Czy od nowego roku będzie zmieniony wiek emerytalny?
Prezydent Andrzej Duda podpisał 16 sierpnia nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Uchyla ona wygasający charakter tego świadczenia. Emerytura pomostowa nie będzie miała charakteru wygasającego. Obecnie świadczenia te przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podkreślił, że zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Wyjaśnił, że emerytury pomostowe to świadczenia, które mają chronić osoby pracujące w trudnych warunkach. Emerytura pomostowa przysługuje zarówno mężczyznom, jak i kobietom spełniającym warunki wiekowe. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, kobiety muszą mieć skończone 55 lat, a mężczyźni 60.
Takie są oficjalne ustalenia wieku emerytalnego
"Nowe rozwiązanie uprawnia do wcześniejszego o 5 lat przejścia na emeryturę. Kobieta musi mieć 55 lat, a mężczyzna 60 lat" – zaznaczył Szwed. "Przez te 5 lat osoby pobierające emerytury pomostowe są w okresie przejściowym, następnie nabywają prawo do emerytury na ogólnych zasadach" – dodał.
Emerytura pomostowa to rodzaj świadczenia okresowego (przysługujące do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego) dla osób, które wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Według szacunków po uchyleniu wygasającego charakteru emerytur pomostowych na to świadczenie przejdzie w 2024 r. około 7,3 tys. osób - przekazał ZUS. (pap)
Obecnie wiek emerytalny wynosi:
- dla kobiet 60 lat,
- dla mężczyzn 65 lat.
Wcześniejsza emerytura: kobiety od 50 czy 55 lat, mężczyźni od 55 czy 60
Chodzi o emerytury stażowe, czyli zależne nie od wieku (60/65 lat), lecz od stażu pracy: 35-letniego dla kobiet i 40-letniego dla mężczyzn, co zmniejszyłoby wymagany wiek zwłaszcza osobom, które zaczęły pracować w swych wczesnych latach. Mogłyby teraz wcześniej, a tym samym dłużej zażyć życia.
- Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszym zakresie będzie negocjowany - wskazał premier Mateusz Morawiecki.
Dopiero niedawno rząd, który niechętnie patrzył na pomysł wprowadzenia emerytur stażowych, podpisał z Solidarnością porozumienie w tej sprawie. – Droga do emerytur stażowych została otwarta – stwierdził Jarosław Kaczyński, prezes PiS.
Projekt "Solidarności" zakłada mniejszy staż pracy, potrzebny do przejścia na emeryturę strażową:
- 35 lat dla kobiet
- 40 lat dla mężczyzn
Waloryzacja emerytur 2024
Rząd podniesie renty i emerytury o inflację? Tak wynika z najnowszych zapowiedzi wynikających z projektu rozporządzenia rady ministrów. Rząd planuje podnieść emerytury i renty o minimum. Co to oznacza? To minimum oznacza, że świadczenia seniorów w przyszłym roku wzrosną wyłącznie o inflację.
Ile wyniesie wskaźnik inflacji w 2024 roku?
Najnowsze prognozy mówią, że wskaźnik inflacji wyniesie 12,3 proc. "Koszt waloryzacji ogółem w 2024 r. przy ww. prognozowanym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 43,6 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych tzw. 13 i 14 emerytury)" - można wyczytać w dokumencie dołączonych do projektu rozporządzenia.
To Cię może zainteresować:
- GIF wycofuje leki z całej Polski. Oto najnowsza lista wycofanych leków! Masz je w domu?
- Wiemy kiedy będą wypłaty 14. emerytur. Premier Mateusz Morawiecki podpisał dwa rozporządzenia dotyczące czternastych emerytur
- 6000 zł za zbieranie deszczówki. Co musisz zrobić aby otrzymać pieniądze? Sprawdź nowy program „Moja woda 2023”
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?