Nowa płaca minimalna: 21.11.2020. Wyższe wypłaty: etat, zlecenie, dzieło: 2 800 zł, a za godzinę 18,30 zł. Co rośnie oprócz wynagrodzenia

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Od 1 stycznia 2021 r. następuje wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł). Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę, jakie inne stawki pójdą w górę? Adam Jankowski / Polska Press
Stawki są obowiązującym prawem, opublikowanym w dzienniku Ustaw. Minimalne wynagrodzenie za pracę zaś dotyczy nie tylko osób o najniższych zarobkach - z umowy o pracę czy umów rozliczanych według stawek godzinowych. Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest swego rodzaju parametrem, od którego ustalana jest wysokość różnych świadczeń - na plus (premii, nagród, bonusów) lub na minus (kary za wykroczenia). Wszystkie rosną od 1 stycznia 2021 r., podobnie jak minimalne stawki płac i godzinowa o 7,7 proc.

Warto więc pamiętać, że wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2021 r. o taki sam odsetek wzrosną te bonusy lub kary.

Tradycyjnie w pierwszej połowie września Rada Ministrów podejmuje wiążącą decyzję – przyjmującą postać prawa opublikowanego w Dzienniku Ustaw – co do wysokości minimalnego wynagrodzenia począwszy od stycznia kolejnego roku. Co prawda jest ono jednym z parametrów uwzględnionych w projekcie ustawy budżetowej, ale podlega negocjacji z pracownikami (związki zawodowe) i pracodawcami (ich organizacje) na forum Rady Dialogu Społecznego, ale zgodnie z prawem, to rząd podejmuje ostateczną decyzję – wiadomo jedynie, że najniższe wynagrodzenie ogłaszane z mocą prawa w I połowie września ni może być niższe od zgłoszonego do konsultacji.
Ostateczne rozstrzygnięcie staje się obowiązującym prawem wtedy gdy ukazuje się w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. ukazało się w Dzienniku Ustaw 2020 w pozycji 1596.

tu kliknij po prostu a znajdziesz sięna stronie Dziennika Ustaw z pełną treścią rozporządzenia

Od tego momentu wiadomo, że od 1 stycznia 2021 roku płaca minimalna musi wynosić nie mniej niż 2 800 zł.

Jak do tego doszło

Wcześniej, w środę 5 sierpnia wysokość płacy minimalnej w 2021 roku była przedmiotem obrad Rady Dialogu Społecznego.
- Podczas wczorajszej dyskusji na RDS, propozycja rządu zyskała bardzo ograniczone poparcie ze strony Związku Pracodawców i Przedsiębiorców i NSZZ Solidarność. Z kolei pozostałe organizacje pracodawców opowiedziały się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie 2020 roku tj. 2.600 zł, a ostatecznie podniesienie płacy minimalnej o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2.716 zł. OPZZ i FZZ podkreśliły konieczność znacznie wyższego wzrostu do poziomu 3 100 zł. Taka poważna rozbieżność wyklucza możliwość wypracowania porozumienia na poziomie RDS – komentuje prof. Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu Budżetu Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych i doradca Zarządu KL.

DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!

Od 31 lipca partnerzy społeczni: pracodawcy i pracownicy reprezentowani na forum Rady Dialogu Społecznego przez organizacje pracodawców i związki zawodowe, mają 10 dni na odniesienie się do rządowej propozycji płacy minimalnej wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla sfery budżetowej i wskaźnika waloryzacji. Zgodnie z prawem jeśli strony nie dojdą do porozumienia, ostateczną decyzję podejmuje rząd, ogłaszając wysokość płacy minimalnej we wrześniu.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

W minionych latach propozycje rządowe pod presją związków zawodowych były korygowane w górę. W tym roku ze względu na kryzys równie duża była presja pracodawców na korektę w dół.

Ostatecznie rząd przyjął 28 lipca 2020 r. propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r., przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zaproponowano, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniosło 2 800 zł. Oznacza to wzrost minimalnego wynagrodzenia o 7,7 proc. w stosunku do płacy minimalnej obowiązującej w tym roku (2 600 zł). W rezultacie w 2021 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r.

Przypomnijmy, że płaca minimalna wynosi w 2020 – 2 600 zł, a stawka godzinowa 17 zł brutto. Oznacza to, że płaca minimalna w relacji do przeciętnej zbliża się do poziomu 50 proc., ale go jeszcze nie osiąga.

DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!

Do 10 sierpnia negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego

Warto przypomnieć, że wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, a rząd , w terminie do 15 czerwca każdego roku, przedstawia RDS proponowaną wysokość płacy minimalnej oraz wskaźniki makroekonomiczne. W tym roku zgodnie z ustawą COVID 19 nastąpiła zmiana ustawowych terminów i propozycje rządu partnerzy otrzymają do 31 lipca br. mając tylko 10 dni na ustalenie 3 podstawowych wskaźników tj. płacy minimalnej, wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla sfery budżetowej i wskaźnika waloryzacji.

Ustawa gwarantuje weryfikację wysokości płacy minimalnej o inflację, a dodatkowo, jeżeli inflacja w roku poprzednim była wyższa od zakładanej o wskaźnik weryfikujący. Dodatkowo, jeżeli w roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, stopień wzrostu minimalnego wynagrodzenia, zwiększa się dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.

Natomiast wysokość minimalnej stawki godzinowej jest corocznie waloryzowana o wskaźnik wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonej na rok następny przez wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w roku, w którym odbywają się negocjacje.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

Restauratorzy załamani decyzją premiera

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czyimś portfelem bardzo łatwo i przyjemnie się zarządza, a niech jeden z drugim spróbuje założyć własną firmę i dać obiecane kiedyś 4 tys. brutto każdemu na dzień dobry, to zobaczy jak to jest fajnie.

