Niedziele handlowe październik 2019 r. Czy 20 października jest niedzielą handlową? Gdzie po zakupy dziś w niedzielę [20.10.2019 r.]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zaktualizowano 
Zakaz handlu w niedziele 2019 jest dużo bardziej restrykcyjny niż zakaz handlu w niedziele 2018. Duże zakupy, za wyjątkiem kwietnia i grudnia, w tym roku możemy robić tylko w ostatnie niedziele każdego miesiąca. Łukasz Gdak / Polska Press
Dziś niedziela z zakazem handlu, nie ma więc co planować dużych zakupów. Te możliwe będą już za tydzień, bo niedziela 27 października jest ostatnią niedzielą miesiąca, a więc zakaz handlu tego dnia nie obejmuje. Dziś więc tylko najpilniejsze zakupy – w pobliskim sklepie gdzie za kasą i ladą stoi właściciel lub członek jego najbliższej rodziny. Nawet jeśli wybór towarów jest duży, to ceny na pewno nie zachęcają do zakupów hurtowych. Podobnie jak w sklepach czynnych w każdą niedzielę, niezależnie od zakazu handlu na stacjach benzynowych.

A to dlatego, że w tym roku we wszystkie miesiące - z wyjątkiem kwietnia i grudnia - handel bez ograniczeń dozwolony jest tylko w ostatnią niedzielę miesiąca.

20 października to kolejna niedziela z zakazem handlu w październiku, trzecia z rzędu. Dla tych, którzy w tygodniu włącznie z sobotą mają problem ze znalezieniem czasu na duże zakupy jest też wiadomość dobra: handel bez ograniczeń możliwy będzie już za kilka dni, w ostatnią niedzielę miesiąca czyli 27 października.

Zakupy w małym sklepie

Zaopatrzyć się można w niedzielę 20 października w małych sklepach, których – o ile za ladą i kasą stoi właściciel lub członek najbliższej rodziny – przepisy o zakazie handlu w niedzielę nie dotyczą. W konsekwencji mogą oni prowadzić sprzedaż w dowolnym czasie. Zazwyczaj też te sklepy są bardzo dobrze zaopatrzone we wszystko co potrzeba na śniadanie, obiad i kolację – a także na grilla na przykład – duże zakupy jednak nie są tam zalecane ze względu na ceny; są one w większości przypadków zdecydowanie wyższe niż w dyskontach czy super- albo hipermarketach, co zrozumiałe, bo działający zazwyczaj solo kupcy nie mają takiej siły przetargowej w negocjacjach z dostawcami hurtowymi czy producentami jak ich potężna konkurencja, Gdy więc do cen po jakich uda im się nabyć hurtowo towar do sprzedaży doliczą nawet skromną swoją marże, cena detaliczna wyjdzie dużo wyższa niż u wszechmogących konkurentów.

Niedziela 20 października to niedziela z zakazem handlu

Zakaz handlu w niedziele 2019 jest dużo bardziej restrykcyjny niż zakaz handlu w niedziele 2018. Duże zakupy, za wyjątkiem kwietnia i grudnia, w tym roku możemy robić tylko w ostatnie niedziele każdego miesiąca. Ale czy tak będzie do końca roku? Mając na względzie niestabilny system stanowienia prawa i jego instrumentalizm polityczny nie można wykluczyć, że będą zmiany i na dodatek dotkną one już zakazu handlu w niedziele 2019 roku. Nie wiadomo tylko czy go zaostrzą czy zliberalizują, np. do dwóch niedziel w miesiącu.

Sklepy w handlową niedzielę są zazwyczaj czynne w godzinach jak w dzień powszedni, choć w niektórych przypadkach otwierane są godzinę lub dwie później (w większości placówek Lidla np. zamiast o 7.00 jak w sobotę i w inne dni tygodnia – w handlową niedzielę otwierane są zazwyczaj o 9). Natomiast obowiązujący już ponad półtora roku zakaz handlu w większość niedziel sprawił, że wiele osób na stałe niedziele wykreśliła ze swojego kalendarza aktywności zakupowych.
To sprawia, że poza galeriami i wyjątkowo popularnymi centrami handlowymi, kolejki w sklepach w niedzielę są zazwyczaj krótsze niż w soboty. I ta okoliczność akurat daję przewagę niedzieli nad zakupami w sobotę.

Już za nieco ponad tydzień, w niedzielę 27 października będziemy mogli o tym przekonać się osobiście, na razie jednak czeka nas kolejny weekend z ograniczeniami w handlu.

Niedziele handlowe 2019. Nowe regulacje dotyczące handlu w niedzielę weszły w życie 6 stycznia 2019. Od tej pory niedziele handlowe w 2019 r. zostały ograniczone do jednej niedzieli w miesiącu. Oznacza to, że zakupy w galeriach handlowych i dużych sklepach zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Najbliższe - w niedzielę 26 maja.

Sprawdź, w którą niedzielę zrobisz zakupy w 2019 roku

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Ale początek 2019 roku to spore zmiany dla klientów. Początkowo zakaz handlu nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od 2019 roku przepisy o handlu w niedzielę zostały jednak zaostrzone.

Skokowa podwyżka płacy minimalnej i szybko wzrost przeciętnych wynagrodzeń powodują, że dla większości osób opłacających składki od własnej działalności gospodarczej wzrosną nawet o 10 procent. Zapowiadana ulga 500 dotyczy tylko niewielkiej grupy przedsiębiorców. Mocno wzrosną też składki dla osób opłacających tzw. mały ZUS. Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

Tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu

Od stycznia 2019 została nam tylko jedna niedziela w miesiącu. Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. To jednak nie koniec zmian, bowiem już od 2020 roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza nielicznymi wyjątkami przed świętami, sklepy będą zamknięte. I choć klienci zdążyli się już przyzwyczaić do nowych regulacji, to zmiana znowu może spowodować zamęt i pytania czy dziś jest niedziela handlowa? Ze zmiany na pewno nie będą też zadowoleni pracodawcy, ci bowiem muszą teraz walczyć o klientów w inne dni tygodnia. Większość dużych sklepów zdecydowała się wydłużyć godziny pracy w soboty.

Ale sklepy otwarte będą w 2019 roku nie tylko w ostatnie niedziele miesiąca ale również w tzw. niedziele dodatkowe. Czyli dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Co dalej

Nie jest wykluczone, że będą zmiany. Z dokumentu sporządzonego przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych wynika, że pożądanym rozwiązaniem byłoby utrzymanie przepisów, wg których obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu. Ponadto eksperci wskazują, że wzrasta liczba osób, którym zakaz handlu w niedzielę się nie podoba, a ich odsetek będzie jeszcze wzrastał wraz z wprowadzaniem kolejnych niedziel objętych zakazem handlu, co może mieć swój wydźwięk w czasie wyborów. O tym jaki dalszy charakter będzie miała ustawa o zakazie handlu w niedziele mają zadecydować najwyższe władze PiS.

Od nowego roku drastycznie wzrosną kary za brak OC kierowcy. Najczęściej karani posiadacze samochodów osobowych w 2020 r. będą musieli zapłacić już 5200 zł (o 700 zł więcej) za przerwę obowiązkowej ochrony wynoszącą powyżej 14 dni. Kliknij po prostu w ten tekst i przeczytaj cały artykuł.

- To rozwiązanie pozostanie z kilku powodów. Po pierwsze, rynek się przesunął na cały tydzień, zelżał efekt kumulacji przedweekendowych zakupów. Po drugie, ludzie się przyzwyczaili do tej sytuacji. Po trzecie, sieci swoje zarabiają, a potrzeby słabszych podmiotów mniej się liczą. Po czwarte, pojawia się kwestia powrotu podatku handlowego. W związku z tym należy spodziewać się bardzo ostrej prosprzedażowej polityki promocyjnej ze strony największych graczy. Do tego dojdzie gra o utrzymanie niskich cen. Do tej pory oznaczało to potężne nakłady finansowe na akcje reklamowo-promocyjne czy budowanie lojalności - uważa dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, były dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. I dodaje: - Najbardziej skorzystały sieci, które nazywamy dyskontowymi, a one faktycznie przestają nimi być. Stają się bliższe innemu formatowi, tj. supermarketowi. Druga grupa, która zyskała, to najmniejsze, niezależne sklepiki o powierzchni 40 i nieco więcej metrów kwadratowych, a także stacje benzynowe. Efekt jest inny niż był zapowiadany przez związki zawodowe, ale one nie dostrzegają problemów z tym związanych, bo nie chcą.

Niedziele handlowe 2019 [wykaz]

Tylko dwa miesiące są w tym roku uprzywilejowane pod względem niedziel handlowych: kwiecień - ze względu na Wielkanoc i grudzień - z racji świąt Bożego Narodzenia. W kwietniu mieliśmy dwie niedziele handlowe, w grudniu - trzy niedziele handlowe. W pozostałe miesiące 2019 r. handel odbywał się będzie tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Zawsze handlowa niedziela to ostatnia niedziela miesiąca.

Styczeń
•6 stycznia
•13 stycznia
•20 stycznia
27 stycznia

Luty
•3 lutego
•10 lutego
•17 lutego
24 lutego

Marzec
•3 marca
•10 marca
•17 marca
•24 marca
31 marca

Kwiecień
•7 kwietnia
14 kwietnia
•21 kwietnia
28 kwietnia

Maj
•5 maja
•12 maja
•19 maja
26 maja

Czerwiec
•2 czerwca
•9 czerwca
•16 czerwca
•23 czerwca
30 czerwca

Lipiec
•7 lipca
•14 lipca
•21 lipca
28 lipca

Sierpień
•4 sierpnia
•11 sierpnia
•18 sierpnia
25 sierpnia

Wrzesień
•1 września
•8 września
•15 września
•22 września
29 września

Od nowego roku drastycznie wzrosną kary za brak OC kierowcy. Najczęściej karani posiadacze samochodów osobowych w 2020 r. będą musieli zapłacić już 5200 zł (o 700 zł więcej) za przerwę obowiązkowej ochrony wynoszącą powyżej 14 dni. Kliknij po prostu w ten tekst i przeczytaj cały artykuł.

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 60

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

123

T
Tyron Snel

Dzięki Dr.Kumola za pomoc w odzyskaniu mojej żony, moja żona zaczęła się zachowywać bardzo dziwnie, wszystko, co się wkurza i powiedziała mi, że chce się wyprowadzić. W końcu się wyprowadziła i stało się dla mnie trudne. Nie mogę kłamać. Nie wiem, co robić, dopóki nie zobaczyłem reklamy Dr.Kumoli i tego, jak pomagał ludziom. Skontaktowałem się z jego e-mailem (Dr.Kumola_lovespell@outlook.com) i powiedziałem mu wszystko. Zapewnił mnie, że odzyskam ją po zaklęciu. Zrobiłem wszystko, co powiedział mi Prorok. Moja żona wróciła do domu 2 dni później, powiedziała, że nie wiedziała, co ją przeszło, wróciliśmy razem. Dzięki Dr.Kumola za sprowadzenie mojej żony. Skontaktuj się z jego e-mailem (Dr.Kumola_lovespell@outlook.com), jest świetnym rzucającym zaklęcia.

T
Tim
18 sierpnia, 7:43, Gość:

Ten zakaz handlu to chory pomysł jak i ten nasz cały rząd ...

Sam jesteś chory. I te twoje peło!

H
Him

Kto chciałby z Was (co mają teraz wolne weekendy) pracować w niedzielę ?????!!!!!

D
Dina

Ja bym chciała pójść do urzędu w niedzielę!!!!

K
Kasjer

Proponuję żeby wszyscy pracowali w systemie ciągłym pon-ndz. Banki,urzędy, biura. Jak tak chcecie to niech będzie sprawiedliwie.

G
Gość

Nie słyszałem nigdy, żeby ktoś narzekał na niedziele handlowe. A tu ni stąd ni zowąd ktoś wpadł na ten pomysł. Nie jest on mądry ekonomicznie, ani potrzebny dla ludzi bo utrudni życie. Jakim cudem ten pomysł nie upadł, PiS boi przyznać się do błędu to ich wyborcy rozliczą.

G
Gość

Dość tego zakazu. Głosujcie ludzie mądrze, nie może być tak, że bez naszej zgody nam czegoś zakazują. Najpierw zakaz handlu, nie wiadomo co będzie zakazane później.

G
Gość

Zakaz handlu w niedzielę ograncza nasze prawa, nie zgadzam się z nim. Chyba tak jak większość.

u
uzeme

Powinniśmy mieć możliwość zakupów w każdy dzień tygodnia, takie jest moje zdanie.

G
Gość

Zakaz handlu nie powinien mieć racji bytu to ograniczenie nałożone na społeczeństwo. Tak nie powinno być w wolnym kraju. Nie jesteśmy bogatym krajem na tyle, żeby wprowadzać ograniczenia rozwoju.

m
master

Władze wprowadzając ten zakaz totalnie zignorowały społeczeństwo, nie spytały się czy my tego chcemy. Po prostu zabrali nam jeden dzień na zakupy, a pracownikom handlu ograniczyli możliwość pracy. Nie podoba mi się to.

B
Beanor

Obawiam sie , że PIS stosuje manipulację. I ze gorzko tych rządów kiedyś pożałujemy. Bo skąd PIS bierze pieniadze na to całe rozdawnictwo? I w jaki sposób xałatal dziure w budżecie po niepracujacych niedzielach?

B
Bnm
18 sierpnia, 7:43, Gość:

Ten zakaz handlu to chory pomysł jak i ten nasz cały rząd ...

Nie pracujesz w niedzielę ale chcesz żeby inni pracowali .burak

B
Bnm
20 stycznia, 11:54, lorii:

W niedziele pracuje :służba zdrowia , policja ,straż ,wojsko, szkoły zaoczne, gastronomia , hotelarstwo, teatry, muzea, transport ,dyżurują - informatycy , gazownicy, elektrycy, no kuźwa ,okazuje się ,że tylko administracja ma wolne .......a handel, no cóż....walczyć o lepszą kasę za pracę w niedziele i przestaniecie kręcić nosem.....pamiętajcie ,że w niedzielę w handlu dorabiali studenci...a to im się teraz urwało.....trochę empatii....i zdrowego rozsądku życzę .

A ty co robisz w niedzielę

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3