Nowe 500 plus na każde dziecko. Wkrótce trzeba złożyć wniosek na dziecko bez kryterium dochodowego. Kiedy i gdzie, sprawdź [20.06.2019]

Zbigniew BiskupskiZaktualizowano 
fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press Anna Kaczmarz / Polska Press
Dokładnie za dwa tygodnie, w poniedziałek 1 lipca 2019 można będzie już składać wnioski na nowe 500 plus. Bowiem program „Rodzina 500+” zacznie funkcjonować w rozszerzonej formule. Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Zgodnie z ustawą prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny. Wnioski o wypłatę 500 plus można będzie składać już w lipcu choć pieniądze trafią do rodzin kilka miesięcy później, ale z wyrównaniem od lipca.

A ponieważ od 1 lipca można będzie też składać (na początek przez Internet) wnioski o nowe 500+ na każde dziecko bez kryterium dochodowego, w przypadku wielu rodziców można połączyć składanie wniosku i o nowe 500+ i świadczenie 300 zł na ucznia w ramach programu „Dobry start”.

Co ważne i o czym warto pamiętać, aa 1 lipca szykują się też banki, które podobnie jak przed rokiem chcą pomóc swoim klientom w składania wniosków drogą onlie. Na przykład Już 1 lipca Bank Millennium udostępni klientom możliwość złożenia w serwisie bankowości internetowej Millenet nowych wniosków w programach Rodzina 500+ i Dobry Start. Bank przygotował z tej okazji promocje – klienci składający wniosek o świadczenie 500+ mają szansę na premię w wysokości do 300 zł oraz na dodatkowe nagrody.

Został ostatni dla większości uczniów symboliczny tydzień nauki w szkołach – i zaraz wakacje! Rozpoczną się wyjazdy, a wojaże – jak to w przypadku Polaków, obejmą cały świat. Tymczasem w tym roku i to już za kilkanaście dni rodziny czeka kolejna rewolucja dotycząca dochodów. Program Rodzina 500+ uległ rozszerzeniu i teraz świadczenie 500 zł miesięcznie na dziecko obejmować będzie już wszystkie bez wyjątku dzieci – bez stosowania kryterium dochodowego, także w rodzinach jedynaków.
Choć świadczenie staje się powszechne, to jednak w tym roku trzeba jeszcze złożyć o nie wniosek, by pieniądze otrzymać od lipca także w przypadku rodzin, które otrzymują 500+ na podstawie wniosków złożonych w 2018 roku. Choć pieniądze – za trzy miesiące razem – zostaną wypłacone już gdy nowy rok szkolny zacznie się na dobre, warto wniosek złożyć już od razu na początku lipca. Dlaczego?

Wnioski można będzie składać drogą elektroniczną od 1 lipca, a tradycyjną – od 1 sierpnia.

Będzie trochę zamieszania ze składaniem wniosków, bo nowe 500 plus należy się także rodzinom, które obecnie dostają już po 500 zł na drugie i kolejne dzieci. Ale rekompensatą za to jest decyzja, iż wnioski w tym roku rodziny złożą po raz ostatni – w kolejnych latach wypłata pieniędzy będzie kontynuowana bez corocznego odnawiania formalności. Na politykę rodzinną pójdzie już 4 proc. PKB.

Nowa minister apeluje

Za dwa tygodnie program „Rodzina 500+” zacznie funkcjonować w rozszerzonej formule. Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.

W związku z tym nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa wystosowała list do samorządowców, w którym apeluje o sprawne przyjmowanie wniosków oraz przyznawanie świadczeń wychowawczych, a także możliwie szybką wypłatę pieniędzy rodzicom.

„W szczególności proszę zwrócić uwagę, aby proces przyjmowania wniosków oraz przyznawania świadczeń wychowawczych przebiegał sprawnie i bez zakłóceń, a wypłaty nowo przyznanych świadczeń dokonywane były na bieżąco już od lipca br.” – zaapelowała minister Bożena Borys-Szopa. Podkreśliła również, że środki na wypłaty przyznawanych świadczeń wychowawczych są w pełni zabezpieczone w budżecie państwa.

Już 1 lipca ruszają Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to oznacza dla każdego pracownika? Ile potrącą z pensji, czy jest przymus przystąpienia do PPK? Kliknij w ten tekst, poznasz szczegóły i będziesz wiedzieć jak postąpić.

Nowe przepisy

Po zmianie program „Rodzina 500+” obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia. W związku z tym, w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci uchylone zostaną wszystkie przepisy dotyczące wszystkich rozwiązań z zakresu kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego. Są to przepisy, które bezpośrednio odnoszą się do dochodu (jak np. katalog dochodów, wysokość kryterium dochodowego, czy utrata i uzyskanie dochodu), ale także wiele przepisów, które są pośrednio związane z uzależnieniem przyznania świadczenia wychowawczego od dochodu,
Nie są to jednak jedyne zmiany. Przy okazji ustawodawca wprowadza wiele innych rozwiązań, które mają na celu usprawnienie realizacji programu, a także obniżenie jego kosztów. Ale nie tylko – po zmianach program obejmie także dzieci znajdujące się w placówkach wychowawczych.
Zmiany w ustawach związanych z systemami wsparcia rodzin to:
– przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500+” w postaci dodatku dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
– wprowadzenie szczególnego, 3-miesiecznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka,
– wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku,
– zmiana okresu świadczeniowego, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego,
– wprowadzenie przepisów proceduralnych regulujących sposób postępowania w przypadku zmiany miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się/otrzymującej świadczenie wychowawcze,
– likwidacja obowiązku rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania na wzór sprawdzonego już rozwiązania funkcjonującego w programie „Dobry start” – polegającego na wydawaniu informacji o przyznaniu świadczenia.

Czy w tym roku rodzice znów dostaną 300 złotych na ucznia przed nowym rokiem szkolnym? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Obecnie z 6,8 mln dzieci świadczenie 500 plus wypłacane jest dla 3,6 mln dzieci. Oznacza to, że nowe 500 plus, obejmie aż 3,2 mln dzieci, na które obecnie 500 plus nie jest wypłacane gdyż rodzice nie spełniają kryterium dochodowego (mają zbyt duże dochody).
Na podstawie wniosków składanych od 1 lipca 2019 r., świadczenie zostanie przyznane bowiem do 31 maja 2021 r. Oznacza to, że w 2020 r. nie trzeba będzie składać kolejnych wniosków – dopiero w celu uzyskania świadczeń na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., trzeba będzie, od lutego 2021 r., złożyć kolejny wniosek.
Co ważne, w związku ze zniesieniem kryterium dochodowego, rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie będzie opierał się przede wszystkim na informacjach zawartych we wniosku i samodzielnie je weryfikował

Wniosek o nowe 500 plus na jedynaka

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach od początku ich obowiązywania, tj. od 1 lipca 2019 r., rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące.

Wniosek o dodatkowe 500 plus – rodziny wielodzietne

W przypadku rodziców, którzy mają obecnie przyznane świadczenie do końca września 2019 r., w celu kontynuacji wypłaty świadczenia wychowawczego po 30 września bieżącego roku, wnioski również będzie można składać już od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną. Wniosek złożony do 31 sierpnia 2019 r., to wypłata świadczenia do końca października 2019 r. Wnioski złożone w kolejnych miesiącach – przyznanie świadczenia oraz jego wypłata nastąpi, co do zasady, w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku.
W przypadku rodziców, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 r. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, rodzice Ci składają od lipca 2019 r. jeden wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci, na podstawie którego zostanie odpowiednio przyznane świadczenie.

Szukasz sposobu na bezpieczne ulokowanie pieniędzy z zyskiem? W czerwco jest wyjątkowa okazja: łatwe do nabycia i zbycia w razie potrzeby dziesięciomiesięczne obligacje skarbowe, które stanowią też los na loterii ministra finansów. Kliknij w ten tekst i sprawdź!

Kiedy wypłata świadczenia 500 złotych na dziecko

Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.

Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.
Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

polecane: FLESZ: Pensja w górę. Zysk dl aPanstwa, koszty dla pracodawców.

Materiał oryginalny: Nowe 500 plus na każde dziecko. Wkrótce trzeba złożyć wniosek na dziecko bez kryterium dochodowego. Kiedy i gdzie, sprawdź [20.06.2019] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-04-12T11:33:57 02:00, Gość:

Czy to wporządku że nie ma kryterium dochodowego? Ci co zarabiają 30 tysiaków miesięcznie, a ci co mają 2 tysiące są równi sobie? Aaaa, no tak tych pierwszych dzieci dostają na waciki, a tych drugich na troche lepsze życie.

2019-05-19T08:08:48 02:00, Werrttyyy:

Wy się lepiej do pracy ruszcie a nie łapy wyciągać po cudze i jeszcze stękać

2019-05-20T08:07:55 02:00, Gość:

Różnią sie tym ze rodzic Taki odprowadza kilka tys podatku dochodowego do państwa, a ty tylko kilka stowek, wiec jak dla mnie to im sie nalezy tyb bardziej

Ja co miesiąc odprowadzam około 2 tysięcy podatku. .A moja koleżanka pracuje na pół etatu i gdzieś tam kilka godzin " na czarno " tylko dlatego żeby nie stracić 500 . Ja naprawdę ciężko pracuje na to żeby żyć jak żyje z moim dzieckiem. A ona wiecznie w domu i odpoczywa . I co ona ma dostać 500 stów a ja nie ? Paranoja.

"

zgłoś
J
Jowita

Przez to 500 plus to żarcie poszło 30% w górę.

zgłoś
G
Gość

To skandal aby ludzie bogaci byli wspierani 500 oni maja na lokaty dla dzieci za 18 lat a emeryci nie maja tu i teraz na przezycie.To 40 mld zaburzy proporcje w dochodach ludzi.Jedni bedą zyli ponad stan inni nie beda mogli przezyc najskromniej.Powinien byc gorny prog dochodowy a nie ktos z dochodem 20 tys bedzie wspierany jeszcze.To wbew temu co nawet PiS mowi to nie jest solidaryzm spoleczny tylko pogłebianie tych róznic.

zgłoś
Ł
Łukasz
2019-04-19T09:41:46 02:00, Gość:

Pasożyty się cieszą.

Patologia ma swój czas.

Ciekawe co patusy zrobią jak przyjdzie za kilka lat kryzys i państwo nie będzie w stanie wypłacać 500 zł.

zgłoś
G
Gość

A czym się różni matka która urodziła jedno dwoje czy troje dzieci od tej która urodziła czworo i jej się należy kasa nie wiem te które urodziły mniej dzieci to źle wychowujemy a tak naprawdę czasami przy jednym dziecku jest więcej obowiązku nasze państwo mnie porostu zadziwia nie korzystam ani z 500 ani z emerytury mąż ciężko zapieprza za granicą aby nasze życie było lepsze

zgłoś
G
Gość

Nie lepiej zrobić z tych pieniędzy darmową służbę zdrowia dla wszystkich?

zgłoś
G
Gość
2019-04-12T11:33:57 02:00, Gość:

Czy to wporządku że nie ma kryterium dochodowego? Ci co zarabiają 30 tysiaków miesięcznie, a ci co mają 2 tysiące są równi sobie? Aaaa, no tak tych pierwszych dzieci dostają na waciki, a tych drugich na troche lepsze życie.

2019-05-19T08:08:48 02:00, Werrttyyy:

Wy się lepiej do pracy ruszcie a nie łapy wyciągać po cudze i jeszcze stękać

Różnią sie tym ze rodzic Taki odprowadza kilka tys podatku dochodowego do państwa, a ty tylko kilka stowek, wiec jak dla mnie to im sie nalezy tyb bardziej

zgłoś
W
Werrttyyy
2019-04-12T11:33:57 02:00, Gość:

Czy to wporządku że nie ma kryterium dochodowego? Ci co zarabiają 30 tysiaków miesięcznie, a ci co mają 2 tysiące są równi sobie? Aaaa, no tak tych pierwszych dzieci dostają na waciki, a tych drugich na troche lepsze życie.

Wy się lepiej do pracy ruszcie a nie łapy wyciągać po cudze i jeszcze stękać

zgłoś
W
Weeerrtt5
2019-04-11T18:32:06 02:00, nigdy tak:

MŁODZI DO ROBOTY! STARSZYM POMAGAĆ!

2019-04-29T09:44:12 02:00, Gość:

Po co "robić", kiedy można nic nie robić i się nie narobić a zarobić. Tak trzeba robić.

Prawda

zgłoś
A
Aśddfffggg
2019-05-16T15:07:22 02:00, Gość:

Jestem oburzona takim ślepem rozdawnictwem ze strony naszego rządu. Jak nasz kochany pan prezydent jest taki chojny niech te 500 plus wypłaca z własnej kieszeni a nie naszych podatków.

Prawda niech rozdaje ze swojej kieszeni ,pomyślał by kto że pisiory są tak tępe wypad z nimi od koryta i naszych ciężko zarobionych pieniedzy

zgłoś
G
Gość

Smak pytanie moje dziecko ma dwa obywatelstwa i nie wiem co zrobić

zgłoś
G
Gość
2019-04-12T11:33:57 02:00, Gość:

Czy to wporządku że nie ma kryterium dochodowego? Ci co zarabiają 30 tysiaków miesięcznie, a ci co mają 2 tysiące są równi sobie? Aaaa, no tak tych pierwszych dzieci dostają na waciki, a tych drugich na troche lepsze życie.

A czym się różnią dzieci rodziców zarabiających więcej od dzieci rodziców żyjących jedynie ze świadczeń społecznych? Moim zdaniem niczym. Dziecko to dziecko. Ważne na co rodzice, zarówno bogatsi jak i biedni, otrzymane środki przeznaczą.

zgłoś
G
Gość
2019-04-30T19:34:03 02:00, Gość:

Dzięki rozdawnictwu PiS wygra jesienne wybory. Dzięki wysokim podatkom są w stanie zaciągnąć dług nawet w wysokości 200 mld. Taka suma pozwoli wypłacać 500 plus przez następne 4 lata. Później czeka nas zaciskanie pasa, ale o to rodzice bąbelków się nie martwią, ważne że teraz dają.

Tak samo było w Wenezueli i jest nadal. Jeden z podróżników pięknie pokazał historię upadku kraju ( Bez planu). Oby u nas nikt nie wpadł na nacjonalizowanie wszystkiego. Nasz kryzys będzie przebiegał inaczej, rosnące podatki i bieda pracującego oraz emeryta. Na razie rodzice bąbelków cieszą się, przestaną z dniem 18 urodzin dzieci, bieda zajrzy w oczęta.

dokładnie

zgłoś
G
Gość

Jestem oburzona takim ślepem rozdawnictwem ze strony naszego rządu. Jak nasz kochany pan prezydent jest taki chojny niech te 500 plus wypłaca z własnej kieszeni a nie naszych podatków.

zgłoś
G
Gość

Dzięki rozdawnictwu PiS wygra jesienne wybory. Dzięki wysokim podatkom są w stanie zaciągnąć dług nawet w wysokości 200 mld. Taka suma pozwoli wypłacać 500 plus przez następne 4 lata. Później czeka nas zaciskanie pasa, ale o to rodzice bąbelków się nie martwią, ważne że teraz dają.

Tak samo było w Wenezueli i jest nadal. Jeden z podróżników pięknie pokazał historię upadku kraju ( Bez planu). Oby u nas nikt nie wpadł na nacjonalizowanie wszystkiego. Nasz kryzys będzie przebiegał inaczej, rosnące podatki i bieda pracującego oraz emeryta. Na razie rodzice bąbelków cieszą się, przestaną z dniem 18 urodzin dzieci, bieda zajrzy w oczęta.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3