G
Gość

Miało być 3 tyś ale na wynagrodzenia za pracę nie ma pieniędzy za to na wiecznie płaczących wyzyskiwaczy , nierobów ,pseudo artystów którzy stają na ten rząd ale kasa im nie śmierdzi na to pieniądze są i znowu trzeba jechać do pracy za granicę niech sobie prywacie sami tyrają za te ochłapy jak chcą żyć jak królowie !

G
Gość

co za debil wymyślił żeby podawać ludziom te cyferki brutto ? mnie interesuje ile dostane na rękę

G
Gosć

Ci co najmniej zarabiają pewno się ucieszą, ale jak ceny wszystkiego wzrosną to już tak ładnie nie będzie.. wszyscy za to zapłacimy. A do tego sytuacja z Covidem, która ustawicznie się pogarsza.

Głupota, socjalizm rządzących przerasta wszelkie wyobrażenie...

G
Gość

Pinokio pinokio pinokio :)

D
De
17 sierpnia, 17:24, Krum:

Drogi redaktorki. Czy u was jest już normą pisanie w jednym artykule kilka razy o tym samym. Za debili nas macie czy może chcecie odurzyć nasze umysły waszą hipnotycznym bełkotem?

Weźcie się za wasz warsztat (jeśli jeszcze wiecie co to jest). I piszcie konkretnie albo zajmijcie się opowiadaniami fantasy.

23 sierpnia, 7:47, Gość:

Musieli się szkolić w centrali gazety wyborczej albo tvn ...

25 razy podać kwotę brutto i ani razu informacji ile to jest na rękę....

G
Gość
1 września, 13:15, Zbigniew Rusek:

Ja bym tak zaproponował: minimalna płaca za pracę fizyczną conajmniej 3 tys. brutto; minimalna płaca za pracę prawdziwie umysłową - conajmniej 3 tys. brutto; mimialna płaca za pracę biurową - 2 tys. brutto. Praca biurowa nie jest warta nawet tego, gdyż urzędnik to często jest szkodnik.

Zgadzam się z toba

G
Gqx

No tak teoretycznie super kolejna podwyżka obligatoryjna, ale co na to kondycja firm, przecież nadal mamy pandemię i raczej nadal będzie za 4 miesiące, a tu kolejna podwyżka dla najmniej zarabiających... I mówię to jako beneficjent tego systemu. Będą ludzie te 200 brutto więcej zarabiać ale w MNIEJSZYM składzie bo firmy nie udźwigną takiej podwyżki, a środkowa grupa zarobkowa raczej na tyle procent podwyżki nie może liczyć co ta najniższa 🤔

A
Adam M.

Zostawić na 2600 to tylko emeryci i renciści będą pracować,reszta wyjedzie za granicę.Przecież co drugi pracodawca dorabiał się za granicą,a teraz chce zniewolić swoich?

G
Gość
17 sierpnia, 17:24, Krum:

Drogi redaktorki. Czy u was jest już normą pisanie w jednym artykule kilka razy o tym samym. Za debili nas macie czy może chcecie odurzyć nasze umysły waszą hipnotycznym bełkotem?

Weźcie się za wasz warsztat (jeśli jeszcze wiecie co to jest). I piszcie konkretnie albo zajmijcie się opowiadaniami fantasy.

Musieli się szkolić w centrali gazety wyborczej albo tvn ...

K
Krum

Drogi redaktorki. Czy u was jest już normą pisanie w jednym artykule kilka razy o tym samym. Za debili nas macie czy może chcecie odurzyć nasze umysły waszą hipnotycznym bełkotem?

Weźcie się za wasz warsztat (jeśli jeszcze wiecie co to jest). I piszcie konkretnie albo zajmijcie się opowiadaniami fantasy.

R
Romek

Dac te kwotę pracodawcy i niech przeżyje przez cały miesiąc jak takie mądre

c
czytelnik

Po 1/za podnoszenie płacy min.odpowie i tak ostatni płatnik.To powoduje wzrost cen końcowych a zmniejszenie siły nabywczej pieniądza już mamy.

Po 2/ wyższe ceny to mniej sprzedanych usług i produktów co odbije się na pracownikach- będą redukcje.Podmioty prywatne mnie inwestują bo państwo nie ma stabilnej polityki fiskalnej,ciągłe zmiany przepisów i kombinacje jak wykręcać firmy z ostatnich groszy a obiecanki rozdawnictwa idą z naszych wspólnych pieniędzy.Budżetówka ma przynajmniej pewność stabilności pracy, terminów wypłat

i przestrzegania prawa pracy, więc niech nie lamentują.

Związkowcy - wypłacajcie sobie z własnych funduszy, skończcie

z osłonką waszych stołków a zajęcia związkowe realizujcie

po skończonej pracy.

G
Gość

No i mamy opinię typowego właściciela - swoją asystentkę, sekretarkę, kadrową i księgową by tylko zarzucał obowiązkami i swoimi problemami - najlepiej za darmo. A potem płacz bo ludzi do pracy nie ma. Wolą pracować poniżej

G
Gość

No i mamy opinię typowego właściciela - swoją asystentkę, sekretarkę, kadrową i księgową by tylko zarzucał obowiązkami i swoimi problemami - najlepiej za darmo. A potem płacz bo ludzi do pracy nie ma. Wolą pracować poniżej kwalifikacji bo za uczciwe pieniądze na produkcji i6w komforcie psychicznym.

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3