Niedziele handlowe lipiec 2019 r. Czy niedziela 21 lipca jest niedzielą handlową? Gdzie zrobisz zakupy dziś w niedzielę [21.07.2019 r.]

Zbigniew BiskupskiZaktualizowano 
Zakaz handlu w niedziele 2019 jest dużo bardziej restrykcyjny niż zakaz handlu w niedziele 2018. Duże zakupy, za wyjątkiem kwietnia i grudnia, w tym roku możemy robić tylko w ostatnie niedziele każdego miesiąca. Łukasz Gdak / Polska Press
Jeśli duże zakupy, to dopiero po niedzieli. To trzecia niedziela lipca więc obowiązuje w nią zakaz handlu. Niedzielą z zakupami jest ostatnia niedziela lipca czyli ta z datą 28. Podobnie jak w zdecydowaną większość miesięcy 2019 roku, za wyjątkiem kwietnia i grudnia, by zrobić duże zakupy w niedzielę w lipcu musimy czekać do ostatniej niedzieli miesiąca czyli do 28 lipca. Zarówno najbliższa niedziela 21 lipca jak dwie poprzednie niedziele objęte są zakazem handlu.

W tym tygodniu duże zakupy tylko w dni powszednie, z sobotą włącznie. Ewentualnie duże zakupy dopiero po niedzieli. W niedzielę 21 lipca dużych zakupów nie będzie!

Mamy lipiec a więc jeden z dziesięciu miesięcy 2019 roku, w którym jest tylko jedna niedziela handlowa. Jest nią ostatnia niedziela miesiąca. A to oznacza, że w najbliższą niedzielę 21 lipca podobnie jak w pierwszą i drugą niedzielę lipca, które są za nami, obowiązywał bądź obowiązuje zakaz handlu!

Na duże niedzielne zakupy udać się więc będziemy mogli dopiero w przeddzień tradycyjnej zmiany turnusowej na przełomie lipca i sierpnia gdy jedna część Europy wraca z wakacji, a druga się właśnie wybiera. 28 lipca to dobry termin na zakupy dla jednych i drugich, o ile nie są w podróży. Ci po powrocie na pewno mają pusto w lodówkach i spiżarniach. Ci co w drogę ruszają, zawsze potrzebują zakupów na ostatnią chwilę – by uzupełnić ekwipunek albo wziąć smakołyki gdzie indziej niedostępne,W niedzielę 21 lipca można więc zrobić zakupy w małych sklepach gdzie sprzedawcą jest właściciel, w stacjach benzynowych itp. nielicznych placówkach, których przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę nie obowiązują.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić zakupy, nawet duże jeśli tylko asortyment dostępny w sklepie na to pozwala, a małych sklepach w tym np. na stacja benzynowych, które są spod niedzielnego zakazu wyjęte. Jak pokazały dane za pierwszy rok obowiązywania ustawy, właśnie w nich obroty wzrosły ogromnie i to one są beneficjentami zakazu. Choć już małe osiedlowe sklepiki rodzinne - niekoniecznie. A małe sklepy znajdujące się np. w galeriach handlowych w wielu przypadkach zbankrutowały.

Niedziela 21 lipca z natury jest więc na odpoczynek rodzinny. Pogoda temu sprzyja, zwłaszcza że w większej części Polski dziś temperatury będą o kilka stopni niższe, można więc będzie wyjść na łono natury bez obawy udaru słonecznego lub cieplnego.

21 lipca to niedziela z zakazem handlu
Zakaz handlu w niedziele 2019 jest dużo bardziej restrykcyjny niż zakaz handlu w niedziele 2018. Duże zakupy, za wyjątkiem kwietnia i grudnia, w tym roku możemy robić tylko w ostatnie niedziele każdego miesiąca. Ale czy tak będzie do końca roku? Mając na względzie niestabilny system stanowienia prawa i jego instrumentalizm polityczny nie można wykluczyć, że będą zmiany i na dodatek dotkną one już zakazu handlu w niedziele 2019 roku. Nie wiadomo tylko czy go zaostrzą czy zliberalizują, np. do dwóch niedziel w miesiącu.

Zakupy w Carrefour do własnego opakowania

O klientów sklepy walczą więc w inne dni tygodnia i różnymi metodami. Po udanych testach inicjatywy w sklepach w Bydgoszczy i Toruniu, Carrefour wprowadza możliwość kupowania do własnych opakowań produktów na wagę we wszystkich hiper- i supermarketach w Polsce. Klienci, którym bliska jest idea less waste lub po prostu chcieliby zacząć robić zakupy w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, mogą zabrać do sklepu swoje pudełeczka, woreczki lub słoiki. W sklepie wystarczy przekazać opakowanie pracownikowi obsługującemu wybrane stoisko z produktami na wagę, takimi jak wędliny czy sery. Sprzedawca wytaruje pudełko, nałoży do niego produkt i przyklei na spód opakowania etykietę wagi do zeskanowania przy kasie. Carrefour zachęca też do zakupu owoców i warzyw do swoich woreczków. Ponadto, w ramach zakupów do swoich opakowań, we wszystkich bistro „Smacznie” działających przy hipermarketach Carrefour, można napić się kawy nalanej do własnego kubka wielokrotnego użytku.

Niedziele handlowe 2019. Nowe regulacje dotyczące handlu w niedzielę weszły w życie 6 stycznia 2019. Od tej pory niedziele handlowe w 2019 r. zostały ograniczone do jednej niedzieli w miesiącu. Oznacza to, że zakupy w galeriach handlowych i dużych sklepach zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Najbliższe - w niedzielę 26 maja.

Od nowego roku WSZYSCY zapłacimy niższy PIT. Najbardziej skorzystają osoby na etatach. Znamy szczegóły ustawy, którą zaakceptuje rząd i skieruje do Sejmu. Kliknij w ten tekst a dowiesz się ile zyskasz na niższym podatku!

Sprawdź, w którą niedzielę zrobisz zakupy w 2019 roku

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Ale początek 2019 roku to spore zmiany dla klientów. Początkowo zakaz handlu nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od 2019 roku przepisy o handlu w niedzielę zostały jednak zaostrzone.

Tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu

Od stycznia 2019 została nam tylko jedna niedziela w miesiącu. Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. To jednak nie koniec zmian, bowiem już od 2020 roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza nielicznymi wyjątkami przed świętami, sklepy będą zamknięte. I choć klienci zdążyli się już przyzwyczaić do nowych regulacji, to zmiana znowu może spowodować zamęt i pytania czy dziś jest niedziela handlowa? Ze zmiany na pewno nie będą też zadowoleni pracodawcy, ci bowiem muszą teraz walczyć o klientów w inne dni tygodnia. Większość dużych sklepów zdecydowała się wydłużyć godziny pracy w soboty.

Ważna zmiana prawa pracy! Dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w wysokości płacy minimalnej. Co to oznacza? Kliknij po prostu ten tekst a się dowiesz!

Ale sklepy otwarte będą w 2019 roku nie tylko w ostatnie niedziele miesiąca ale również w tzw. niedziele dodatkowe. Czyli dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.
ny. Z dokumentu sporządzonego przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych wynika, że pożądanym rozwiązaniem byłoby utrzymanie przepisów, wg których obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu. Ponadto eksperci wskazują, że wzrasta liczba osób, którym zakaz handlu w niedzielę się nie podoba, a ich odsetek będzie jeszcze wzrastał wraz z wprowadzaniem kolejnych niedziel objętych zakazem handlu, co może mieć swój wydźwięk w czasie wyborów. O tym jaki dalszy charakter będzie miała ustawa o zakazie handlu w niedziele mają zadecydować najwyższe władze PiS.

Co dalej

Nie jest wykluczone, że będą zmiany. Z dokumentu sporządzonego przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych wynika, że pożądanym rozwiązaniem byłoby utrzymanie przepisów, wg których obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu. Ponadto eksperci wskazują, że wzrasta liczba osób, którym zakaz handlu w niedzielę się nie podoba, a ich odsetek będzie jeszcze wzrastał wraz z wprowadzaniem kolejnych niedziel objętych zakazem handlu, co może mieć swój wydźwięk w czasie wyborów. O tym jaki dalszy charakter będzie miała ustawa o zakazie handlu w niedziele mają zadecydować najwyższe władze PiS.

