny wiatrowe, uruchomi fabrykę elementów do tych urządzeń. Będzie to największe przedsiębiorstwo w kraju bezpośrednio związane z sektorem morskich farm wiatrowych. Pracę znajdzie w nim kilkaset osób.

Nowe koncesje to nowe możliwości

Koncern PKN ORLEN wystąpił o 11 nowych koncesji na morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku. Łączna moc możliwa do uzyskania na tych obszarach szacowana jest na ok. 10 GW. Grupa ORLEN, wnioskując o jak największą liczbę koncesji, chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia związane z morską energetyką wiatrową. Według szacunków ekspertów, do 2050 roku można uzyskać 93 GW mocy z farm wiatrowych na Bałtyku. Potencjał Morza Bałtyckiego wynika przede wszystkim ze sprzyjających energetyce wiatrowej warunków, takich jak jego niskie zasolenie, stosunkowo niewielka głębokość i stałe, silnie wiejące przez cały rok wiatry. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z najważniejszych filarów strategii Grupy ORLEN. Do 2050 r. koncern planuje osiągnąć neutralność emisyjną. A tylko w perspektywie najbliższej dekady zamierza przeznaczyć 47 mld zł na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. W tym zakresie koncern będzie inwestował przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz farmy fotowoltaiczne, a więc w najbardziej efektywne technologie. Te inwestycje są wielką szansą dla firm, które będą współpracować przy realizacji kolejnych projektów, a także dla całej Polski, która zyska czystą i stosunkowo tanią energię z wiatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie