Nadchodzi era sztucznej inteligencji? 68 proc. studentów będzie używać sztucznej inteligencji podczas nauki

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Studenci są otwarci na korzystanie z najnowszych technologii.
Studenci są otwarci na korzystanie z najnowszych technologii. Thought Catalog/pixabay.com
W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja zmienia sposób, w jaki uczymy się i zdobywamy wiedzę. Rozwój technologii otwiera nowe możliwości zarówno dla studentów, jak i nauczycieli. 68 proc. studentów podczas nauki będzie używać narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję – wynika z badania „Technologia okiem studenta”. W jaki sposób studenci planują wykorzystać sztuczną inteligencję?

Spis treści

Studenci kochają technologię

W dobie szybkiego rozwoju technologii cyfrowej, studenci mają ogromny wybór narzędzi cyfrowych, które wykorzystają w czasie nauki. Z badania „Technologia okiem studenta” firmy Digital Care wynika, że 97 proc. studentów w Polsce używa urządzeń elektronicznych do nauki. Wśród wykorzystywanych urządzeń wymieniono:

  • laptop (94 proc.),
  • smartfon(90 proc.),
  • tablet (32 proc.),
  • komputer stacjonarny (25 proc.)
  • czytnik ebook (10 proc.).

Jak wynika z raportu, 32 proc. studentów korzysta ze smartfonu powyżej 5 godzin dziennie, 44 proc. 3-5 godzin dziennie, 23 proc. od 1 do 3 godzin dziennie, a 2 proc. do 1 godziny dziennie.

Sprzęt na własność czy wypożyczony?

We współczesnym szkolnictwie wyższym technologia odgrywa kluczową rolę. Jednym z elementów ostatnich zmian jest możliwość wypożyczania laptopów z uczelni. Dla wielu studentów jest to kusząca opcja, która stwarza nowe możliwości nauki, pracy i rozwoju osobistego. Blisko 60 proc. studentów jest zainteresowanych skorzystaniem z wynajmu urządzeń mobilnych na uczelniach, głównie tabletów i laptopów, w modelu semestralnym lub rocznym.

– Możliwość wypożyczenia sprzętu mobilnego poprzez uczelnię pozytywnie ocenia aż 75 proc. ankietowanych – wskazała ekspertka, Anna Kozłowska-Pietraszko z Digital Care.

Studenci wykorzystają sztuczną inteligencję?

Według raportu, 68 proc. studentów będzie używać narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję podczas nauki w tym roku akademickim. Jako możliwe zastosowania wymieniono m.in.:

  • tłumaczenia językowe (52 proc.),
  • organizację pracy (52 proc.),
  • tworzenie prezentacji (50 proc.)
  • pisanie prac zaliczeniowych (34 proc.).

Co piąty student planuje przy wsparciu sztucznej inteligencji napisać pracę dyplomową: licencjacką, inżynierską bądź magisterską.

Zgodnie z badaniem, 20 proc. studentów zdecydowanie pozytywnie ocenia wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie kształcenia podczas studiów, 40 proc. raczej pozytywnie, 30 proc. ani pozytywnie, ani negatywnie, 8 proc. raczej negatywnie, a 2 proc. zdecydowanie negatywnie.

Młodzi ludzie są ciekawi możliwości, które stwarza sztuczna inteligencja i na pytanie o chęć rozwijania kompetencji w zakresie korzystania ze sztucznej inteligencji w ramach zajęć na uczelni, 31 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”, 43 proc. „raczej tak”, pozostali nie są pewni lub niechętni do zgłębiania tajemnic tego urządzenia.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 28-30 września br. za pośrednictwem platformy Omnisurv IQS, na próbie 500 studentów w wieku 19-35 lat.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji