Nowe 300 plus dla ucznia 2019. Przed rokiem szkolnym znów będzie 300 zł na każdego ucznia. Kiedy składać wnioski [21.07.2019 r.]

AIPZaktualizowano 
„Dobry start” czyli szkolna wyprawka 300 zł dla każdego ucznia będzie regulowane ustawowo, a nie – jak do tej pory – uchwałą i rozporządzeniem. Jacek Babicz / Polska Press
300 plus dla ucznia 2019. A dla niektórych nawet dodatkowo 500 lub tysiąc złotych. Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o świadczeniu „Dobry start”, czyli wypłacanym raz w roku wsparciu dla rodzin na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł na dziecko - bez względu na dochód. Dodatkowo Na posiedzeniu 6 czerwca Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie rządowego programu pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych na lata 2019–2021 wraz z rozporządzeniem.

Wakacje to wydatki na wypoczynek dzieci i młodzieży. Warto też pomyśleć o pieniądzach na urlopy rodziców, by potem były siły na kolejne miesiące pracy. W efekcie we wrześniu gdy zaczyna się kolejny rok edukacji i trzeba ponieść związane z tym wydatki, chociażby tylko na książki i zeszyty, dla wielu rodzin jest to wysiłek finansowy trudny do wykonania w oparciu o zgromadzone własne zasoby. Dobry start wówczas nabiera tym większego znaczenia.

A ponieważ od 1 lipca można będzie też składać (na początek przez Internet) wnioski o nowe 500+ na każde dziecko bez kryterium dochodowego, w przypadku wielu rodziców można połączyć składanie wniosku i o nowe 500+ i świadczenie 300 zł na ucznia w ramach programu „Dobry start”.

Na 1 lipca szykowały się też banki, które podobnie jak przed rokiem chcą pomóc swoim klientom w składania wniosków drogą onlie. Na przykład Już 1 lipca Bank Millennium udostępni klientom możliwość złożenia w serwisie bankowości internetowej Millenet nowych wniosków w programach Rodzina 500+ i Dobry Start. Bank przygotował z tej okazji promocje – klienci składający wniosek o świadczenie 500+ mają szansę na premię w wysokości do 300 zł oraz na dodatkowe nagrody.

Składanie wniosku o świadczenie w ramach programu "Dobry Start" online – poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS – jest nie tylko proste i wygodne. Złożenie takiego wniosku od razu, czyli od 1 lipca, daje szansę na otrzymanie pieniędzy jeszcze w tym samym miesiącu. Jak pokazuje doświadczenie z poprzednich lat, samorządy sprawnie radzą sobie z obsługą programu.

Od nowego roku WSZYSCY zapłacimy niższy PIT. Najbardziej skorzystają osoby na etatach. Znamy szczegóły ustawy, którą zaakceptuje rząd i skieruje do Sejmu. Kliknij w ten tekst a dowiesz się ile zyskasz na niższym podatku!

Oto wszystko co musisz na ten temat wiedzieć!
To już pewne! „Dobry start” będzie gwarantowany ustawą. Już wkrótce obiecane przez premiera Mateusza Morawieckiego i wprowadzone w ubiegłym roku świadczenie „Dobry start” czyli szkolna wyprawka 300 zł dla każdego ucznia będzie regulowane ustawowo, a nie – jak do tej pory – uchwałą i rozporządzeniem.

Co jeszcze się zmieni? – Projekt zakłada m.in. rozszerzenie definicji „szkoły” o szkoły dla dorosłych. Co ważne, ramy wiekowe, czyli odpowiednio 20. i 24. rok życia – pozostają bez zmian.

W tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20 r. życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 r. życia) będą mogli składać wnioski o świadczenie na wyprawkę szkolną od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.

Zmiany czekają nas dopiero w roku 2020 – wówczas wnioski będzie można składać online już od 1 lutego, a w formie papierowej – od 1 kwietnia. Tak jak dzisiaj, rodzice i opiekunowie będą mieli na to czas do końca listopada.

Co jeszcze się zmieni?

Projekt zakłada m.in. rozszerzenie definicji „szkoły” o szkoły dla dorosłych. Co ważne, ramy wiekowe, czyli odpowiednio 20. i 24. rok życia – pozostają bez zmian.

Od stycznia składki ZUS osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną o prawie 10 procent, a prowadzących biznes krócej niż dwa lata o prawie 9 procent. Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

To jednak nie koniec. Ministerstwo proponuje też m.in. podwyższenie kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do 900 zł od października 2020 r. (dzisiaj jest to 725 zł, a od 1 października 2019 r. – 800 zł), rozszerzenie katalogu dochodów nieopodatkowanych składających się na dochód rodziny uprawniający do różnego rodzaju świadczeń, a także umożliwienie gminom samodzielnego pozyskiwania danych podatkowych z Ministerstwa Finansów.

Dla kogo dodatkowe 500 lub tysiać złotych

Rząd ustanowił program wspierający dzieci i uczniów pochodzących z rodzin, które poniosły straty w wyniku zdarzeń atmosferycznych, takich jak powódź czy huragan. Szacuje się, że z programu skorzysta ok. 2 tys. dzieci i uczniów.
Wsparcie będzie polegało na:
wypłacie jednorazowych świadczeń pieniężnych (zasiłków losowych) na cele edukacyjne dla dzieci i uczniów – w wysokości 500 lub 1000 zł,
organizacji wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych dla uczniów albo organizacji zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych dla dzieci i uczniów.

Podstawą do udzielenia wsparcia będzie przyznanie rodzinie dziecka lub ucznia zasiłku celowego z pomocy społecznej w wysokości do 6 tys. zł, a w przypadku wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych lub zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych –
w wysokości powyżej 3 tys. zł. Pomoc będzie udzielona również dzieciom i uczniom umieszczonym w formach rodzinnej pieczy zastępczej, tj. w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Program będzie obowiązywał w latach 2019–2021. Na jego realizację planuje się przeznaczyć 15 mln zł (po 5 mln zł w każdym roku).
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Rozporządzenie będzie obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia.

Karta Dużej Rodziny pokazuje swoją pomoc. Kliknij w ten tekst i sprawdź jakie przywileje związane z wakacjami przysługują posiadaczom Karty.

Już od sierpnia młodzi pracownicy nie zapłacą PIT. Wiemy jak będzie pobierał zaliczkę płatnik, co z rozliczeniem rocznym młodych małżonków, samotnych rodziców i inne szczegóły. Po prostu kliknij w ten tekst i sprawdź!

W 2018 r., czyli pierwszym roku działania programu, wypłacono łącznie 4 353 267 świadczeń „Dobry start”. W ubiegłym roku program kosztował 1 305 679 432 zł. Zgodnie z szacunkami, w 2019 r. program będzie kosztował 1,442 mld zł.

Mocno wzrosną opłaty za telewizję kablową. Dlaczego? Po prostu kliknij w ten tekst, a poznasz odpowiedź.

– Zależy nam na tym, aby budować stabilną i długofalową politykę rodzinną. Umocowanie ustawowe świadczenia „Dobry start” to ważny element tego procesu. Zapewni też stabilizację świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania – tłumaczy minister Elżbieta Rafalska. Do tej pory świadczenie było regulowane uchwałą i rozporządzeniem Rady Ministrów, które zostaną wkrótce uchylone.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Karta Dużej Rodziny pokazuje swoją pomoc. Kliknij w ten tekst i sprawdź jakie przywileje związane z wakacjami przysługują posiadaczom Karty.

polecane: FLESZ: Koniec zatorów płatniczych? Duże ułatwienie dla małych firm

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 181

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Wiadomo dlaczego wybory jesienią? Przyciągnąć wyborców obietnicami z kasy w której są pustki !

G
Gość

Polska dziki kraj. Nic nie daja zle,w końcu dali też źle, To o co waM kufa chodzi idioci

G
Gość
2019-07-01T07:44:04 02:00, @:

Wydatki i tak trzeba poniesc w lipcu i sierpniu, 300 dadza we wrzesniu i to nadal nie pokryje zapotrzebowania na ucznia. Nauczyciele pozniej caly rok szkolny wypominaja dzieciakom "przeciez mama dostala 300zl zebys wszystko mial".

2019-07-11T11:11:09 02:00, xz:

a Ty nie możesz zapracować ? Gdzie masz rączki, do dupy przyrosły? Twoje dzieci więc na nich pracuj, a nie liczysz na to że inni będą utrzymywac twoje dzieci.

Ja na dzieci nie dostałam ani złotówki i nie marudzę a wam ciągle mało, wstyd!

W
WT

Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodzil. Za PO nie było nic i było dobrze.

x
xz
2019-07-01T07:44:04 02:00, @:

Wydatki i tak trzeba poniesc w lipcu i sierpniu, 300 dadza we wrzesniu i to nadal nie pokryje zapotrzebowania na ucznia. Nauczyciele pozniej caly rok szkolny wypominaja dzieciakom "przeciez mama dostala 300zl zebys wszystko mial".

a Ty nie możesz zapracować ? Gdzie masz rączki, do dupy przyrosły? Twoje dzieci więc na nich pracuj, a nie liczysz na to że inni będą utrzymywac twoje dzieci.

x
xz
2019-06-25T10:27:49 02:00, Stracona_dekada:

Halo, premierze! Mam pomysł! Rozdajmy w h... wszystko i wszystkim. A potem zobaczymy, co z tego wyjdzie (albo: nie wyjdzie).

2019-06-27T12:43:21 02:00, Gość:

jesxze sie taking nie urodzil ze waxy skin dogodzil ludzie obudzcie sie do holy precise jak by nie plus to dzieci by Robaki musialy jesc albo duchy chleb as take bezduszni jestescie nie kazdy may fire albo bogatych rodzicow sa yes wypadki loose gdzie dzieci wychowuje sie w domu dzieci albo rodzicow zastepczej I startu zero

może rodzice wzięliby sie do pracy, a nie tylko za robote następnych dzieci.

x
xz

Teraz jeszcze wprowadzić całodzienne wyżywienie /w weekendy w restauracjach/, każdemu uczniowi zapewnić ubranie z renomowanych firm i może na jakiś czas będzie dobrze. A, jeszcze podwyższyć zamiast 500plus, wprowadzić 100plus.

G
Gość

a kiedy wszyscy emeryci dostaną emeryturę plus za wychowywanie dzieci

G
Gość
2019-06-29T11:18:14 02:00, AAa:

A studenci? Dlaczego nic dla nich nie ma. 500 się nie należy, 300 również. Może by tak w październiku 1000 dla każdego studenta.

Ponieważ to nie elektorat naszego PISu ! Oni nie pomagają ludzia mądrym ....

@

Wydatki i tak trzeba poniesc w lipcu i sierpniu, 300 dadza we wrzesniu i to nadal nie pokryje zapotrzebowania na ucznia. Nauczyciele pozniej caly rok szkolny wypominaja dzieciakom "przeciez mama dostala 300zl zebys wszystko mial".

G
Gość
2019-06-25T08:53:47 02:00, Gość:

Znowu rozdawnictwo??????????????????????

Kiełbasa wyborcza.Tylko że nie dla każdego.

G
Gość
2019-06-26T08:11:59 02:00, Gość:

Rozdawnictwo??? Każdy rozwinięty kraj w Europie ma rozbudowany system socjalny, w każdym z tych krajów są różnorakie dodatki dla rodziców. Polska to nie jest już trzeci świat, tak właśnie wygląda polityka prorodzinna.Wypowiadają się chyba tylko Ci którzy dzieci nie mają, ale jak już się doczekają to szybciutko zmieniają zdanie.

2019-06-29T11:54:00 02:00, Gość:

Tylko w każdym kraju stosunkowo więcej się zarabia a u nas pisiurskie datki to praktycznie połowa pensji uczciwie pracujących.Chory kraj ,chory rząd

Dokładnie!

G
Gość
2019-06-26T08:11:59 02:00, Gość:

Rozdawnictwo??? Każdy rozwinięty kraj w Europie ma rozbudowany system socjalny, w każdym z tych krajów są różnorakie dodatki dla rodziców. Polska to nie jest już trzeci świat, tak właśnie wygląda polityka prorodzinna.Wypowiadają się chyba tylko Ci którzy dzieci nie mają, ale jak już się doczekają to szybciutko zmieniają zdanie.

Tylko w każdym kraju stosunkowo więcej się zarabia a u nas pisiurskie datki to praktycznie połowa pensji uczciwie pracujących.Chory kraj ,chory rząd

A
AAa

A studenci? Dlaczego nic dla nich nie ma. 500 się nie należy, 300 również. Może by tak w październiku 1000 dla każdego studenta.

G
Gość
2019-06-25T10:27:49 02:00, Stracona_dekada:

Halo, premierze! Mam pomysł! Rozdajmy w h... wszystko i wszystkim. A potem zobaczymy, co z tego wyjdzie (albo: nie wyjdzie).

jesxze sie taking nie urodzil ze waxy skin dogodzil ludzie obudzcie sie do holy precise jak by nie plus to dzieci by Robaki musialy jesc albo duchy chleb as take bezduszni jestescie nie kazdy may fire albo bogatych rodzicow sa yes wypadki loose gdzie dzieci wychowuje sie w domu dzieci albo rodzicow zastepczej I startu zero

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3