Nowe technologie skutkują powstawaniem nowych zawodów

Maryla Pawlak-Żalikowska
Musimy kształcić ludzi, którzy potrafią wykorzystać w firmie socjal media, ale też wiedzą, co to beacony - twierdzi dr inż. Paweł Tadejko, kierownik Studiów Podyplomowych na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Nowe technologie powodują dynamiczne zmiany na rynku pracy. Czy zgadza się pan z opinią głoszoną np. przez prezydenta Obamę, że dziś każdy powinien próbować programowania?

Paweł Tadejko: - Każdy, kto miał dłuższą styczność z branżą „software development” wie, że sprawa nie jest taka prosta, jak przekonuje prezydent USA. Jednym z podstawowych błędów jest dziś wrzucanie do jednego worka wszystkich specjalności związanych z programowaniem. A diabeł, jak to mówią, tkwi w szczegółach. Mówiąc programowanie, większość z nas nie ma pojęcia, jakiego konkretnie zajęcia to dotyczy, dlatego równie dobrze może to oznaczać programistę Java, CSharp, JavaScript, efektów graficznych na akceleratory graficzne, baz danych, big data, front-end developerów, web developerów, etc.

Niemniej jedno jest pewne: ukończenie nawet krótkiego kursu programowania, daje pojęcie o złożoności problemu budowy systemów IT oraz możliwość komunikowania się w życiu codziennym, nie tylko przy wdrażaniu lub projektowaniu systemów IT i nie tylko we własnej firmie. W efekcie może się też przełożyć na lepszą współpracę „klientów” i „wykonawców” takich systemów.

Co w takim razie kryje się pod pojęciem Praca 2.0.?
- Praca 2.0 to jawne nawiązanie do WEB 2.0, choć od dawna mówi się o WEB 3.0, a od niedawna o WEB 4.0. Nazwa ta nawiązuje do faktu, że dziś technologia i globalna sieć oferuje spójność interakcji i doświadczeń. Technologie stają się elementami naszego codziennego życia oraz projektowania nowych produktów i usług, nawet na potrzeby lokalnych firm MŚP. Dlatego, aby być konkurencyjnymi na rynku, musimy te technologie wykorzystywać.

Musimy kształcić ludzi, którzy potrafią wykorzystać w firmie social media, ale wiedzą też np. co to jest druk 3D, czy beacony. I potrafią nam powiedzieć, czy w konkretnej branży da się je wykorzystać i jak.

Kto tego nie wie, temu grozi wykluczenie cyfrowe?
- W pewnym sensie można tak powiedzieć. Kiedyś wymagano znajomości "obsługi komputera" i officea. Dziś firmy coraz częściej poszukują na rynku hiperspecjalistów, którzy oprócz posiadania wiedzy dziedzinowej, potrafią poruszać się wśród nowych mediów i technologii, znać ich możliwości i potrafią stwierdzić, co może być wykorzystane, aby podnieść konkurencyjność ich biznesu.

Jak zatem zmienia się rynek pracy i jak się odnaleźć w tych zmianach?
- Zasada amerykańskich „pięciu C”: connect (łączność), content (treść), custom (personalizacja), context (kontekst) i control (zarządzanie), tworzy nowe otoczenie w biznesie, ale też i możliwości.

Pojęcie Life Long Learning (edukacji przez całe życie, przyp. red.), nabiera jeszcze mocniejszego znaczenia. Musimy się dokształcać! Hiperspecjaliści muszą posiadać wyspecjalizowaną wiedzę z konkretnej dziedziny, ale dodatkowo znać rynek, rozumieć potrzeby klienta, umieć przygotować treści dla social media, czy w końcu umieć analizować dane o klientach, czasem duże ilości danych.

Wróćmy do samych technologii. Czy one nie są zarezerwowane dla firm technologicznych?
- Technologie, to dziś coraz częściej, także umiejętność posługiwania się narzędziami, które te technologie wykorzystują. Z drugiej strony, technologie przenikają już dziś nasze życie na tyle, że przestajemy na to zwracać uwagę. Smartfony, które pomagają nam w wielu sprawach w zależności od lokalizacji; reklamy, które wyświetlają nam dopasowaną dla nas ofertę; dukarki 3D, dzięki którym możemy nie tylko się bawić, ale eksperymentować z produktami w biznesie, itp., itd. W kolejce czekają następne.

Wrócę do pytania, jak się odnaleźć w tych zmianach?
- Nowoczesne technologie, to miecz obosieczny: przynoszą rewolucyjne zmiany, ale równocześnie sprawiają, iż musimy się nauczyć wykorzystywać je w życiu codziennym i biznesie. Technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości przenikają się z mobilnymi. Jedynym wyjściem jest łączenie np. na studiach umiejętności społecznych z wiedzą techniczną. Dawanie ludziom możliwość zdobywania unikalnych kompetencji, w szczególności efektywnego wykorzystywania tych technologii.

O jakich przyszłościowych kompetencjach możemy zatem mówić?
- Trudno mówić o konkretach. Niewątpliwie rynek pracy dąży do wąskich specjalizacji. Z drugiej strony, powstają ciągle nowe zawody, o których nikt nie myślał jeszcze dekadę temu. Z trzeciej z kolei strony, musimy zmierzyć się z projektowaniem produktów i usług, aby wspomniane technologie były "bezboleśnie" odbierane przez użytkowników oraz pozwalały na gromadzenie danych i ich analizę.
W tym kontekście niektórzy mówią o zhumanizowaniu technologii, inni o jeszcze silniejszym łączeniu kompetencji twardych i miękkich. W rezultacie zamiast konkretnego zawodu ściśle inżynierskiego, pojawia się nie do końca zdefiniowana "wiedza technologiczna". Ale nie ma innego wyjścia, skoro w nasze życie wdzierają się takie technologie jak: Internet Rzeczy (IoT), Smart Cities, Rzeczywistość Wirtualna, Rozszerzona Rzeczywistość, beacons, kryptowaluty, data mining, big data, machine learning, user experience i product design (user experience design), itp., itd.

******************************************

Studia Podyplomowe
na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej

Infinity Group, QBurst, Transition Technologies, Tangram Care, TJ Software, Sotrender, a także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki, to partnerzy studiów, które kładą nacisk na praktycznie podejście do realizowanych tematów.

  • Kierunek "Informatyka - Technologie ICT i Programowanie". Umożliwia poszerzenie wiedzy z zakresu technologii ICT, także o umiejętność programowania. Zapewnia zdobycie kwalifikacji, które z jednej strony pozwolą brać udział we wdrażaniu lub projektowaniu systemów IT, także we własnej firmie, a z drugiej strony ułatwiają bezproblemową komunikację z ludźmi z branży IT. I nie ma znaczenia, czy jest się akurat nauczycielem, pracownikiem administracji, czy prezesem - można tu zdobyć wiedzę konieczną do funkcjonowania w dzisiejszym świecie.
  • Kierunek "Marketing Internetowy". Wykorzystanie narzędzi Internetowych, a także social mediów, spotykamy dziś na każdym kroku. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, pracownikiem ds. promocji, freelancerem, blogerem, pasjonatem. Ten kierunek uczy jak zaplanować kreatywną kampanię w Internecie; jak korzystać samodzielnie z nowoczesnych narzędzi marketingowych oraz na co zwracać uwagę przy pracy ze specjalistycznymi agencjami.
  • Kierunek "Data science". Uczy analizy danych i podejmowania w oparciu o nie świadomych decyzji biznesowych, rynkowych, naukowych. Dwie specjalności na tym kierunku pozwalają wybrać ścieżkę programistyczną lub analityczną. Na specjalności Developer" można sie nauczyć wykorzystania machine learning i deep learningu do przetwarzania danych w środowisku produkcyjnym Hadoop/Spark oraz języka R/Python. Natomiast specjalność "Analityk danych" pozwala na zdobycie umiejętności analizowania dużych ilości danych, pracy z wykorzystaniem języka R, raportowania i wizualizacji danych big data
  • Najnowszy kierunek "Bezpieczeństwo Systemów i Sieci". Pozwala poznać ciemniejsze strony Internetu. Dowiedzieć się, jakim zagrożeniom podlegają zasoby IT organizacji/firmy i w jaki sposób można się przed nimi bronić.

Program studiów pozwala przygotować się do egzaminów prowadzących do uzyskania renomowanych certyfikatów z zakresu systemów i sieci komputerowych wydawanych m.in. przez Cisco, Microsoft, czy LPI.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe technologie skutkują powstawaniem nowych zawodów - Kurier Poranny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu