Obowiązkowa wymiana liczników. Ile będzie to kosztować i czy musimy otworzyć drzwi monterowi?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Firmy dostarczające Polakom energię mają do wymiany nawet 17 milionów liczników. To moment, gdy swoją szansę zwietrzyć mogą oszuści, podszywający się pod monterów.
Firmy dostarczające Polakom energię mają do wymiany nawet 17 milionów liczników. To moment, gdy swoją szansę zwietrzyć mogą oszuści, podszywający się pod monterów. 123rf/rido
Energa, Enea, Innogy, Tauron i PGE są dostawcami prądu w Polsce. Jeden z tych dostawców podpisał już umowę na dostawę inteligentnych liczników zdalnego odczytu. Oznacza to, że część z nas musi się szykować na wymianę liczników. Kiedy to nastąpi i czy musimy monterom otworzyć drzwi? Czy pozostali dostawcy także będą wymieniać liczniki?

Spis treści

Kto dostarcza prąd do naszych domów i miejsc pracy?

Energia elektryczna jest wytwarzana w elektrowniach na terenie całej Polski. Większość prądu powstaje w elektrowniach konwencjonalnych, czyli spalających paliwa kopalne. Energię produkują także elektrociepłownie oraz ośrodki opierające swoją działalność na odnawialnych źródłach energii.

Energię elektryczną w Polsce dostarczają:

  • Tauron w południowej i południowo-zachodniej Polsce z takimi miastami jak w Kraków, Gliwice i Wrocław,
  • Energa w północnej i środkowej części kraju. To okolice miast takich, jak Gdynia, Gdańsk, Sopot, Olsztyn, Płock, Szczecin,
  • Innogy w centralnej Polsce, np. Warszawa,
  • PGE w centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej części kraju z takimi miastami jak Lublin, Białystok, Zamość i Łódź,
  • Enea w północno-zachodniej Polsce. To m.in. Poznań, Gorzów Wielkopolski, Toruń, Zielona Góra, Szczecin, Bydgoszcz.

Który z dostawców prądu w Polsce będzie wymieniać liczniki u swoich odbiorców?

Spółka PGE Dystrybucja podpisała specjalną umowę z konsorcjum firm Esmetric Group i UAB Elgama Elektornika. Chodzi o dostarczenie liczników, które będą zdolne do zdalnego odczytu. W przeciągu 18 miesięcy PGE ma otrzymać prawie 700 tys. takich urządzeń. Te zastąpią liczniki starego typu.

Podobną wymianę prowadzi już m.in. Tauron. W tym roku planuje zamontować 100 tys. urządzeń.

– Podpisana umowa zapewni nam blisko 700 tys. nowych urządzeń, które zainstalujemy u naszych klientów. Tylko do końca 2023 roku zainstalujemy u 15 proc. odbiorców końcowych liczniki objęte zdalnym odczytem. Instalacja inteligentnych liczników przyniesie korzyści zarówno odbiorcom, jak i operatorowi systemu dystrybucyjnego. Umożliwią one zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej w każdym czasie, zdalną zmianę grupy taryfowej oraz zmianę sprzedawcy bez konieczności angażowania naszych służb w terenie – podkreśla Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

PGE dane z liczników będzie odczytywać zdalnie, bez konieczności wizyty przedstawicieli spółki w miejscu instalacji licznika. Ma to pozwolić PGE na lepsze zarządzanie systemem elektroenergetycznym.

Według przewidywań spółki większość instalacji ma być powiązana z wymianami tzw. legalizacyjnymi liczników. Do końca 2028 r. nowe liczniki od PGE Dystrybucja mają pojawić się u 80 proc. odbiorców końcowych. Na koniec 2030 r. mają je posiadać już wszyscy końcowi odbiorcy.

Jak dotąd najwięcej liczników wymieniła Energa. Aktualnie to ponad 2 mln na 3,3 mln posiadanych klientów. Najmniej zmienionych mierników ma na razie PGE - kilkaset tysięcy na 5,5 mln odbiorców.

Czy wymiana liczników jest obowiązkowa? Ile będzie to kosztować?

Znowelizowana ustawa Prawo energetyczne (tzw. ustawa licznikowa z 20 maja 2021) stawia sobie za cel unowocześnienie polskiej sieci energetycznej. Jednym z jej elementów jest plan zainstalowania u prywatnych odbiorców tzw. inteligentnych liczników.

Kampania wymiany liczników energii rozpoczęła się już w 2022 roku. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska chodzi o zmianę na nowsze nawet 17 mln liczników.

Licznik energii elektrycznej jest własnością zakładu energetycznego. Z tego powodu ma prawo instalować licznik lub go wymieniać. Wymiana licznika jest bezpłatna – odbywa się na koszt zakładu energetycznego.

Wymiana liczników prądu. Jak rozpoznać oszusta?

W minionych latach dochodziło już do sytuacji, kiedy osoby podające się za pracownika firmy energetycznej pod pretekstem wymiany licznika okradały swoje ofiary. W takiej sytuacji warto upewnić się u naszego dostawcy prądu, że faktycznie w danym dniu planowana jest taka wymiana. Montera możemy poprosić o okazanie dokumentów. Wskazane jest także zachowanie szczególnej ostrożności oraz kontrolowanie, czy monter faktycznie wymienia licznik.

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji są zdania, że należy podnieść wymagania stawiane licznikom w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Chodzi o to, by liczniki musiały spełnić specjalne wymagania, przejść testy i mieć zweryfikowaną zgodność bezpieczeństwa cyfrowego. Dzięki temu liczniki miałyby pochodzić od zweryfikowanych dostawców. Według branży ma to znaczenie, ponieważ liczniki mają narzędzia pozwalające na zdalne odcięcie energii. Mierniki zbierają dane w czasie rzeczywistym o zużyciu prądu pozwalając ustalić m.in. kiedy jesteśmy obecni w domu oraz z jakiego rodzaju sprzętów korzystamy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu