reklama

Niedziele handlowe listopad 2019. Czy 17 listopada jest niedzielą handlową? Gdzie zrobisz zakupy w najbliższą niedzielę [15.11.2019 r.]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zaktualizowano 
Zakaz handlu w niedziele 2019 jest dużo bardziej restrykcyjny niż zakaz handlu w niedziele 2018. Szymon Starnawski / Polska Press
Niestety, 17 listopada nie jest to niedziela handlowa, na taką trzeba poczekać jeszcze kolejny tydzień. W związku z tym w niedzielę 17 listopada skorzystać można jedynie ze sklepików na stacjach benzynowych - ewentualnie osiedlowych lub innych, w których właściciel jest jednocześnie sprzedawcą. Tylko takie placówki handlowe mogą bowiem być czynne w niedziele gdy obowiązuje zakaz handlu.

Listopad zaczął się weekendem wyjątkowo niekorzystnym dla amatorów zakupów – ta rzadki wypadek że aż dwa z trzech kolejnych dni są objęte zakazem. I właśnie tak jest na początku bieżącego miesiąca. Piątek do Święto Zmarłych – jedno z tych, w które handel jest zakazany niezależnie od tego w jaki dzień tygodnia ono wypada, a niedziela – jako że to pierwsza w miesiącu – objęta jest zakazem handlu z tego tytułu.

Poprzednie miesiące ze względu na układ kalendarza nie rozpieszczały amatorów zakupów – ostatnie niedziele kolejnych miesięcy wypadały niemal w ostatnich dniach, bywało, że miesiąc liczył aż pięć niedziel, na niedzielę handlową przychodziło więc czekać wyjątkowo długo. W listopadzie jest już lepiej, jest to jeden z miesięcy 30-dniowych a na dodatek ostatnia – czwarta niedziela miesiąca przypada na 24 listopada.

Drugi weekend z kolei jest przedłużony o poniedziałek 11 listopada. Ze względu na święto państwowe także w ten dzień obowiązuje zakaz handlu.

Niedziele handlowe 2019. 17 listopada zakupy jak w każdą niedzielę

Bowiem będą czynne jak w każda niedzielę sklepy na stacjach benzynowych – to zwłaszcza dla tych, którzy wyjeżdżali na weekend i wracać będą w niedzielę 17 listopada; sklepy na stacjach benzynowych są coraz lepiej zaopatrzone, ale trudno tam robić zakupy na cały tydzień, zwłaszcza gdy od domu dzieli nas jeszcze długa trasa do przejechania.
To samo jest ze sklepami już w miejscu naszego zamieszkania – osiedlowymi, w tym wielu z sieci Żabka, można w ich często kupić wszystko co potrzeba i na dziś i na kilka kolejnych dni, ale ceny są – bo i być muszą – dużo wyższe niż w popularnych dyskontach typu Mila, Lidl czy Biedronka.

Niedziele handlowe 2019. Niedziela 17 listopada to niedziela z zakazem handlu

Zakaz handlu w niedziele 2019 jest dużo bardziej restrykcyjny niż zakaz handlu w niedziele 2018. Duże zakupy, za wyjątkiem kwietnia i grudnia, w tym roku możemy robić tylko w ostatnie niedziele każdego miesiąca. Ale czy tak będzie do końca roku? Mając na względzie niestabilny system stanowienia prawa i jego instrumentalizm polityczny nie można wykluczyć, że będą zmiany i na dodatek dotkną one już zakazu handlu w niedziele 2019 roku. Nie wiadomo tylko czy go zaostrzą czy zliberalizują, np. do dwóch niedziel w miesiącu.

Niedziele handlowe 2019. Nowe regulacje dotyczące handlu w niedzielę weszły w życie 6 stycznia 2019. Od tej pory niedziele handlowe w 2019 r. zostały ograniczone do jednej niedzieli w miesiącu. Oznacza to, że zakupy w galeriach handlowych i dużych sklepach zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Najbliższe - w niedzielę 24 listopada.

Sprawdź, w którą niedzielę zrobisz zakupy w 2019 roku

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Ale początek 2019 roku to spore zmiany dla klientów. Początkowo zakaz handlu nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od 2019 roku przepisy o handlu w niedzielę zostały jednak zaostrzone.

Tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu

Od stycznia 2019 została nam tylko jedna niedziela w miesiącu. Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. To jednak nie koniec zmian, bowiem już od 2020 roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza nielicznymi wyjątkami przed świętami, sklepy będą zamknięte. I choć klienci zdążyli się już przyzwyczaić do nowych regulacji, to zmiana znowu może spowodować zamęt i pytania czy dziś jest niedziela handlowa? Ze zmiany na pewno nie będą też zadowoleni pracodawcy, ci bowiem muszą teraz walczyć o klientów w inne dni tygodnia. Większość dużych sklepów zdecydowała się wydłużyć godziny pracy w soboty.

Ale sklepy otwarte będą w 2019 roku nie tylko w ostatnie niedziele miesiąca ale również w tzw. niedziele dodatkowe. Czyli dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Co dalej

Nie jest wykluczone, że będą zmiany. Z dokumentu sporządzonego przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych wynika, że pożądanym rozwiązaniem byłoby utrzymanie przepisów, wg których obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu. Ponadto eksperci wskazują, że wzrasta liczba osób, którym zakaz handlu w niedzielę się nie podoba, a ich odsetek będzie jeszcze wzrastał wraz z wprowadzaniem kolejnych niedziel objętych zakazem handlu, co może mieć swój wydźwięk w czasie wyborów. O tym jaki dalszy charakter będzie miała ustawa o zakazie handlu w niedziele mają zadecydować najwyższe władze PiS.

Jak bezpiecznie oszczędzać teraz by mieć największe odsetki? Czy są lokaty opraz obligacje oszczędnościowe gwarantowane przez państwo, które dają zarobić mimo wysokiej inflacji? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

- To rozwiązanie pozostanie z kilku powodów. Po pierwsze, rynek się przesunął na cały tydzień, zelżał efekt kumulacji przedweekendowych zakupów. Po drugie, ludzie się przyzwyczaili do tej sytuacji. Po trzecie, sieci swoje zarabiają, a potrzeby słabszych podmiotów mniej się liczą. Po czwarte, pojawia się kwestia powrotu podatku handlowego. W związku z tym należy spodziewać się bardzo ostrej prosprzedażowej polityki promocyjnej ze strony największych graczy. Do tego dojdzie gra o utrzymanie niskich cen. Do tej pory oznaczało to potężne nakłady finansowe na akcje reklamowo-promocyjne czy budowanie lojalności - uważa dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, były dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. I dodaje: - Najbardziej skorzystały sieci, które nazywamy dyskontowymi, a one faktycznie przestają nimi być. Stają się bliższe innemu formatowi, tj. supermarketowi. Druga grupa, która zyskała, to najmniejsze, niezależne sklepiki o powierzchni 40 i nieco więcej metrów kwadratowych, a także stacje benzynowe. Efekt jest inny niż był zapowiadany przez związki zawodowe, ale one nie dostrzegają problemów z tym związanych, bo nie chcą.

Niedziele handlowe 2019 [wykaz]

Tylko dwa miesiące są w tym roku uprzywilejowane pod względem niedziel handlowych: kwiecień - ze względu na Wielkanoc i grudzień - z racji świąt Bożego Narodzenia. W kwietniu mieliśmy dwie niedziele handlowe, w grudniu - trzy niedziele handlowe. W pozostałe miesiące 2019 r. handel odbywał się będzie tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Zawsze handlowa niedziela to ostatnia niedziela miesiąca.

Styczeń
•6 stycznia
•13 stycznia
•20 stycznia
27 stycznia

Luty
•3 lutego
•10 lutego
•17 lutego
24 lutego

Marzec
•3 marca
•10 marca
•17 marca
•24 marca
31 marca

Kwiecień
•7 kwietnia
14 kwietnia
•21 kwietnia
28 kwietnia

Maj
•5 maja
•12 maja
•19 maja
26 maja

Czerwiec
•2 czerwca
•9 czerwca
•16 czerwca
•23 czerwca
30 czerwca

Lipiec
•7 lipca
•14 lipca
•21 lipca
28 lipca

Sierpień
•4 sierpnia
•11 sierpnia
•18 sierpnia
25 sierpnia

Wrzesień
•1 września
•8 września
•15 września
•22 września
29 września

Październik
•6 października
•13 października
•20 października
27 października

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wyniesie minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

100 milionów euro z Funduszy Norweskich na rozwój przedsiębiorczości

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 74

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Komuno wróć

W tym chorym kraju nikt nie robi w ważnych sprawach referendum. za komuny sklepy były zamknięte ale w sobotę się normalnie pracowało normalnie bez nadgodzin dzieci chodziły do szkoły program TV byl od 17:00 układało się trawnik, obowiązkowe czyny społeczne niech wróci komuna będzie wszystko pozamykane i będziemy wykonywać tylko obowiązki.

n
niestety

Początek zdania "Niestety" - Najlepsze!!! TAK niestety dla mnie. Nie będę mógł iść do roboty i siedzieć tam 8 godzin zamiast poprzebywać z rodziną. Bardzo mi przykro. Doprawdy.

n
normal
3 listopada, 12:29, Gość:

Ludzie kochani..... od kiedy mamy Święto Zmarłych?!

Szkoły też powinny być czynne w niedzielę. Szara młódź siedzi i klepie w klawiaturę te głupoty, bo im sklepiki zamkli w na jeden dzień.

G
Gość
25 września, 14:03, master:

Władze wprowadzając ten zakaz totalnie zignorowały społeczeństwo, nie spytały się czy my tego chcemy. Po prostu zabrali nam jeden dzień na zakupy, a pracownikom handlu ograniczyli możliwość pracy. Nie podoba mi się to.

3 listopada, 8:36, Gość:

Nasze społeczeństwo ma to do siebie, że drugiego człowieka wykorzystałoby maksymalnie, więc akurat dobrze że tak się stało. Zakupy to nie jest czynność której nie można wykonać w inny dzień, bo istnieją sklepy całodobowe.

9 listopada, 09:27, Gość:

Moze dla ciebie dobrze bo moze nie pracujesz.Trzeba jednak pomyslec o tych pracujacych poza miejscem zamieszkania.O tych ktorzy po pracy odbieraja dzieci z przedszkoli i szkol.Kto ma sie modlic to pojdzie do kosciola i zrobi zakupy.

Za niedzielami czynnymi są ci nowo bogaccy którym się w du.. ach poprzewracało bo trzeba iść do galerii w niedziele żeby pożreć

G
Gość
27 września, 14:47, Gość:

Zakaz handlu w niedzielę ograncza nasze prawa, nie zgadzam się z nim. Chyba tak jak większość.

Idż się lecz też w niedziele

G
Gość
26 września, 14:40, uzeme:

Powinniśmy mieć możliwość zakupów w każdy dzień tygodnia, takie jest moje zdanie.

I załatwiać w niedzielę sprawy urzędowe - Jestem ZA !!!

G
Gość
6 października, 09:22, Dina:

Ja bym chciała pójść do urzędu w niedzielę!!!!

Dobre - ba !!! BARDZO DOBRE i sensowne.

N
Nono
25 września, 14:03, master:

Władze wprowadzając ten zakaz totalnie zignorowały społeczeństwo, nie spytały się czy my tego chcemy. Po prostu zabrali nam jeden dzień na zakupy, a pracownikom handlu ograniczyli możliwość pracy. Nie podoba mi się to.

3 listopada, 8:36, Gość:

Nasze społeczeństwo ma to do siebie, że drugiego człowieka wykorzystałoby maksymalnie, więc akurat dobrze że tak się stało. Zakupy to nie jest czynność której nie można wykonać w inny dzień, bo istnieją sklepy całodobowe.

9 listopada, 9:27, Gość:

Moze dla ciebie dobrze bo moze nie pracujesz.Trzeba jednak pomyslec o tych pracujacych poza miejscem zamieszkania.O tych ktorzy po pracy odbieraja dzieci z przedszkoli i szkol.Kto ma sie modlic to pojdzie do kosciola i zrobi zakupy.

Sklepy" markety" są czynne do 22.00.wiec o co szum, przedszkola do 16.00!

G
Gość
25 września, 14:03, master:

Władze wprowadzając ten zakaz totalnie zignorowały społeczeństwo, nie spytały się czy my tego chcemy. Po prostu zabrali nam jeden dzień na zakupy, a pracownikom handlu ograniczyli możliwość pracy. Nie podoba mi się to.

3 listopada, 8:36, Gość:

Nasze społeczeństwo ma to do siebie, że drugiego człowieka wykorzystałoby maksymalnie, więc akurat dobrze że tak się stało. Zakupy to nie jest czynność której nie można wykonać w inny dzień, bo istnieją sklepy całodobowe.

Moze dla ciebie dobrze bo moze nie pracujesz.Trzeba jednak pomyslec o tych pracujacych poza miejscem zamieszkania.O tych ktorzy po pracy odbieraja dzieci z przedszkoli i szkol.Kto ma sie modlic to pojdzie do kosciola i zrobi zakupy.

G
Gość
3 listopada, 8:28, Xc:

Ja nie wiem kto to pisał, ale takie masło maślane i masa powtórzeń to dramat. Ten artykuł mógł być spokojnie 3 razy krótszy

Masz calkowita racje

G
Gość

Ludzie kochani..... od kiedy mamy Święto Zmarłych?!

G
Gość
25 września, 14:03, master:

Władze wprowadzając ten zakaz totalnie zignorowały społeczeństwo, nie spytały się czy my tego chcemy. Po prostu zabrali nam jeden dzień na zakupy, a pracownikom handlu ograniczyli możliwość pracy. Nie podoba mi się to.

Nasze społeczeństwo ma to do siebie, że drugiego człowieka wykorzystałoby maksymalnie, więc akurat dobrze że tak się stało. Zakupy to nie jest czynność której nie można wykonać w inny dzień, bo istnieją sklepy całodobowe.

G
Gość
4 października, 14:56, Gość:

Nie słyszałem nigdy, żeby ktoś narzekał na niedziele handlowe. A tu ni stąd ni zowąd ktoś wpadł na ten pomysł. Nie jest on mądry ekonomicznie, ani potrzebny dla ludzi bo utrudni życie. Jakim cudem ten pomysł nie upadł, PiS boi przyznać się do błędu to ich wyborcy rozliczą.

No to nie wiem gdzie mieszkasz i z kim rozmawiasz, bo u mnie dużo ludzi ucieszyło się, że w końcu będą mogli normalnie spędzić dzień z rodziną, a nie mijając się w drodze do łóżka czy do pracy

X
Xc

Ja nie wiem kto to pisał, ale takie masło maślane i masa powtórzeń to dramat. Ten artykuł mógł być spokojnie 3 razy krótszy

G
Gość

123

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3