Nowe prawo pracy 2020. W ofertach pracy będzie obowiązek ujawniania wysokości wynagrodzenia. To dobrze czy źle? [27.01.2020 r.]

AIP
Pracodawca może narazić się na roszczenia płacowe osób już zatrudnionych. Dla pracowników dostęp do informacji o wynagrodzeniach na podobnych stanowiskach to bowiem możliwość porównania swojej pensji z wynagrodzeniem – zarówno w miejscu pracy, jak oferowanym przez konkurencję. Maciej Jeziorek / Polska Press
Jawność wysokości wynagrodzeń to w Polsce nadal temat tabu. Z jednej strony niechętnie dzielimy się informacjami o własnych zarobkach, z drugiej jednak oczekujemy, że firmy transparentnie będą komunikowały wysokość płacy. Temat obowiązku podawania wysokości proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę – dyskutowany już w sejmie poprzedniej kadencji – wraca właśnie do parlamentu.

Z badania Hays Poland „(Nie)jawne oferowane wynagrodzenie. Przyszłość rynku pracy” wynika, że zaledwie 18 proc. firm w Polsce zamieszcza informację o zakresie oferowanego wynagrodzenia przynajmniej w części publikowanych ogłoszeń rekrutacyjnych.

Aż 76 proc. kandydatów uważa, że pracodawca powinien mieć obowiązek informacji w tym zakresie.

Zmiana w prawie pracy

Zgodnie z nowymi propozycjami regulacji prawnych na pracodawców nałożony byłby obowiązek podawania w ogłoszeniach o pracę kwoty wynagrodzenia brutto. Niewywiązanie się z tego obowiązku groziłoby grzywną. Kary byłyby nakładane również w sytuacji, gdy pensja podana w ogłoszeniu okaże się zawyżona. Jeśli pracodawca poda widełki wynagrodzenia, osoba rekrutowana będzie mogła negocjować jego wysokość.
Zanim zostanie uchwalona odpowiednia ustawa i nowe przepisy wejdą w życie (są plany, by nastąpiło to w lipcu 2020 r.), warto przyjrzeć się, co jawność wynagrodzeń da kandydatom do pracy i jakie korzyści i ryzyka niesie dla pracodawców.

Inne oczekiwania, inne możliwości

– Informowanie o wynagrodzeniu – najlepiej w formie szerokich widełek płacowych w ogłoszeniach rekrutacyjnych – to dobry kierunek, który przekłada się na skrócenie procesu rekrutacji, większą efektywność i mniej niezręczności. Obecnie wiele ofert jest odrzucanych ze względu na zbyt duże różnice między oczekiwaniami finansowymi kandydatów, a możliwościami firmy, co wiąże się ze stratą czasu obu stron oraz wysokim kosztem nieskutecznej rekrutacji, którą w przypadku niepowodzenia trzeba rozpocząć od początku. Poruszając się w ramach widełek unikamy takiej sytuacji, a wynagrodzenie pozostaje nadal negocjowanym elementem umowy między pracodawcą a konkretnym pracownikiem – mówi Daria Stefańska, Branch Manager oddziału Hays Poland w Gdańsku.

Każdy zapłaci za prąd 12 procent więcej, a rekompensaty dostaną tylko niektórzy. Jak to się ma do inflacji, jak drożeje i jeszcze podrożeje żywność. Kliknij w ten tekst i przeczytaj więcej.

Nałożenie na pracodawców obowiązku informowania w ogłoszeniach rekrutacyjnych o wysokości oferowanego wynagrodzenia nie tylko usprawni proces rekrutacji, ale również pomoże w zapobieganiu dyskryminacji płacowej.

Mniej dyskryminacji w płacach?

– Jawność dotycząca zarobków jest na pewno jednym z czynników sprzyjających zapobieganiu dyskryminacji płacowej. Warto też zadbać o transparentność zasad związanych z ustalaniem wynagrodzeń. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda nierówność płacowa, nawet jeśli dotyczy zatrudnienia osób na tych samych stanowiskach, stanowi dyskryminację. Różnicowanie płacy ze względu na ilość, zaangażowanie i jakość pracy jest działaniem zgodnym z prawem, pod warunkiem obiektywnych i uzasadnionych kryteriów – mówi Wojciech Parteka, Dyrektor ds. Klientów Strategicznych w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, praktyk z wieloletnim doświadczeniem biznesowym i trener specjalizujący się w zagadnieniach związanych z przywództwem.

Wszystko o urlopach wypoczynkowych 2020 według zasad obowiązujących w tym momencie:
kiedy możesz skorzystać po raz pierwszy z urlopu rozpoczynając pracę,
co wlicza się do podstawy wymiaru
kiedy i jak pracodawca może zmienić termin urlopu
jak się wylicza wynagrodzenie za czas urlopu
kto i na jakich zasadach ma prawo do urlopu bezpłatnego
urlop szkoleniowy zwolnienia od pracy
i wiele innych kwestii
PO PROSTU KLIKNIJ W TEN TEKST A DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO

Jak zareagują już zatrudnieni?

Ekspertka Hays Poland w Gdańsku zwraca też uwagę na ryzyka wynikające z obowiązku informowania o proponowanych zarobkach:
– Pracodawca może narazić się na roszczenia płacowe osób już zatrudnionych. Dla pracowników dostęp do informacji o wynagrodzeniach na podobnych stanowiskach to bowiem możliwość porównania swojej pensji z wynagrodzeniem – zarówno w miejscu pracy, jak oferowanym przez konkurencję. To z kolei może rodzić negatywne emocje w relacjach między współpracownikami otrzymującymi zróżnicowane wynagrodzenie – mówi Daria Stefańska.

Aby zminimalizować to ryzyko przedsiębiorstwa powinny, między innymi, uprościć zasady dotyczące ustalania wysokości wynagradzania.

– Same widełki płacowe nie wystarczą. Kluczem jest porównanie zakresu obowiązków pracowników, sposobu naliczania wynagrodzenia, jasno określony zestaw zachowań wymaganych na danym stanowisku oraz zasad awansu. Pracownicy lub potencjalni pracownicy, którzy wiedzą, jak naliczane jest ich wynagrodzenie, od jakich czynników jest uzależnione i ile zarabiają osoby na podobnych stanowiskach, będą czuli się potraktowani sprawiedliwie, a to zwiększy ich zaangażowanie. Warto więc podjąć trud szerszego informowania pracowników oraz kandydatów do pracy o zasadach działania firmy i jej wartościach. Warto też częściej odpowiadać na pytanie, po czym ja – jako szef – poznam, że moi pracownicy wykonali swoją pracę w sposób prawidłowy, po czym poznam, że odnoszą sukcesy – podpowiada Wojciech Parteka z GFKM.

W Europie temat jawności płac podejmowany jest coraz częściej. Informowanie o proponowanym wynagrodzeniu jest już standardem np. w Wielkiej Brytanii. W dużych firmach w Niemczech pracownicy mają prawo do informacji o zarobkach współpracowników. Podjęcie tego tematu przez polski parlament jest sygnałem, że i w Polsce tabu może zostać przełamane.

Od grudnia do grudnia inflacja wyniosła 3,4 proc., ale ceny detaliczne wybranych produktów, zwłaszcza żywności rosną w zastraszającym tempie: wieprzowina w grudniu 2019 była droższa o 23,6 proc. a wędliny ponad 11 proc., mąka ponad 7 proc., cukier ponad 20 proc., a opłaty za wywóz śmieci wzrosły aż o 32,21 proc. Co będzie dalej? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 64

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hhh
26 stycznia, 00:56, Gość:

Cóż, przy rekrutacji jak najbardziej, jest rynek pracownika, więc szkoda bez sensu marnować czas, by na koniec rekrutacji się dowiedzieć, że pracodawca oferuje wynagrodzenie dla sprzątaczki i to na pół etatu.

Rynek pracownika? Chyba dawno nie szukałeś pracy. 100 aplikujących na 1 ofertę pracy nie świadczy o super sytuacji pracownika na rynku pracy. Chyba, że piszesz o pracownikach fizycznych na polskich plantacjach bawełny.

O
Ola

Nareszcie koniec z tymi tajemniczym ofertami.Do pracy idziemy pracować ale też zarabiać.

G
Gość

Cóż, przy rekrutacji jak najbardziej, jest rynek pracownika, więc szkoda bez sensu marnować czas, by na koniec rekrutacji się dowiedzieć, że pracodawca oferuje wynagrodzenie dla sprzątaczki i to na pół etatu.

G
Gość
20 stycznia, 13:39, Yyyy:

Rodo już nie obowiązuje? G... o kogo obchodzi ile zarabiam.

RODO nigdy nie obowiązuje tam, gdzie przepis o czymś stanowi. Bez tego nikt by nie płacił podatków ani żadnych rachunków, bo przecież ochrona danych osobowych.

G
Gość

Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczki na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i pożyczek na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną teraz: pamelarosaflores11@gmail.com lub whatsapp na 17193562405

k
kamil wazelinka

ujawniane ile placa pod stolem. praca w Radomiu nie za to co robisz tylko komu dupe lizesz

G
Gość

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

Y
Yyyy

Rodo już nie obowiązuje? G... o kogo obchodzi ile zarabiam.

I
It_crowd
17 stycznia, 18:47, Gość:

Dlaczego zawsze podczas rozmowy pracodawca mowi o pensji brutto, a kogo to interesuje ile będzie zarabiał brutto? Jakiego pracownika interesują podatki, każdy chce wiedzieć ile weźmie netto. Dlaczego gdy PIS lub inne rzady podnoszą pensję to chwalą się ile to Polak będzie teraz zarabiał a tu gucio bo na okolo 25 procent jest okradziony przez rzadzacych, ponieważ wyższa pensja równa się wyższe wplywy. O paliwach już nie wspomnę jak Polska okrada każdego z 3,50 zł na 1 litrze, a p. Kaczyński wychodził na mównicę z bańka i osądzał innych sam natomiast nic nie robi w tym temacie.

Bo brutto jest kwotą stałą a netto może być różne dla rożnych pracowników matołku...dlatego wlaśnie każdy musi sobie sam policzyć ile DLA NIEGO wynosi netto.

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

D
Dobrze zorientowana

Bardzo dobrze . Pamietam jak starałam się k prace pisałam w cv żeby nie zapraszali mnie za 2000 netto i tak nie skutkowało! Okazywali się ze biegałam po pracodawcach którzy chcieli zatrudnić mnie za 150p0 1600 mimo ze miałam wysokie kwalifikacje a np nie wiedziałam za jaka kwotę w danym stanowisku dostanę wynagrodzenie. Mimo podyplomowego wykształcenia i wieloletniego doświadczenia we Wrocławiu próbowano zatrudniać ludzi wg standardu dobry pracownik najtańsza płaca bo na twoje miejsce 1000 innych Np studentów ! Stad nie dziwi mnie ze ludzie którzy maja 500 plus olali pracodawców z niebotycznymi wymaganiami ciśnieniem sprzedażowym i fluktuacja co dwa tygodnie 🤣dobrym posunięciem jest tez kwestia unormowania minimalnej krajowej

G
Gość
17 stycznia, 12:11, Gość:

Beda podawac podstawe wynagrodzenia premia i tak nie bedzie wiadomo ile proponuja

Za,damy jawnos'c' placy bo tylko przez uczc'iwos'c' i sprawiedliwosa'c' dojdziemy do celu

G
Gość
17 stycznia, 12:25, Tak:

A moze wiecej jawnosci o pracownikach????nie mozna nic napisac,sami kryształowi,ma cos do zalatwienia to bierze zwolnienie lekarskie ,jak rzuca prace to tez bierze zwolnienie,to jest w 9 na 10 przypadkow

A jak Prywaciarze okradaja, pracownika to ma byc' dobrze buduja,domy za nasze krzywdy i bul

G
Gość
17 stycznia, 12:25, Tak:

A moze wiecej jawnosci o pracownikach????nie mozna nic napisac,sami kryształowi,ma cos do zalatwienia to bierze zwolnienie lekarskie ,jak rzuca prace to tez bierze zwolnienie,to jest w 9 na 10 przypadkow

18 stycznia, 20:28, Gość:

Jak jest hu... Y pracodawca to tak trzeba zrobić bo nie wolno pracownikowi nic załatwić

18 stycznia, 20:30, Pracownik:

Czyli jest 1 na 10 pracodawców którzy szanują pracownika

Dlaczego ludzi sie, zmusza do pracy ktora niewidnieje w umowie Pan'stwo w Pan'stwie

G
Gość
10 stycznia, ‎10‎:‎44, łona:

Potomkowie chłopów się odezwali. Może jeszcze sąsiadowi do łóżka i garnków będziecie zaglądać?

Mnie osobiście nie interesuje ile kto zarabia. Byle tylko uczciwie to było.

17 stycznia, 11:23, Gość:

uczciwość polega właśnie na jawność, panocku w 2drugim pokoleniu

Powinna byc' jawnos'c' placy w kadrach bo jaden zarabia az mu uszami wylatuje a drugi. wegetuje

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3