Nowość w wynagrodzeniach 2019. Abonament na dojazdy - nowy rodzaj dodatkowych świadczeń dla pracowników [11.07.2019 r.]

Zbigniew BiskupskiZaktualizowano 
Abonament mobilności to totalna rewolucja w myśleniu o benefitach pozapłacowych. Oprócz dofinansowania tak prozaicznej czynności, jaką jest codzienny dojazd do miejsca zatrudnienia, pracownik otrzymuje bardzo wygodny środek transportu do użytku prywatnego. brak
Gdy pracownik jest pilnie poszukiwany, rośnie lista dodatkowych świadczeń, które jest skłonny zaoferować mu pracodawca. Z reguły dotyczy to specjalistów, ale gdy robi się tak zwany rynek pracownika - a z takim mamy od kilkunastu miesięcy - także inni pracownicy mogą liczyć na dodatkowe, pozapłacowe korzyści. Niektóre z nich stały się standardem, jak np. abonamenty medyczne. Czy to samo stanie się z efektem nowej mody - abonamentami na dojazdy?

Pracodawcy boją się obciążeń związanych z Pracowniczymi Programami Kapitałowymi oraz zniesieniem limity zarobków objętych składkami ZUS - co dotyczy najlepiej zarabiających pracowników - dlatego głośno zapowiadają zakręcenie kurka z pieniędzmi na podwyżki. W tej sytuacji nowego znaczeni nabiorą świadczenia pozapłacowe. Ta najnowsza oferta może stać się hitem historycznie porównywalnym z sukcesem abonamentów na prywatną opiekę zdrowotną.

Powszechnie systemy motywacyjne nie uwzględniają potrzeb pracowników związanych z dojazdem do pracy. Abonament mobilności oferowany przez Vooom w dobie rekordowo niskiego bezrobocia to nowe narzędzie w walce o utrzymanie i zdobycie pracowników. Czy zyska na popularności przynajmniej podobnej do tej jaką w ciągu kilkunastu ostatnich lat zyskały abonamenty medyczne czy karnety na siłownię lub basen?

Szerokiemu gronu użytkowników Vooom jest znany jako aplikacja, która na jednej mapie zbiera wszystkie środki komunikacji – usługi współdzielone i transport publiczny – oraz pozwala szybko i sprawnie przemieszczać się po mieście pojazdami różnych operatorów. Od debiutu w kwietniu br. aplikację pobrano już ponad 13 tys. razy.

Warto też pamiętać, że dynamiczny rozwój środków transportu oraz usług z nimi związanych może być katalizatorem przyspieszającym popularność pakietów mobilnych i to nie tylko w dużych miastach.

Benefit online

W maju Vooom wprowadza nową funkcjonalność dla klientów biznesowych umożliwiającą wykupienie benefitu pracowniczego w trzech prostych krokach: rejestracja kont na platformie Vooom, wpłata abonamentu i udzielenie dostępu pracownikom. Zaletą tego rozwiązania jest jego elastyczność – to użytkownik sam decyduje czy wyda przedpłacone środki na auto na minuty, elektryczny skuter, hulajnogę czy rower miejski bez względu na operatora danej usługi.
Docelowo za pomocą pakietu pracowniczego na przejazdy będzie można też opłacić bilet komunikacji miejskiej. Pracodawca przy rejestracji ponosi jednorazową opłatę za aktywację usługi i jego pracownicy już mogą ruszać w miasto.

Ważna zmiana prawa pracy! Dodatek stażowy nie będzie uwazględniany w wysokości płacy minimalnej. Co to oznacza? Kliknij po prostu ten tekst a się dowiesz!

– Abonament mobilności Vooom to totalna rewolucja w myśleniu o benefitach pozapłacowych. Oprócz dofinansowania tak prozaicznej czynności, jaką jest codzienny dojazd do miejsca zatrudnienia, pracownik otrzymuje bardzo wygodny środek transportu do użytku prywatnego. Nie musi martwić się jego garażowaniem, serwisem czy ubezpieczeniem, a jeśli mu się znudzi lub zmienią się jego potrzeby, w każdej chwili może wymienić auto na skuter, elektryczną hulajnogę lub rower. Dodatkowe funkcjonalności aplikacji, które zostaną uruchomione niebawem jak np. możliwość rejestrowania śladu węglowego zwiększają jego atrakcyjność dzięki elementowi rywalizacji, a jednocześnie uczą zachowań proekologicznych – mówi prezes Vooom Włodzimierz Łoziński.

To już pewne. Rząd zaproponował by od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 2 450 złotych. Czy możliwe jest jednak, że podwyżka będzie wyższa niż o 200 złotych? Kliknij po prostu w ten tekst i sprawdź.

Pożądane dofinansowanie

Zgodnie z danymi z raportu Pracuj.pl „Benefity– czyli co motywuje pracowników?” dofinansowania dojazdów do pracy oczekuje 20% pracowników, ale jedynie 7% pracodawców oferuje taki benefit. – Wynosząca aż 13 punktów procentowych luka w oczekiwaniach zatrudnionych a faktycznie oferowanych benefitach to efekt m.in. dotychczasowego braku ciekawej oferty w tym zakresie.

Abonament przejazdowy Vooom jest skonstruowany podobnie jak karta pracownicza popularnych sieci siłowni i działa na terenie całego miasta, a więc wszędzie tam, gdzie dostępne są współdzielone środki transportu

– podkreśla Łoziński.
Według raportu Pracuj.pl aż 69% zatrudnionych otrzymuje dziś w swojej firmie przynajmniej jeden benefit pracowniczy. W pierwszej trójce najpopularniejszych motywatorów znajdują się od lat opieka medyczna (43%), karta sportowa (39%) oraz dofinansowanie do szkoleń (25%). W grupie osób od 18 do 29 roku życia aż 43% deklaruje zapotrzebowanie na bonusy pozapłacowe.

Niska stopa bezrobocia, która na koniec marca br. wyniosła zaledwie 5,9%, sprawia, że firmy coraz więcej uwagi poświęcają personalizacji swojej oferty zgodnie z realnym zapotrzebowaniem i oczekiwaniami pracowników. Wysiłek włożony w doskonalenie systemów motywacyjnych zdecydowanie się opłaca. Badania pokazują, że nawet niewielkie zwiększenie atrakcyjności benefitów zapewnia wzrost zaangażowania pracowników aż o 12%, a dla prawie 40% osób wdrożenie lepszego pakietu korzyści może być kluczowym argumentem, aby nie zmienić pracy.

W tym roku szkolnym rodzice znów dostaną 300 złotych na każdego ucznia przed nowym rokiem szkolnym. Dodatkowo jednak można dostać 500 lub 1000 złotych. Kto i na co? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Jednym z najbardziej pożądanych świadczeń dodatkowych jest służbowy samochód do użytku także prywatnego (ponad 20% wskazań). Identycznym zainteresowaniem według badań Pracuj.pl cieszy się dofinansowanie codziennych dojazdów do pracy, to potencjał tego rozwiązania nie został jeszcze w pełni odkryty przez pracodawców mimo dużo niższych kosztów. Udostępnienie pracownikowi auta to dla firmy miesięczny koszt rzędu 2000 zł. W tej sytuacji prawie kilkudziesięciokrotnie niższy wydatek za abonament Vooom na usługi transportowe stanowi ciekawą alternatywę kosztową dla firm.

Firma z dobrym wizerunkiem

Zaangażowanie pracodawcy w działania na rzecz społeczności lokalnej lub środowiska znacząco wpływają na jego wizerunek i wspierają działania employer branding. Pracodawcy mogą realnie wpływać na to jak ich pracownicy dojeżdżają do pracy poprzez pakiety mobilności, a jednocześnie realnie zmieniać miasta poprzez redukcję korków i smogu. Aż 62% osób w badaniu „Barometr CSR” przyznało, że taka informacja wpływa pozytywnie na jej stosunek do organizacji, a aż 55% osób ma ochotę podjąć w niej pracę. Abonament na przejazdy łączy więc przyjemne z pożytecznym, a równocześnie jest obiecującym narzędziem wspierającym politykę HR.

Ważna zmiana prawa pracy! Dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w wysokości płacy minimalnej. Co to oznacza? Kliknij po prostu ten tekst a się dowiesz!

Współdzielenie środków transportu to bardzo pozytywny trend, który wpisuje się w budowę społecznie odpowiedzialnego biznesu przez pracodawców. Daje dużo swobody użytkownikom, zdejmuje z ich barków wiele obowiązków, oraz korzystnie wpływa na środowisko naturalne, m.in. dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze w miastach”. Dzięki Vooom dojazd do pracy staje się nie tylko prostszy i bardziej intuicyjny ale także mniej uciążliwy dla środowiska. Mocno kibicuje takim rozwiązaniom i dlatego zainwestowałem w platformę Vooom - mówi Michał Kiciński, współtwórca CD Projekt.

polecane: FLESZ: Koniec zatorów płatniczych? Duże ułatwienie dla małych firm

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Kiedy powstanie firma sprzątająca porozrzucane hulajnogi na terenie miasta i zagrażające życiu mieszkańców.

Gdzie można jeździć elektryczną hulajnogą we Wrocławiu? Według prawa nigdzie!

- Takim urządzeniem można się poruszać po drogach niepublicznych, ale pojazd musi spełniać określone warunki. Musi mieć odpowiednią homologację - mówi Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji.

Co na to ubezpieczyciel, kiedy użytkownik spowoduje wypadek drogowy lub kogoś zrani, uszkodzi, może okaleczy na całe życie?????? Ukarać przedstawicieli firmy zarządzającej hulajnogami i zabronić użytkowania.

Hulajnoga i skuter elektryczny są pojazdami silnikowym wolnobieżnymi, a takimi nie można się poruszać po chodniku.

https://gazetawroclawska.pl/gdzie-mozna-jezdzic-hulajnoga-elektryczna-nigdzie-ostatecznie-po-chodniku/ar/13681238

k
kaszana

Czy to artykuł sponsorowany przez hulajnogę?

G
Gość

DZIADOSTWO,podlaskie g-no byznes Janusze

G
Gość

chyba, nie którym nie zależy na dobrym pracowniku skoro robi z niego debila, a potem wywala jak psa ....

b
banan:)
2019-06-16T12:43:10 02:00, Gość:

Teraz znaleźć dobrego pracownika to z cudem graniczy, daletgo pracodawcy proponują różne dofinansowanie, motywacje. U nas szefostwo co roku np. wyjazdy integracyjne organizuje. A to byliśmy w Lesznie w tunelu aerodynamicznym, a to na Mazurach w hotelu. To jest miłe jak ktoś docenia Twój wkład.

2019-06-21T15:07:18 02:00, Momo:

No... Super... na Mazurach w hotelu. Razem z żonami? To mam pytanie... Ile dzieci urodziło się po tym wyjeździe i ilu pracowników zostało ojca i dzieci podobnymi do Szefa? 😊

nie mierz wszystkich swoją miarą..

J
Jo

Jezu, jak to lanie wody ciężko się czyta... kto to pisał?

Literówki, urwane końcówki, ogólnie składnia - leży. Portal internetowy, JAKIKOLWIEK, nie powinien wyglądać w ten sposób. Ludzie to czytają i taki analfabetyzm im w głowach zostaje.

Ogólnie ten, pożal się Boże, artykuł mógłby się zamknąć w czterech zdaniach.

g
gość
2019-06-16T12:43:10 02:00, Gość:

Teraz znaleźć dobrego pracownika to z cudem graniczy, daletgo pracodawcy proponują różne dofinansowanie, motywacje. U nas szefostwo co roku np. wyjazdy integracyjne organizuje. A to byliśmy w Lesznie w tunelu aerodynamicznym, a to na Mazurach w hotelu. To jest miłe jak ktoś docenia Twój wkład.

2019-06-21T15:07:18 02:00, Momo:

No... Super... na Mazurach w hotelu. Razem z żonami? To mam pytanie... Ile dzieci urodziło się po tym wyjeździe i ilu pracowników zostało ojca i dzieci podobnymi do Szefa? 😊

no następne pincset plus poroże

B
Berlin -City
2019-06-17T10:49:29 02:00, Rysiu:

Ściema. Tego wogóle nie ma, chyba, że w branżach IT czy innych wysoko opłacanych stanowiskach specjalistycznych, tylko, że tam jeżdzą super furami i mają gdzieś hulajnogi.

widiałem w Chinah całe ulice rano zapchane rowerami skuterami i bóg wie czym aby dostac się do pracy ,a hulaj -nogi ogłądalem TVN pełne szpitałe z polamanymi girami łapami poobijani wychodża o kulach jak z wojny jakiejś cyrk te hula-boże -hulajnogi jak widzę w garniturku pędzącego na tej desce na kólłkach życzę mu aby nie najechał na wyrwę na chodniku gdzie ich bez liku???????

g
gość
2019-06-16T12:43:10 02:00, Gość:

Teraz znaleźć dobrego pracownika to z cudem graniczy, daletgo pracodawcy proponują różne dofinansowanie, motywacje. U nas szefostwo co roku np. wyjazdy integracyjne organizuje. A to byliśmy w Lesznie w tunelu aerodynamicznym, a to na Mazurach w hotelu. To jest miłe jak ktoś docenia Twój wkład.

2019-06-21T15:07:18 02:00, Momo:

No... Super... na Mazurach w hotelu. Razem z żonami? To mam pytanie... Ile dzieci urodziło się po tym wyjeździe i ilu pracowników zostało ojca i dzieci podobnymi do Szefa? 😊

bo wszyscy co jebali za grosze ,a cenili swój fach są za miedzą ,a ci co zostali ,aby mieć ich u siebie funduje się im ,,wyjazdy i......cyjnr=e motywójąc ich do pracy za swoje pieniądze ,chopie nikt ci z darmo nic nie da to ty wypracowles na te wyjazdy żeby ci zapłacili porządne pieniądze nie było by wyjazdów bo nie było by kasy a szef nie przyjezdzal by do firmy furą za grube pieniądze pomysl przez duże P ?

g
gość
2019-06-22T13:57:56 02:00, zarobkiewicz z Saksow:

NIGDZIE w krajach zachodu nie placi sie pracownikom ani nie pozwala potracac tego z podatkow ze DOJEDZAJA DO PRACY.

Z CUDZEJ TORBY hojny dziad daje !

Cudza torba - ale jaki dziad daje bo mamy paru dziadów ,napisz który żeby było jasniej ?

e
emeryt
2019-06-17T10:51:34 02:00, Gość:

mi to wygląda na kryptoreklamę nieoznaczony art sponsorowany

a to chyba nielegalne jest

nasi redaktorki z gw piszą bo pisac muszom nie chcom ale muszom ...

B
Berlin-City
2019-06-21T15:49:59 02:00, Ja:

Dojazdy to są ale dla Ukraińców, póki ich nie było, nie było dojazdu, każdy na swój rachunek.

ale zapomnialeś dopisac że jeszcze dopłate mąją do kwater 500 ,a np, w FAURENCJI mają jadłospis w swoim języku rosyjskim, nigdzie tego nie widzialem na zachodzie Polak zapierdala na zachodzie ,zeby utrzymać rodzinę a tu nasi kochani ze wschodu mają takie przywileje ,nic nie kumam dajcie normalne płace a nikt nie wyjedzie z kraju za chlebem , bo za miske ryzu nikt nie chce zapierdalać.

z
zarobkiewicz z Saksow

NIGDZIE w krajach zachodu nie placi sie pracownikom ani nie pozwala potracac tego z podatkow ze DOJEDZAJA DO PRACY.

Z CUDZEJ TORBY hojny dziad daje !

J
Ja

Dojazdy to są ale dla Ukraińców, póki ich nie było, nie było dojazdu, każdy na swój rachunek.

M
Momo
2019-06-16T12:43:10 02:00, Gość:

Teraz znaleźć dobrego pracownika to z cudem graniczy, daletgo pracodawcy proponują różne dofinansowanie, motywacje. U nas szefostwo co roku np. wyjazdy integracyjne organizuje. A to byliśmy w Lesznie w tunelu aerodynamicznym, a to na Mazurach w hotelu. To jest miłe jak ktoś docenia Twój wkład.

No... Super... na Mazurach w hotelu. Razem z żonami? To mam pytanie... Ile dzieci urodziło się po tym wyjeździe i ilu pracowników zostało ojca i dzieci podobnymi do Szefa? 😊

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3