Nowe emerytury. Rekordowa waloryzacja w ZUS. Jak dostać emeryturę wyższą o 10 procent dzięki rekordowej waloryzacji składek [21.06.2019]

Zbigniew BiskupskiZaktualizowano 
W piątek 24 maja w Monitorze Polskim w pozycji 452 ukazało się Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 maja 2019 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r. Mariusz Kapała / Polska Press
Ze składaniem wniosku o emeryturę warto się wstrzymać jeszcze przynajmniej o kilkanaście dni, do początku lipca. Dlaczego? W 2019 roku, podobnie jak w roku ubiegłym jest wyjątkowo wysoka waloryzacja roczna składek ZUS. W 2018 r. była ona najwyższa od dziewięciu lat i wynosiła prawie 9 procent!. W 2019 r. ten rekord waloryzacji rocznej składek ZUS został jeszcze poprawiony. Wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych w ZUS za 2018 rok wyniesie 109,20 proc., a więc zgromadzone składki z 1 czerwca zostały podwyższone o 9,2 proc.

Takiego oprocentowania nie gwarantuje żaden bank. Kto więc z wnioskiem o emeryturę przysługującą już w pierwszej połowie 2019 r. poczeka do lipca, ten będzie dostawał odpowiednio wyższe świadczenie!

Z ostatniej chwili

Podpisałam obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r. Wynosi on 109,2 i jest to jeden z najwyższych wskaźników w ostatnich latach – ogłosiła podczas spotkania z dziennikarzami minister Elżbieta Rafalska.

W piątek 24 maja w Monitorze Polskim w pozycji 452 ukazało się Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 maja 2019 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r.

Składki wpłacone do ZUS podlegają corocznej waloryzacji, tj. pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji.

– Podpisałam obwieszczenie Ministra Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r. Nie waloryzacji, która będzie w następnym roku, świadczenia, ale składek na ubezpieczenie emerytalne i jest to wskaźnik 109,2. To jeden z najwyższych wskaźników w ostatnich latach – poinformowała podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami w siedzibie MRPiPS minister Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu dodała, że ostatnio tak wysokie wskaźniki zanotowaliśmy w 2007 i 2008 r. (odpowiednio 112,85 i 116,26).

Jak wyjaśniła minister, oznacza to, że „całe nasze zgromadzone środki, wszystkie nasze składki, zostają zwaloryzowane, czyli podniesione o 9,2 proc.”

Już 1 lipca ruszają Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to oznacza dla każdego pracownika? Ile potrącą z pensji, czy jest przymus przystąpienia do PPK? Kliknij w ten tekst, poznasz szczegóły i będziesz wiedzieć jak postąpić.

Gdy rząd PiS przywracał poprzedni wiek emerytalny – 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, wszyscy byli zgodni, ze jest to równoznaczne z niższymi emeryturami niż gdyby wszyscy mogli przejść na nią dopiero w wieku 67 lat. I praktycznie zgodne było też zachęcanie do tego, by w miarę możliwości dobrowolnie przedłużyć czas aktywności zawodowej i przechodzić na emeryturę jak najpóźniej.

Rekordowa waloryzacja składek emerytalnych zgromadzonych w ZUS, na podstawie których ustalana jest wysokość wypłacanej później co miesiąc emerytura w 2018 roku i w roku bieżącym to niepodważalny argument, potwierdzający taką rekomendację. Ledwie w dwa lata zgromadzony kapitał został zwaloryzowany o prawie 20 proc., a zanosi się, że bliska 10 proc. waloryzacja będzie także za rok, od czerwca 2020 roku. Zestawiając to na dodatek z wysokością waloryzacji wypłacanych już emerytur, trudno o lepszy finansowy argument przemawiający za odkładaniem momentu złożenia wniosku o emeryturę.

Zyskaj na zwłoce ze składaniem wniosku

Można zyskać na zwłoce z wnioskiem o emeryturę – składając go w drugiej połowie 2019 r. ZUS wyliczy odpowiednio wyższe świadczenie niż gdyby wniosek był złożony w pierwszej połowie br. ponieważ nie objęłaby go roczna waloryzacja kapitału, od którego wyliczana jest emerytura. Eksperci oceniają, że jeśli ktoś poczekał z wnioskiem, a mógł go złożyć już w pierwszej połowie 2019 r., to jego emerytura wyliczona w drugiej połowie 2019 r. może być nawet o 10 proc. wyższa. Dodatkowo bowiem obniżył się o 1,5 miesięcy średni wiek życia Polaka, co też wpływa na wysokość emerytury – uwzględniany jest krótszy okres w jakim statystycznie ZUS wypłacał będzie świadczenie.[/b]

Czy to już koniec wzrostu płac? Kto może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia jeszcze w tym roku, a kto w 2020? Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Problem osób, którym możliwość przejścia na emeryturę wypada w czerwcu i od razu w tym miesiącu składają one wniosek o emeryturę, jest od lat sygnalizowany rządowi; osoby te dotyka wszak jawna niesprawiedliwość. Jednak mimo że sprawa ma medialny smaczek - w takiej sytuacji znalazł się prezes PiS Jarosław kaczyński, któremu ZUS podpowiedział odłożenie wniosku o emeryturę z czerwca na drugą połowę roku - rząd wciąż nie podejmuje korekty stosownych przepisów.

Odłożenie wniosku o emeryturę do lipca, nawet jeśli prawo do emerytury uzyskało się kilka miesięcy wcześniej, to była już w 2018 r. bardzo dobra decyzja. 1 lipca składki emerytalne zgromadzone w ZUS zostały zwaloryzowane (podwyższone) o 108,68 proc. A ponieważ na ich podstawie ustalana jest wysokość emerytury, automatycznie przyznane świadczenie jest o przynajmniej 9 proc. wyższe.

Czy to już koniec wzrostu płac? Kto może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia jeszcze w tym roku, a kto w 2020? Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Eksperci są zgodni, że także waloryzacja składek emerytalnych, która zostanie dokonana 1 czerwca 2019 roku będzie równie wysoka - dynamicznie bowiem dalej rosną płace a na dodatek wraca wyższa inflacja. To oznacza, że jeśli ktoś ma źródło utrzymania i siły do pracy, powinien poczekać z wnioskiem o emeryturę jeszcze kilka miesięcy. Wtedy w krótkim czasie jego emerytura zyska niemal 10 proc. A taka okazja może się długo nie powtórzyć!

Eksperci wskazują, że na straconej pozycji nie są osoby, które waloryzacji nie doczekały, zwłaszcza jeśli i pracują, i pobierają emeryturę. Co prawda w ich przypadku, co do zasady, waloryzacja składek nie przysługuje, ale zawsze mogą one złożyć wniosek o przeliczenia świadczenia.

Obowiązkowa waloryzacja składek zgromadzonych w ZUS?

Zgodnie z prawem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest zobowiązany do dokonywania co roku waloryzacji składek zgromadzonych na koncie każdego przyszłego emeryta. Podobnie jak w marcu następuje waloryzacja wypłacanych już emerytur, tak w czerwcu ZUS podejmuje decyzję co do wysokości waloryzacji składek przyszłych emerytów.
Najbliższa taka waloryzacja będzie miała miejsce w czerwcu. Trzeba też wiedzieć, że objęta nią jest suma składek zgromadzonych na koncie przyszłego emeryta według stanu na dzień 31 stycznia danego roku, a więc przy najbliższej okazji - na dzień 31 stycznia 2019 r.

Osoby, które dostają decyzję o przyznaniu emerytury mają wyliczoną jej wysokość według aktualnej wartości kapitału emerytalnego. Jeśli decyzja zapadnie teraz, tuż przed waloryzacją z czerwca 2019, emerytura będzie niższa - właśnie o te 9, może nawet 10 proc. waloryzacji. A dokładnie o tyle, o ile wyniesie tegoroczna waloryzacja, ogłaszana w Monitorze Polskim na podstawie art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.).

Warto pamiętać, że by otrzymywać wypłatę emerytury trzeba formalnie wypowiedzieć umowę (umowy) o pracę i w chwili składania wniosku być bezrobotnym - nawet tylko przez jeden dzień.

Zasady waloryzacji składek

Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.
Formalnie, zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.) waloryzację składek przeprowadza się corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku.
W wyniku przeprowadzonej waloryzacji stan konta nie może ulec obniżeniu.
Jak wynika z kolejnych zapisów ustawy, waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana waloryzacja, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji.
Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek przez wskaźnik waloryzacji.

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, do 25. dnia miesiąca poprzedzającego termin waloryzacji, wskaźnik waloryzacji składek za poprzedni rok i kwartał. Na wysokość tegorocznego wskaźnika waloryzacji składek czekamy więc do 25 maja.

To już pewne. Rząd zaproponował by od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 2 450 złotych. Czy możliwe jest jednak, że podwyżka będzie wyższa niż o 200 złotych? Kliknij po prostu w ten tekst i sprawdź.

Rekordowa waloryzacja skłądek w 2019 roku stałą się faktem. Trzeba jednak wiedzieć, że najprawdopodobniej równie wysoka waloryzacja może być także za rok gdy waloryzowane będą składki zgromadzone na koniec 2019 roku. A to dlatego, że w 2019 roku także rosną mocno wynagrodzenia, szykuje się też stosunkowo wysoka inflacja, głównie wskutek wysokich cen paliw oraz drożejącej jeszcze bardziej niż rok temu żywności. Jeśli więc ktoś nie musi przechodzić od razu na emeryturę po ukończeniu wieku emerytalnego, powinien rozważyć wariant przeciągnięcia aktywności zawodowej do lipca 2020 roku.

polecane: FLESZ: Pensja w górę. Zysk dla Państwa, koszty dla pracodawców.

Materiał oryginalny: Nowe emerytury. Rekordowa waloryzacja w ZUS. Jak dostać emeryturę wyższą o 10 procent dzięki rekordowej waloryzacji składek [21.06.2019] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 48

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

pismakowi ,który popełnił ten artykuł polecam przeczytac uważnie ustawę FUS...oprócz waloryzacji rocznej są również kwartalne.....

zgłoś
G
Gość

Ludzie opanujcie się portaliki szukają komentatorów śmiesznych tematów

zgłoś
K
Krzysztof

Dajcie w końcu emerytury stażowe po 35 i 40 latach pracy dla kobiet i mężczyzn. Niech każdy przepracuje tyle lat a nie tylko nauczyciele i policjanci po 25 latach niezależnie od wieku.

zgłoś
g
gonzo

Nazwiska piszemy z Dużej litery (vide kaczyński)

zgłoś
A
As
2019-06-01T15:49:42 02:00, Siwy57:

Zaklamane styropianowe solidaruchy obiecywali a np w PŹM Szczecin wprowadzili zarząd komisaryczny jakiś brzezicki naprawia firmę, zabierają jubilatki odprawy emerytalne pensje obniżone rejsy dluzsze, mi zabrali ok 40000 pln odprawy emerytalnej po ponad 40 latach pracy w warunkach szczególnych. ....a ok 60 pln dadza,

Morawiecki złodziej z kolesiami niby dają a więcej zabieraja!

Niby dlaczego miałeś dostać taką kasę od bankrutującej firmy

zgłoś
G
Gość
2019-06-02T19:57:10 02:00, Gość:

Jestem rocznik powojenny 1948.przepracował 14 lat i mam 0 emerytury.Gdybym urodziła sie w styczniu 1949 niezależnie ile pracowałam otrzymalabym emeryturę.Dlaczego dyskryminuje sie nas .Co z naszymi składkami które odprowadzalismy,

A coś ty kurwa robił że tylko przebimbales 14?I jeszcze masz czelność drzecz mordę leniu

zgłoś
E
Etykiety
2019-06-01T20:48:49 02:00, Ech:

A o inflacji jakoś cicho?.... Te prawie 10 % waloryzacji jest goowno warte, przy 10. procentowej (albo i znacznie wyższej już!!!) inflacji... Ale komu to tłumaczyć? Pisogłupom?... Smutno!

2019-06-03T07:53:06 02:00, Gość:

POsrańcu nie obrażaj innych skoro sam masz czerep lisim goownem przepełniony.

On Korea ma rację.Nas emerytów też okradli.Wedlug tych złodziejka inflacja i wzrost płac to tylko2,7Potem złodzieje dali w darze niby 13

zgłoś
G
Gość

" ....składki (... podwyższone) o 108,68 proc." ?!?!? - czyli powiększone ponad dwukrotnie? chciałbym tak

zgłoś
G
Gr

Ktoś po przepracowaniu wymaganych 20 lat dostanie gwarantowany 1000 a ja po 35 latach pracy 1400 to jakiś absurd

zgłoś
G
Gość
2019-06-01T20:48:49 02:00, Ech:

A o inflacji jakoś cicho?.... Te prawie 10 % waloryzacji jest goowno warte, przy 10. procentowej (albo i znacznie wyższej już!!!) inflacji... Ale komu to tłumaczyć? Pisogłupom?... Smutno!

POsrańcu nie obrażaj innych skoro sam masz czerep lisim goownem przepełniony.

zgłoś
G
Gość

Jestem rocznik powojenny 1948.przepracował 14 lat i mam 0 emerytury.Gdybym urodziła sie w styczniu 1949 niezależnie ile pracowałam otrzymalabym emeryturę.Dlaczego dyskryminuje sie nas .Co z naszymi składkami które odprowadzalismy,

zgłoś
W
Wyborca

Wybierzcie PO - oszuści dadzą 13 emeryturę, podwyższą waloryzację, podniosą wiek emerytalny do 67lat,

a pietruszka będzie kosztowała 1zł.

I czytajcie jak najwięcej propagandę

PO i KOD a będziecie się czuć jak PO oszustwie na wnuczka.

Zasada jest prosta PO czynach ich poznacie - a przez 8lat nierządów PO

żyło się im lepiej dla tego szczekają w mediach i na forach.

zgłoś
G
Gość

Dlatego za moją pracę tak jest ktoś hoiny

zgłoś
E
Ech

A o inflacji jakoś cicho?.... Te prawie 10 % waloryzacji jest goowno warte, przy 10. procentowej (albo i znacznie wyższej już!!!) inflacji... Ale komu to tłumaczyć? Pisogłupom?... Smutno!

zgłoś
S
Siwy57

Zaklamane styropianowe solidaruchy obiecywali a np w PŹM Szczecin wprowadzili zarząd komisaryczny jakiś brzezicki naprawia firmę, zabierają jubilatki odprawy emerytalne pensje obniżone rejsy dluzsze, mi zabrali ok 40000 pln odprawy emerytalnej po ponad 40 latach pracy w warunkach szczególnych. ....a ok 60 pln dadza,

Morawiecki złodziej z kolesiami niby dają a więcej zabieraja!

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3