Obowiązkowa strona internetowa dla spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych

Materiał informacyjny
Ostatnia ustawa nowelizująca kodeks spółek handlowych (ksh) to prawdziwa rewolucja w zakresie komunikacji spółek z akcjonariuszami. Zmiana dotyczy spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych, które zostały zobowiązane przez ustawodawcę do posiadania własnej strony internetowej. Serwis ma nie tylko informować o samym podmiocie, ale przede wszystkim być platformą porozumiewania się z akcjonariuszami. Obserwacja rynku pozwala postawić tezę, iż wskazana nowelizacja jest wynikiem postępującej digitalizacji spółek, odpowiadając tym samym na zapotrzebowanie na komunikację elektroniczną z akcjonariuszami. Spółki akcyjne powinny zatem posiadać własne serwisy, których adresy – zgodnie z brzmieniem znowelizowanego ksh – muszą być zgłoszone do właściwego rejestru. Strony powinny działać już od 1 stycznia 2020 roku, przepisy te weszły bowiem w życie właśnie z tym dniem.

Strona internetowa dla spółki
Warto pamiętać, iż strona internetowa dla spółki – zgodnie z obowiązującymi od tego roku przepisami – ma służyć między innymi ochronie praw akcjonariuszy mniejszościowych oraz zminimalizować ryzyko ich niedoinformowania o istotnych sprawach dotyczących samej spółki. Tak zmianę uzasadnia ustawodawca. W praktyce jednak oznacza to, iż spółki akcyjne oraz spółki akcyjno-komandytowe muszą posiadać własny serwis www, na którym będą zamieszczane wszystkie niezbędne ogłoszenia spółek, wymagane przez prawo oraz statuty poszczególnych podmiotów.

Powyższa zmiana nie oznacza jednoczesnego zwolnienia przedsiębiorców z obowiązku publikowania tych ogłoszeń w sposób dotychczas przyjęty, czyli w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Strona ma być zatem dodatkowym kanałem komunikacyjnym, zapewniającym sprawne i rzetelne informowanie akcjonariuszy o wszystkich istotnych kwestiach, dotyczących spółki. Należy także wspomnieć, iż ustawodawca przewidział sankcje finansowe dla podmiotów, które nie zastosują się do nowych przepisów. Kara w wysokości 5.000 złotych będzie wymierzona spółkom, które nie tylko nie uruchomią własnej witryny, ale także nie zgłoszą jej adresu do właściwego rejestru.

Obowiązkowa strona internetowa
Obowiązkowa strona internetowa nie tylko powinna odpowiadać wymogom nakładanym przez znowelizowany kodeks spółek handlowych, ale także musi zostać zarejestrowana. Warto wspomnieć, iż zmiana przepisów objęła również ustawę o krajowym rejestrze sądowym, w której w art. 47 wskazano, iż spółki akcyjne oraz spółki komandytowo-akcyjne muszą zgłosić adres strony internetowej do właściwego rejestru. Jest to wymóg, którego niedopełnienie może narazić podmiot na dotkliwe kary.

Należy pamiętać, iż obowiązkowa strona internetowa musi zawierać podstawowe informacje o podmiocie, takie jak: nazwa, siedziba i adres, numer NIP, numer nadany w Krajowym Rejestrze Sądowym, sąd rejestrowy, a także wysokość kapitału zakładowego. Oprócz tego, jak wspomnieliśmy wcześniej, w serwisie muszą być publikowane aktualne ogłoszenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o randze zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Istotne jest również zadbanie, aby strona była stale aktualizowana, a informacje na niej zawarte pojawiały się w określonym przez prawo terminie.

Zmiana prawa strona internetowa
Jak zatem sprawić, aby zmiana prawa i strona internetowa spółki były zgodne? Należy przeprowadzić kompleksowy audyt posiadanej witryny, przede wszystkim pod względem dostępnych funkcjonalności oraz możliwości publikacji i modyfikacji informacji, jakie obowiązkowo powinny znaleźć się na stronie. Należy więc zadbać nie tylko o sam wygląd witryny, ale także o jej zaplecze, aby intuicyjnie można było dokonywać modyfikacji, zmian oraz aktualizacji treści.

To niezwykle istotne nie tylko z uwagi na konieczność zapewnienia zgodności witryny z przepisami, ale także jej przejrzystości. Warto pamiętać, iż brak intuicyjnej nawigacji na stronie czy też nieczytelne menu mogą spowodować zarzut ze strony akcjonariuszy, iż nie zostali w prawidłowy sposób poinformowani o istotnych sprawach dotyczących spółki. Konieczne jest zatem przeprowadzenie analizy posiadanej strony oraz wdrożenie niezbędnych modyfikacji lub stworzenie serwisu od nowa.

Zmiana przepisów kodeksu spółek handlowych spowodowała konieczność posiadania przez spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne stron internetowych, które mają być platformą komunikacyjną z akcjonariuszami. Warto zlecić aktualizację lub wykonanie nowego serwisu profesjonalistom, którzy zadbają nie tylko o szczegóły techniczne strony, ale także o jej wygląd i intuicyjną nawigację. DNS Group to zespół specjalistów, zajmujących się kompleksowym tworzeniem stron www. Indywidualne podejście do klienta, analiza jego potrzeb, a także stosowanie nowoczesnych technologii to atuty oferty DNS Group. Dzięki tej współpracy podmiot zyska pewność, iż strona internetowa dla spółki będzie zgodna z wymaganiami znowelizowanego kodeksu spółek handlowych, a tym samym akcjonariusze będą mieli dostęp do bieżących informacji.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3