Niedziele handlowe 2019 [wykaz]

Tylko dwa miesiące są w tym roku uprzywilejowane pod względem niedziel handlowych: kwiecień - ze względu na Wielkanoc i grudzień - z racji świąt Bożego Narodzenia. W kwietniu mieliśmy dwie niedziele handlowe, w grudniu - trzy niedziele handlowe. W pozostałe miesiące 2019 r. handel odbywał się będzie tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Zawsze handlowa niedziela to ostatnia niedziela miesiąca.

Styczeń
•6 stycznia
•13 stycznia
•20 stycznia
27 stycznia

Luty
•3 lutego
•10 lutego
•17 lutego
24 lutego

Marzec
•3 marca
•10 marca
•17 marca
•24 marca
31 marca

Kwiecień
•7 kwietnia
14 kwietnia
•21 kwietnia
28 kwietnia

Maj
•5 maja
•12 maja
•19 maja
26 maja

Czerwiec
•2 czerwca
•9 czerwca
•16 czerwca
•23 czerwca
30 czerwca

Lipiec
•7 lipca
•14 lipca
•21 lipca
28 lipca

Sierpień
•4 sierpnia
•11 sierpnia
•18 sierpnia
25 sierpnia

Wrzesień
•1 września
•8 września
•15 września
•22 września
29 września

polecane: FLESZ: Koniec zatorów płatniczych? Duże ułatwienie dla małych firm

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
S
Spencer

Jak się ludzie nie ruszą, jak społeczeństwo nie walnie pięścią w stół i nie powie dość tego szwindlu to nikt nie kiwnie palcem w sprawie tej chorej ustawy, zresztą dil się udał - drobni handlowcy jak zawsze dostali kopa w d.. a na ich miejsce jak było planowane wskoczyła paliwówko i ssie forsę jak odkurzacz.

C
Clara

Zakaz handlu w niedzielę spowoduje katastrofę w polskiej gospodarce. A rząd się zachowuje jak ten gość co skoczył z wieżowca o kilkudziesięciu piętrach i lecąc na łeb na szyję i mijając kolejne piętra

powtarza sobie: jeszcze wszystko jest w porządku, jeszcze wszystko jest w porządku…

L
Lucas

Uwaga! Dotarłem do odpowiedzi przewodniczącego Solidarności na obiekcje Biura Analiz Sejmowych ws. ustawy o zakazie handlu. Oto ona: A co tam nam jacyś mądrale po studiach będą mówili co poprawić w naszej ustawie, naczytali się książek i myślą że coś wiedzą – inteligenty cholerne! Ustawa jest dobra, bo jest nasza, my ją wymyślili i my ją wprowadzili, tymi ręcami! Zresztą koledzy z sektora paliwowego bardzo ją chwalą, a wolne trzeba mieć, może nie tak jak my, że cały tydzień, ale na jeden dzień ciemny, znaczy spracowany lud zasłużył. Buźka i polej Jasiu bo mnie w gardle zaschło od tego gadania.

G
Gość
2019-07-07T10:10:37 02:00, Ni:

Już z tymi niedziela niechandlowymi to lekka przesada ja pracuje w tyg po 13 h i niemam kiedy robić zakupów jedynie zostaje mi niedziela to jest już chore

2019-07-13T09:06:47 02:00, Gość:

To zacznij pracować 8h jak przewiduje kodex to znajdziesz czas na życie. Polski Janusz myśli tylko o swojej dupie

Niech każdy pracuje ile chce, kiedy chce i gdzie chce, a nakaz wolnych niedziel jest dobry dla bezmózgich Januszów jak ty, którym pan urzędnik musi organizować życie.

G
Gość

Właśnie byłam w sklepie, wędliny od zeszłego tygodnia poszły 50%w górę, warzywa to samo, chleb 50gr drożej,za dwie reklamówki towaru płaciłam około 100zl, dzisiaj kupiłam tak jak zawsze, zapłaciłam 150,ale raj!!!!! Wczoraj czytałam że debatuja bo światło ma iść w górę 70%,wydaje mi się że rozdawniwctwo wyjdzie wszystkim bokami i te pinset też się rusza do roboty bo im zabraknie

G
Gość
2019-03-03T21:12:03 01:00, Ww:

Nie kradną? Jestem pewien, że kradną 2x więcej niż poprzednicy tylko to wyjdzie dopiero jak stracą władzę i wejdą następni którzy pokarzą ile nakradli poprzednicy

2019-06-05T19:23:09 02:00, Gość:

Dokładnie..

Dokładnie....

G
Gość
2019-03-17T18:02:13 01:00, tat:

Spędziłem z synem dziś ponad 4 godziny w parku. Gdyby nie zakaz handlu, pewnie spędziłbym je w Ikei albo w jakimś innym centrum handlowym - bynajmniej nie na własne życzenie.

2019-07-07T14:21:28 02:00, Gość:

"bynajmniej nie na własne życzenie" - rozumiem, że wcześniej byłeś zmuszany do chodzenia do centrów handlowych i nie wolno było iść do parku na 4 godziny?! Więc chodziłeś do centrów na WŁASNE życzenie, bądź z braku pomysłu na inne spędzanie niedzieli. Dopiero zabranie możliwości robienia zakupów zmusiło Cię do myślenia.

Bardzo dobra odpowiedź....

G
Gość
2019-07-07T10:10:37 02:00, Ni:

Już z tymi niedziela niechandlowymi to lekka przesada ja pracuje w tyg po 13 h i niemam kiedy robić zakupów jedynie zostaje mi niedziela to jest już chore

To zacznij pracować 8h jak przewiduje kodex to znajdziesz czas na życie. Polski Janusz myśli tylko o swojej dupie

G
Gość
2019-03-17T18:02:13 01:00, tat:

Spędziłem z synem dziś ponad 4 godziny w parku. Gdyby nie zakaz handlu, pewnie spędziłbym je w Ikei albo w jakimś innym centrum handlowym - bynajmniej nie na własne życzenie.

"bynajmniej nie na własne życzenie" - rozumiem, że wcześniej byłeś zmuszany do chodzenia do centrów handlowych i nie wolno było iść do parku na 4 godziny?! Więc chodziłeś do centrów na WŁASNE życzenie, bądź z braku pomysłu na inne spędzanie niedzieli. Dopiero zabranie możliwości robienia zakupów zmusiło Cię do myślenia.

G
Gość

debil pisał.

N
Ni

Już z tymi niedziela niechandlowymi to lekka przesada ja pracuje w tyg po 13 h i niemam kiedy robić zakupów jedynie zostaje mi niedziela to jest już chore

d
drwiszon

Przynajmniej niedziela staje się podobna do niedzieli. A poza tym wielu, tych z PRL-u chce aby było tak jak było. No więc jest tak jak chcą.

G
Gość
2019-02-21T19:33:36 01:00, Gosc:

Ludzie przeciez pis przejdzie wybory wszystkie kasjerki pojda za nimi bo dali wolne niedziele bo dzieci dostaly 500 bo obnizyli wiek emerytalny, bo jest mieszkanie ,bo rodzice ktorzy maja male emerytury dostana wiecej. Halo ludzie pomyslcie same plusy robia wszystko by nam polakom bylo lepiej, nie kradna pieniedzy wrecz przeciwnie daja ludziom. Sami sobie zadajcie pytanie ile dla was zrobilo PO, odpowiem NIC

debilu jebany, myślisz ze pieniądze rosną na drzewach? Znasz ty jakieś podstawowe pojęcia z ekonomii? Zero myślenia

G
Gość
2019-03-03T21:12:03 01:00, Ww:

Nie kradną? Jestem pewien, że kradną 2x więcej niż poprzednicy tylko to wyjdzie dopiero jak stracą władzę i wejdą następni którzy pokarzą ile nakradli poprzednicy

Dokładnie..

t
tat

Spędziłem z synem dziś ponad 4 godziny w parku. Gdyby nie zakaz handlu, pewnie spędziłbym je w Ikei albo w jakimś innym centrum handlowym - bynajmniej nie na własne życzenie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3