Nowy rozkład jazdy PKP Intercity od czerwca. Te połączenia warto wykorzystać w wakacje. Pociągiem pojedziesz w góry, nad morze i nie tylko

OPRAC.: MB
Jak chwali się PKP Intercity w przesłanym komunikacie, do dyspozycji pasażerów będzie więcej pociągów niż przed pandemią.
Jak chwali się PKP Intercity w przesłanym komunikacie, do dyspozycji pasażerów będzie więcej pociągów niż przed pandemią. Karolina Misztal/ Polska Press
Od 12 czerwca obowiązuje nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Pociągiem dojechać będzie można nad morze, w góry, a także do popularnych ośrodków turystycznych. Ponadto zlikwidowanych zostanie część połączeń. Sprawdź, co oferuje nowy rozkład jazdy PKP Intercity i w jakie miejsce warto wybrać się pociągiem.

Spis treści

Nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Więcej połączeń dla podróżujących. Od kiedy?

Jak chwali się PKP Intercity w przesłanym komunikacie, do dyspozycji pasażerów będzie więcej pociągów niż przed pandemią. – Latem 2019 roku przewoźnik uruchamiał każdego dnia średnio 425 pociągów, w te wakacje liczba ta wzrośnie do 436 – poinformowano. Tym samym na tory wyjedzie o 11 składów więcej. Nowy rozkład jazdy wszedł w życie 12 czerwca 2022 roku.

W okresie wakacyjnym podróżni będą mieć do dyspozycji 27 par połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, a czas przejazdu dla najszybszych pociągów poprawi się o około 26 minut. Mieszkańcy stolicy będą mieć do wyboru także więcej par pociągów z i do Kołobrzegu – w te wakacje będzie ich 10. Podróże na tej trasie będą teraz ponad 20 minut krótsze.

Także poznaniacy będą mieć więcej możliwości dojazdu do nadmorskiego kurortu. Z 3 do 5 wzrośnie liczba par pociągów łączących Poznań i Kołobrzeg, a czas przejazdu między tymi miastami skróci się do ok. 3,5 godziny.

– Warszawę i Lublin połączy tego lata 15 par pociągów z czasem przejazdu ok. 2 godziny. Z szybszych przejazdów można także korzystać na trasie Warszawa – Olsztyn (skrócenie czasu o ok. 15 minut) oraz Warszawa – Kielce (skrócenie czasu o ok. 20 minut). Stolicę Polski i stolicę województwa świętokrzyskiego połączy w te wakacje 7 par pociągów – podano.

– Porównując lato 2019 do tegorocznych wakacji, pasażerowie będą korzystać z blisko 50 minut krótszych podróży między Wrocławiem a Trójmiastem oraz między Wrocławiem a Poznaniem. Obecna oferta PKP Intercity przynosi także wzrost liczby pociągów obsługujących obydwie trasy – czytamy w komunikacie.

Więcej par połączeń przewoźnik zaoferuje również między Krakowem a Trójmiastem. Z kolei na trasie Kraków – Górny Śląsk, liczba par połączeń wzrośnie do 22, oraz na trasie Kraków – Wrocław, na której liczba par pociągów zwiększy się do 17. Czas przejazdu na pierwszej z nich będzie krótszy o blisko godzinę.

Pociągiem nad morze. Dodatkowe połączenia w weekendy

Wraz z początkiem szkolnych wakacji na tory wyjadą codzienne, dodatkowe pociągi sezonowe ułatwiające dojazd nad morze z różnych rejonów Polski. PKP Intercity uruchomi także kilka nowych połączeń w wakacyjne weekendy.

Więcej pociągów będzie jeździć do Kołobrzegu. W miesiącach letnich pasażerowie będą mieć do dyspozycji drugie połączenie Express InterCity Premium (EIP) z Krakowa przez stolicę i Trójmiasto na Pomorze Środkowe. Kraków i Kołobrzeg, kursując przez m.in. Łódź, połączy także skład IC Bursztyn.

Nowy pociąg IC Krakowianka, ze stolicy Małopolski do nadmorskiego kurortu pojedzie przez m.in. Katowice i Poznań. Katowiczanie do Kołobrzegu będą mogli podróżować także składem EIC Fregata, a EIC Posejdon zapewni dodatkowy dojazd do Kołobrzegu z Warszawy.

Dodatkową możliwość dojazdu ze Śląska do nadmorskiego kurortu stworzy pociąg TLK Pirat kursujący z i do Bohumina. W wakacyjne weekendy będzie kursować także nocny pociąg IC Słupia, który połączy Kołobrzeg z Łodzią przez Warszawę. Nocny przejazd z Lublina do Kołobrzegu zapewni grupa wagonów włączana do pociągu TLK Ustronie.

Pociągami PKP Intercity będzie można podróżować także na Hel. Sezonowe połączenie ekspresowe EIC Jantar zapewni dojazd z Warszawy. Z Przemyśla – przez m.in. Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Trójmiasto – będzie jeździć skład Artus, któremu podniesiona zostanie kategoria z TLK na IC.

Począwszy od Krakowa, taką samą trasą pojedzie pociąg TLK Rozewie. Pociąg TLK Mierzeja łączący Hel z Lublinem będzie teraz kursować w porze dziennej, a nie nocnej, jak do tej pory. Wakacyjny pociąg będzie odjeżdżać z Lublina po godzinie 8:00 i dojeżdżać na Hel po godzinie 17:00.

TLK Wydmy z Bohumina i TLK Korsarz z Krakowa przez Łódź będą jeździć na Hel, prowadząc jednocześnie grupę wagonów bezpośrednich do Łeby (przełączanych w Gdyni). Warszawę z Łebą połączy pociąg TLK Delfin.

Na okres wakacji PKP Intercity zwiększy także liczbę połączeń do Ustki. Oprócz stałych pociągów IC Przemyślanin oraz IC Szyndzielnia pasażerowie będą mogli skorzystać ze składu IC Gwarek, kursującego z Katowic oraz TLK Jamno z Wrocławia. Obydwa pociągi pojadą przez Poznań.

Nowością na torach będzie weekendowy pociąg IC Lazur, który umożliwi pasażerom z Łodzi i Warszawy bezpośredni dojazd do Ustki.

Pociąg do Trójmiasta. Dodatkowe połączenia

W największych szczytach przewozowych PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi między Trójmiastem a Warszawą. Skład EIC Kaszub będzie kursować w długi weekend 16-19 czerwca, z kolei pociąg EIC 1540/5140 stworzy dodatkowe możliwości podróżowania w długie weekendy (16-19 czerwca oraz 13-15 sierpnia), a także w okresie, w którym w Gdyni zaplanowano festiwal muzyczny (29 czerwca – 2 lipca).

W wakacyjne weekendy pojawi się dodatkowe połączenie Dolnego Śląska z Trójmiastem – zapewni je skład IC Lednica, który pojedzie w wydłużonej relacji do i z Wrocławia.

Dodatkowe połączenie do Świnoujścia zyskają mieszkańcy Warszawy, jak również województw łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego, a to dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Gałczyński, kursującego na co dzień między stolicą a Szczecinem.

Wakacje 2022 - pociągiem do Zakopanego

Warszawę z zimową stolicą Polski połączą pociągi EIC Tatry oraz IC Karłowicz, jak również kursujące w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia TLK Karpaty i TLK Małopolska. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ.

Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC Witkacy, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź. Między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie wozić także pociąg IC Halny (od czerwca w wyższej kategorii).

Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza. IC Podhalanin połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.

Podróżni jadący do zimowej stolicy Polski nie będą korzystać ze stacji Zakopane, a ze specjalnej stacji tymczasowej Spyrkówka. Wszystko ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej Kraków – Zakopane.

Pociągiem w góry

Do Kotliny Kłodzkiej można dojechać m.in. pociągiem TLK Kormoran relacji Olsztyn – Polanica-Zdrój – Olsztyn. Do końca lipca do Szklarskiej Poręby w Karkonoszach zawiozą podróżnych startujące z Warszawy pociągi IC Śnieżka, TLK Orzeszkowa oraz TLK Karkonosze.

W sierpniu będą kursować pomiędzy stolicą a Jelenia Górą, a dojazd do Szklarskiej Poręby zapewnią autobusy komunikacji zastępczej. Pociągi TLK Małopolska i TLK Karpaty, a w weekendy dodatkowo IC Malinowski, zapewnią dojazd do Krynicy Zdroju. Chętni na podróż w Bieszczady mają do dyspozycji połączenia TLK Bieszczady i TLK Wetlina, które docierają do Zagórza, a w weekendy także do Łupkowa.

Pociągiem na Mazury

Do Giżycka można dojechać pociągami IC Mamry z Wrocławia przez m.in. Poznań, Toruń i Olsztyn oraz IC Niegocin z Trójmiasta. Składy IC Rybak relacji Szczecin – Białystok – Szczecin oraz TLK Biebrza relacji Warszawa – Gdynia – Warszawa zapewniają dojazd do Szczytna, Rucianego-Nidy i Pisza.

Powrót pociągów kategorii EIC

1 lipca do kursowania w kategorii EIC wracają pociągi, które od 11 marca jeżdżą tymczasowo jako IC. Zmiana dotyczy składów: Chrobry, Berolinum, Spree, Wisła, Odra oraz Varsovia. Od 12 czerwca do kategorii EIC wróci weekendowy pociąg Klimczok, a także łączący Warszawę z Trójmiastem Neptun.

Pociągi odwołane w całej relacji:

 • EIP 1600 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 5:34) – Wrocław Główny (przyjazd o 9:55);
 • EIP 1650 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 9:19) – Wrocław Główny (przyjazd o 13:34);
 • EIP 6100 relacji Wrocław Główny (wyjazd o 16:57) – Warszawa Wschodnia (przyjazd o 21:01);
 • EIP 1300 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 6:27) – Kraków Główny (przyjazd o 9:24);
 • EIP 1304 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 14:39) – Kraków Główny (przyjazd o 17:45);
 • EIP 3100 relacji Kraków Główny (wyjazd o 6:49) – Warszawa Wschodnia (przyjazd o 9:48);
 • IC Marszałek Piłsudski 13110 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 16:34) – Kraków Główny (przyjazd o 20:53);
 • IC Marszałek Piłsudski 31110 relacji Kraków Główny (wyjazd o 8:23) – Warszawa Wschodnia (przyjazd o 12:17).

Odwołane na części trasy zostaną:

 • EIP 4506 relacji Gliwice (wyjazd o 6:14) – Gdynia Główna (12:28) – odwołany na odcinku Gliwice – Warszawa;
 • EIP 4500 relacji Gliwice (wyjazd o 14:31) – Gdynia Główna (20:42) – odwołany na odcinku Gliwice – Warszawa;
 • EIP 5400 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 7:30) – Gliwice (13:49) – odwołany na odcinku Warszawa - Gliwice;
 • EIP 5404 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 13:29) – Gliwice (20:36) – odwołany na odcinku Warszawa - Gliwice;
 • EIP 3506 relacji Kraków Główny (wyjazd o 9:47) – Gdynia Główna (15:51) – odwołany na odcinku Kraków – Warszawa.

Prace modernizacyjne na głównych liniach

Prowadzone przez zarządcę infrastruktury prace modernizacyjne wymuszają zamknięcia jednego z torów na bardzo obciążonych ruchem odcinkach Centralnej Magistrali Kolejowej (linia nr 4) i linii kolejowej nr 8. Na pierwszej z nich ruch jednotorowy będzie prowadzony na odcinku Olszamowice – Włoszczowa Północ w okresie od 30 lipca do 3 września.

W drugim przypadku jeden z torów na odcinku Niedźwiedź – Kraków będzie wyłączony z ruchu przez cały okres obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy, czyli od 12 czerwca do 3 września.

– Prowadzone prace inwestycyjne i ruch jednotorowy na części trasy wymuszą wydłużenie czasu jazdy pociągów. Te tymczasowe zmiany obejmą połączenia kategorii EIP pomiędzy Warszawą a Krakowem, dla których czas przejazdu będzie do około 40 minut dłuższy oraz na trasie Warszawa – Wrocław, na której składy Pendolino będą jechać do około 30 minut dłużej – podano w komunikacie.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu