Największa na świecie elektrownia szczytowo–pompowa działa już z pełną mocą. Zaopatrzy Pekin w gigawaty czystej energii

Jerzy Mosoń
Linią VSC-HVDC 500 kV płynie już prąd do Pekinu pochodzący z największej w świecie elektrowni szczytowo–pompowej zbudowanej w Fengning. Ta elektrownia OZE generuje cztery razy więcej energii niż podobna siłownia w Szwajcarii mająca być remedium na braki prądu w Europie
Linią VSC-HVDC 500 kV płynie już prąd do Pekinu pochodzący z największej w świecie elektrowni szczytowo–pompowej zbudowanej w Fengning. Ta elektrownia OZE generuje cztery razy więcej energii niż podobna siłownia w Szwajcarii mająca być remedium na braki prądu w Europie 123rf.com/profile_photopiano
Chińska spółka państwowa State Grid Corp. oddała właśnie do eksploatacji ostatni blok elektrowni Fengning (prowincja Hebei) i tym samym ukończyła budowę największej w świecie elektrowni szczytowo–pompowej – podał serwis China Energy News. Dla Pekinu uruchomienie pełnej mocy siłowni oznacza spory skok w procesie transformacji energetycznej i kolejny argument w rywalizacji gospodarczej z Zachodem.

Spis treści

W niedzielę podłączono do systemu ostatni 12. blok stacji Fengning w prowincji Hebei, co oznacza, że elektrownia uzyskała pełną operacyjność. Chińczycy za sprawą takich inwestycji, jak siłownia szczytowo–pompowa w Fengning chcą do 2030 roku dysponować 120 gigawatami zielonej energii, co pozwoli im najpierw ograniczyć o 65 proc. emisję CO2 w stosunku do 2005 roku, a następnie w 2060 roku osiągnąć neutralność węglową. Na razie Fengning dostarczy do systemu 3,6 GW.

Chińska elektrownia może reagować na zmiany zapotrzebowania na prąd

Warto podkreślić, że dwa bloki elektrowni w Fengning wyposażone są w unikalną technologię zmiennej prędkości, co pozwala inżynierom obsługującym siłownię dostosować produkcję prądu i jego przesył do zmian w obciążeniu sieci. Całość inwestycji kosztowała ponad 3 mld USD.

To także może cię zainteresować

To jak na razie jedyna tak zaawansowana konstrukcja w Chinach i jednocześnie największa taka elektrownia w świecie. Europejskim odpowiednikiem chińskiego giganta może być w pewnym sensie czterokrotnie mniejsza, pod względem możliwości wytwórczych prądu, elektrownia w szwajcarskim Nant de Drance, o mocy 900 MW, działająca od lipca 2022 roku, a planowana latami jako remedium na braki prądu w Europie. Oczywiście szwajcarska siłownia ma także inne zalety, ale o tym kiedy indziej.

O ile zmniejszy się emisja dwutlenku węgla za sprawą największej w świecie siłowni?

Elektrownia szczytowo-pompowa w Fengning była oddawana do użytku etapami – po 1,8 GW mocy. Każdy z 12 bloków, w tym ostatni blok uruchomiony 11 sierpnia, generuje 300 MW. Elektrownia łączy się z powstałą w 2020 roku linią elektryczną VSC-HVDC 500 kV, dysponującą przepustowością do 4,5 GW energii. Linia ma dostarczać rocznie do 14,1 TWh czystej energii, zmniejszając emisję dwutlenku węgla o około 12,8 mln ton CO2. To ważne dla Pekinu w związku z pracami Brukseli mającymi ograniczyć import towarów z państw, których energetyka oparta jest na węglu. Chodzi m.in. o wprowadzeniu podatku granicznego CBAM.

Chińczycy chcą zabezpieczyć się przed blackoutem

System zaopatruje już w zieloną energię m.in. Pekin i Tianjin, ale to nie jedyny jego cel. Zadaniem elektrowni w Fengning jest stabilizacja mocy siłowni wiatrowych i słonecznych w prowincjach Hebei oraz w Mongolii Wewnętrznej. Po oddaniu ostatniego bloku siłowni system ma nie tylko ogromne moce wytwórcze, ale także jest już w stanie zmagazynować 40 GWh, co sprawia, że jest obecnie najważniejszym integratorem odnawialnych źródeł energii w Państwie Środka. Władze w Pekinie wierzą, że dzięki elektrowni w Fengning i towarzyszącej jej infrastrukturze Chinom uda się uniknąć blackoutu.

Źródła: China Energy News, Bloomberg

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu