Nowość w wynagrodzeniach: 201.10.2019 r. Abonament na dojazdy - nowy rodzaj dodatkowych świadczeń dla pracowników

AIPZaktualizowano 
Abonament mobilności totalna rewolucja w myśleniu o benefitach pozapłacowych. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Gdy pracownik jest pilnie poszukiwany, rośnie lista dodatkowych świadczeń, które jest skłonny zaoferować mu pracodawca. Z reguły dotyczy to specjalistów, ale gdy robi się tak zwany rynek pracownika - a z takim mamy od kilkunastu miesięcy - także inni pracownicy mogą liczyć na dodatkowe, pozapłacowe korzyści. Niektóre z nich stały się standardem, jak np. abonamenty medyczne. Czy to samo stanie się z efektem nowej mody - abonamentami na dojazdy?

Pracodawcy boją się obciążeń związanych z Pracowniczymi Programami Kapitałowymi oraz zniesieniem limity zarobków objętych składkami ZUS - co dotyczy najlepiej zarabiających pracowników - dlatego głośno zapowiadają zakręcenie kurka z pieniędzmi na podwyżki. W tej sytuacji nowego znaczeni nabiorą świadczenia pozapłacowe. Ta najnowsza oferta może stać się hitem historycznie porównywalnym z sukcesem abonamentów na prywatną opiekę zdrowotną.

Powszechnie systemy motywacyjne nie uwzględniają potrzeb pracowników związanych z dojazdem do pracy. Abonament mobilności oferowany przez Vooom w dobie rekordowo niskiego bezrobocia to nowe narzędzie w walce o utrzymanie i zdobycie pracowników. Czy zyska na popularności przynajmniej podobnej do tej jaką w ciągu kilkunastu ostatnich lat zyskały abonamenty medyczne czy karnety na siłownię lub basen?

Szerokiemu gronu użytkowników Vooom jest znany jako aplikacja, która na jednej mapie zbiera wszystkie środki komunikacji – usługi współdzielone i transport publiczny – oraz pozwala szybko i sprawnie przemieszczać się po mieście pojazdami różnych operatorów. Od debiutu w kwietniu br. aplikację pobrano już ponad 13 tys. razy.

Warto też pamiętać, że dynamiczny rozwój środków transportu oraz usług z nimi związanych może być katalizatorem przyspieszającym popularność pakietów mobilnych i to nie tylko w dużych miastach.

Benefit online

W maju Vooom wprowadza nową funkcjonalność dla klientów biznesowych umożliwiającą wykupienie benefitu pracowniczego w trzech prostych krokach: rejestracja kont na platformie Vooom, wpłata abonamentu i udzielenie dostępu pracownikom. Zaletą tego rozwiązania jest jego elastyczność – to użytkownik sam decyduje czy wyda przedpłacone środki na auto na minuty, elektryczny skuter, hulajnogę czy rower miejski bez względu na operatora danej usługi.
Docelowo za pomocą pakietu pracowniczego na przejazdy będzie można też opłacić bilet komunikacji miejskiej. Pracodawca przy rejestracji ponosi jednorazową opłatę za aktywację usługi i jego pracownicy już mogą ruszać w miasto.

– Abonament mobilności Vooom to totalna rewolucja w myśleniu o benefitach pozapłacowych. Oprócz dofinansowania tak prozaicznej czynności, jaką jest codzienny dojazd do miejsca zatrudnienia, pracownik otrzymuje bardzo wygodny środek transportu do użytku prywatnego. Nie musi martwić się jego garażowaniem, serwisem czy ubezpieczeniem, a jeśli mu się znudzi lub zmienią się jego potrzeby, w każdej chwili może wymienić auto na skuter, elektryczną hulajnogę lub rower. Dodatkowe funkcjonalności aplikacji, które zostaną uruchomione niebawem jak np. możliwość rejestrowania śladu węglowego zwiększają jego atrakcyjność dzięki elementowi rywalizacji, a jednocześnie uczą zachowań proekologicznych – mówi prezes Vooom Włodzimierz Łoziński.

Pożądane dofinansowanie

Zgodnie z danymi z raportu Pracuj.pl „Benefity– czyli co motywuje pracowników?” dofinansowania dojazdów do pracy oczekuje 20% pracowników, ale jedynie 7% pracodawców oferuje taki benefit. – Wynosząca aż 13 punktów procentowych luka w oczekiwaniach zatrudnionych a faktycznie oferowanych benefitach to efekt m.in. dotychczasowego braku ciekawej oferty w tym zakresie.

Abonament przejazdowy Vooom jest skonstruowany podobnie jak karta pracownicza popularnych sieci siłowni i działa na terenie całego miasta, a więc wszędzie tam, gdzie dostępne są współdzielone środki transportu

– podkreśla Łoziński.
Według raportu Pracuj.pl aż 69% zatrudnionych otrzymuje dziś w swojej firmie przynajmniej jeden benefit pracowniczy. W pierwszej trójce najpopularniejszych motywatorów znajdują się od lat opieka medyczna (43%), karta sportowa (39%) oraz dofinansowanie do szkoleń (25%). W grupie osób od 18 do 29 roku życia aż 43% deklaruje zapotrzebowanie na bonusy pozapłacowe.

Od nowego roku drastycznie wzrosną kary za brak OC kierowcy. Najczęściej karani posiadacze samochodów osobowych w 2020 r. będą musieli zapłacić już 5200 zł (o 700 zł więcej) za przerwę obowiązkowej ochrony wynoszącą powyżej 14 dni. Kliknij po prostu w ten tekst i przeczytaj cały artykuł.

Niska stopa bezrobocia, która na koniec marca br. wyniosła zaledwie 5,9%, sprawia, że firmy coraz więcej uwagi poświęcają personalizacji swojej oferty zgodnie z realnym zapotrzebowaniem i oczekiwaniami pracowników. Wysiłek włożony w doskonalenie systemów motywacyjnych zdecydowanie się opłaca. Badania pokazują, że nawet niewielkie zwiększenie atrakcyjności benefitów zapewnia wzrost zaangażowania pracowników aż o 12%, a dla prawie 40% osób wdrożenie lepszego pakietu korzyści może być kluczowym argumentem, aby nie zmienić pracy.

Pracodawcy walczą między sobą o dobrych pracowników oferując im poza wyższą płacą dodatkowe przywileje. Pakiet medyczny to już standard, podobnie jak karnet na siłownię. Co teraz jest największym hitem> Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Jednym z najbardziej pożądanych świadczeń dodatkowych jest służbowy samochód do użytku także prywatnego (ponad 20% wskazań). Identycznym zainteresowaniem według badań Pracuj.pl cieszy się dofinansowanie codziennych dojazdów do pracy, to potencjał tego rozwiązania nie został jeszcze w pełni odkryty przez pracodawców mimo dużo niższych kosztów. Udostępnienie pracownikowi auta to dla firmy miesięczny koszt rzędu 2000 zł. W tej sytuacji prawie kilkudziesięciokrotnie niższy wydatek za abonament Vooom na usługi transportowe stanowi ciekawą alternatywę kosztową dla firm.

Firma z dobrym wizerunkiem

Zaangażowanie pracodawcy w działania na rzecz społeczności lokalnej lub środowiska znacząco wpływają na jego wizerunek i wspierają działania employer branding. Pracodawcy mogą realnie wpływać na to jak ich pracownicy dojeżdżają do pracy poprzez pakiety mobilności, a jednocześnie realnie zmieniać miasta poprzez redukcję korków i smogu. Aż 62% osób w badaniu „Barometr CSR” przyznało, że taka informacja wpływa pozytywnie na jej stosunek do organizacji, a aż 55% osób ma ochotę podjąć w niej pracę. Abonament na przejazdy łączy więc przyjemne z pożytecznym, a równocześnie jest obiecującym narzędziem wspierającym politykę HR.

Skokowa podwyżka płacy minimalnej i szybko wzrost przeciętnych wynagrodzeń powodują, że dla większości osób opłacających składki od własnej działalności gospodarczej wzrosną nawet o 10 procent. Zapowiadana ulga 500 dotyczy tylko niewielkiej grupy przedsiębiorców. Mocno wzrosną też składki dla osób opłacających tzw. mały ZUS. Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

Współdzielenie środków transportu to bardzo pozytywny trend, który wpisuje się w budowę społecznie odpowiedzialnego biznesu przez pracodawców. Daje dużo swobody użytkownikom, zdejmuje z ich barków wiele obowiązków, oraz korzystnie wpływa na środowisko naturalne, m.in. dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze w miastach”. Dzięki Vooom dojazd do pracy staje się nie tylko prostszy i bardziej intuicyjny ale także mniej uciążliwy dla środowiska. Mocno kibicuje takim rozwiązaniom i dlatego zainwestowałem w platformę Vooom - mówi Michał Kiciński, współtwórca CD Projekt.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 65

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gienek
18 października, 10:24, Bimber:

Służby mundurowe mają benefit 😀 jako 45letni mundurowi zajmują stanowiska w urzędach i dostają emeryturę i pensje z budżetu . Patologia finansowa

Czyli jednak są przywileje i dodatki , a co z naszym budżetem? Naprawdę stać nas na podwójne płacenie?

M
Mateusz

Żaden bilet ci nie pomorze a kontrolerowi powiem nie kasowanie biletu nie wolno wydzwaniać po policję bo i tak nie skasują przykro mi nie wyrażam zgody na sprawdzenie dokumentu tożsamości jak dowód osobisty albo legitymacja i jeszcze karta stałej osoby niepełnosprawnej

G
Gość

Autorzy a artykułu ma 201 dni w kalendarzu na październik. Co za matol

B
Bimber

Służby mundurowe mają benefit 😀 jako 45letni mundurowi zajmują stanowiska w urzędach i dostają emeryturę i pensje z budżetu . Patologia finansowa

G
Gość

Bzdury piszecie z kad wy te brednie bierzecie pracodawcy tylko wyzyskuja pracownikow cale te benefity to lipa

G
Gość
14 października, 19:54, Gość:

W jakim świecie wy żyjecie... Internetowych ideałów i frazesowej propagandy. Ja pracuje już 11 lat w jednej firmie i wierzcie lub nie... mój pracodawca ma to daleko w d***e jak ja dojade do pracy bo jak mnie nie bedzie na czas to najnormalniej mi upieprzy z pensji i koniec tematu. To jest czysta teoria nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością... przestańcie ogłupiać młodych pracowników. Przez wasze pismactwo będą myśleli że są nie wiadomo kim. To im nie pomoże. Może wy tam na stołkach tak macie ale ja pisze o ludziach pospolitych. 90 %. Żyjecie w chmurach. Sorry

15 października, 08:25, Gucio:

Dokładnie młodym się w dupach porzewracało . Chciałem zatrudnic w tym roku to wyszło na to ze jeszcze kawe musiał bym mu robic .

No tak to z młodymi jest zarobić ale się nie narobić weekendy wolne tak że wszystko idzie w dobrym kierunku

G
Gość
2019-06-21T15:49:59 02:00, Ja:

Dojazdy to są ale dla Ukraińców, póki ich nie było, nie było dojazdu, każdy na swój rachunek.

25 czerwca, 08:12, Berlin-City:

ale zapomnialeś dopisac że jeszcze dopłate mąją do kwater 500 ,a np, w FAURENCJI mają jadłospis w swoim języku rosyjskim, nigdzie tego nie widzialem na zachodzie Polak [wulgaryzm] na zachodzie ,zeby utrzymać rodzinę a tu nasi kochani ze wschodu mają takie przywileje ,nic nie kumam dajcie normalne płace a nikt nie wyjedzie z kraju za chlebem , bo za miske ryzu nikt nie chce [wulgaryzm]ć.

I to jest prawda ukraincom się daje kwaterę dojazd wszystko gratis a żeby tacy pracowici byli? nie sądzę cwani są gnoje i tyle

G
Gucio
14 października, 19:54, Gość:

W jakim świecie wy żyjecie... Internetowych ideałów i frazesowej propagandy. Ja pracuje już 11 lat w jednej firmie i wierzcie lub nie... mój pracodawca ma to daleko w d***e jak ja dojade do pracy bo jak mnie nie bedzie na czas to najnormalniej mi upieprzy z pensji i koniec tematu. To jest czysta teoria nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością... przestańcie ogłupiać młodych pracowników. Przez wasze pismactwo będą myśleli że są nie wiadomo kim. To im nie pomoże. Może wy tam na stołkach tak macie ale ja pisze o ludziach pospolitych. 90 %. Żyjecie w chmurach. Sorry

Dokładnie młodym się w dupach porzewracało . Chciałem zatrudnic w tym roku to wyszło na to ze jeszcze kawe musiał bym mu robic .

G
Gość

W jakim świecie wy żyjecie... Internetowych ideałów i frazesowej propagandy. Ja pracuje już 11 lat w jednej firmie i wierzcie lub nie... mój pracodawca ma to daleko w d***e jak ja dojade do pracy bo jak mnie nie bedzie na czas to najnormalniej mi upieprzy z pensji i koniec tematu. To jest czysta teoria nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością... przestańcie ogłupiać młodych pracowników. Przez wasze pismactwo będą myśleli że są nie wiadomo kim. To im nie pomoże. Może wy tam na stołkach tak macie ale ja pisze o ludziach pospolitych. 90 %. Żyjecie w chmurach. Sorry

G
Gość
14 października, 17:28, Ami:

Nie ma i nie bylo zadnego "rynku pracownika". Od zawsze klasyczna piramida; na gorze malo lukratywnych stanowisk, na dole gowniana robota ktora reklamuja "karta multisport" czy "prywatna opieka zdrowotna".... pakiet za 12 zeta miesiecznie.

Dokładnie. Pracuje w jednej z sieci hurtowni i nie mamy zadnych benefitów. Nawet na świeta nie dostajemy. Jak się kiedyś odezwałem to mi powiedzieli ze droga wolna bo jest 100 na moje miejsce. Plus jest tylko taki ze jako pracownik mogę kupić towar na minimalnej marży dzięki czemu miesięcznie można dorobić na znajomych 3-4 stówki.

A
Ami

Nie ma i nie bylo zadnego "rynku pracownika". Od zawsze klasyczna piramida; na gorze malo lukratywnych stanowisk, na dole gowniana robota ktora reklamuja "karta multisport" czy "prywatna opieka zdrowotna".... pakiet za 12 zeta miesiecznie.

G
Gość

w tym miesiącu u nas walczymy o lot w tunelu aerodynamicznym w Lesznie.. Każdego miesiąca jest jakaś nagroda i ktoś może zostać najlepszy pracownikiem. Podoba mi się taki system, bo każdy walczy o wygraną :)

f
frania

jeśli pracodawca dba o swoich ludzi to zawsze to dobrze o nim świadczy. U nas to ostatnio naprawdę trzeba powiedzieć, że szef się postarał bo od kilku miesięcy o nasze zdrowie dbają lekarze z medicover - dostaliśmy pakiety medyczne w prezencie

G
Gosciu
28 lipca, 16:15, Gość:

A ja bym chętnie skorzystała :) mam do pracy 10 min autobusem a płacę co miesiąc 80zl za dojazd, każda obniżka jak najbardziej na plus!

27 września, 8:42, Ona:

To chodź na piechotę ja tak robię i żyje a spacer zawsze się przyda przy utrzymaniu wagi

Ja jezdza codziennie do pracy 40km (80km w obie strony) i nie narzekam.

G
Gość

Dobre. Abonament na dojazdy dla pracowników na hulajnogach😜🤣

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3