Fotowoltaika - nowe zasady rozliczania już od 1 kwietnia. Sprawdź czym jest net-billing i czy solary się jeszcze opłacą

Justyna Madan
Justyna Madan
Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki wchodzą w życie już 1 kwietnia
Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki wchodzą w życie już 1 kwietnia 123rf
Czas na nowe zasady w fotowoltaice. Już za kilka dni, bo 1 kwietnia 2022 roku w życie wejdzie rozliczanie fotowoltaiki na zasadzie net-billingu. Obecni prosumenci mogą liczyć na upusty jeszcze przez 15 lat, chyba że sami zdecydują inaczej. "Nowi" prosumenci muszą się liczyć z nowymi zasadami. Tak wskazuje nowelizacja ustawy o OZE. Co to właściwie oznacza dla fotowoltaiki?

Fotowoltaika po nowemu. Zmiany i zasady

"W zaledwie 5 lat moc instalacji OZE w Polsce wzrosła blisko dwukrotnie. Na koniec września 2021 r. wynosiła ona ponad 15 200 MW. To trzykrotnie więcej niż moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów, czyli największej elektrowni w Europie, która odpowiada za produkcję ok. 20% energii elektrycznej w Polsce. Najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologią OZE jest fotowoltaika. Od grudnia 2015 r. do września 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki wzrosła blisko 60-krotnie ze 108 MW do 6 304,2 MW" - podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Najważniejszą zmianą, jaką wprowadzi ustawa jest podział prosumentów na dwie grupy. „Nowych” i „starszych”. Ci drudzy przez 15 lat (liczone od momentu podłączenia do sieci) będą korzystać z dotychczasowego systemu opustów:

  • dla instalacji do 10 kWp to współczynnik 0,8;
  • dla tych powyżej 10 kWp – 0,7;
  • za każdą jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać za darmo 0,8 lub 0,7.

„Nowi” prosumenci, czyli wszyscy, którzy zaczną korzystać z fotowoltaiki po 31 marca 2022 roku z systemu upustów korzystać nie będą. Rozliczać się będą natomiast na zasadzie net-billingu, jednocześnie będą sprzedawać nadwyżki energii do sieci ale również płacić za pobraną energię jak wszyscy odbiorcy prądu. Jak wskazują eksperci, zmiana ta przystopuje rozwój OZE w kraju.

System rozliczeń prosumentów obowiązujący do 31 marca 2022 roku:

  • Prosument korzysta z systemu opustów 1:0,7 / 1:0,8 – rozliczenie ilościowe wyprodukowanej energii;
  • nie ponosi kosztów opłaty dystrybucyjnej zmiennej;
  • korzysta z rozliczeń w systemie opustów przez 15 lat;
  • może rozliczać nadwyżkę energii przez 12 miesięcy;
  • może dobrowolnie podjąć decyzję o przejściu ma rozliczenie w systemie net-billingu.

Takie zmiany czekają nas od 1 kwietnia 2022 roku:

  • Osoby, które już mają podpisaną umowę, zachowają dotychczasowe warunki przez 15 lat, po tym czasie będzie trzeba podpisać nową umowę, zgodną z panującymi wówczas warunkami.
  • Jeśli chcemy zachować najbardziej korzystne zasady, warto umowę podpisać jeszcze w bieżącym roku.
  • Nowi prosumenci, którzy podpiszą umowy w 2022 roku przejdą na system net-billingu.
  • Do lata 2024 roku cena prądu będzie ustalana miesięcznie, następnie okresy rozliczeniowe zostaną wydłużone.

"Prosumenci, którzy do dnia 31 marca 2022 r. złożą wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie rozliczeń opartym na mechanizmie opustów" - informuje MKiŚ.

Fotowoltaika - rozliczenia. Czym jest net-billing?

„Net-billing to rozliczanie wartościowe energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci. Prosument będzie miał tzw. konto prosumenckie, które będzie co miesiąc zasilane depozytem prosumenckim. Ten depozyt to będzie wartość energii, którą prosument wprowadził do sieci. Wartość energii będzie, co do zasady, wyznaczana po cenach godzinowych” – mówi Marcin Ścigan, dyrektor z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Według MKiŚ zmiana całego systemu rozliczeń, która i tak będzie obowiązywała od 2024 roku jest zapobieganiem trudności w zakresie przesyłu i dystrybucji energii.

„Ten model rozliczeń prosumentów ma być nadal - to jest pierwsze i podstawowe zadanie i przykazanie - korzystny dla prosumentów. Nie wyobrażam sobie, że ma być inaczej. Ale ma być też bezpiecznie dla całego systemu elektroenergetycznego, bo możemy doprowadzić niechcący, poprzez zbyt liberalne podejście, niereagowanie na zagrożenia, które nam zgłaszają spółki obrotu, do katastrofy.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu