Hurtowy zakup mieszkań będzie ograniczony. Rząd może zająć się ustawą już w tym miesiącu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Resort rozwoju i technologii poinformował, że minister Waldemar Buda skierował do Kancelarii Premiera projekt ustawy ograniczającej możliwość hurtowego skupowania mieszkań.
Resort rozwoju i technologii poinformował, że minister Waldemar Buda skierował do Kancelarii Premiera projekt ustawy ograniczającej możliwość hurtowego skupowania mieszkań. fot. Szymon Starnawski
Zgodnie z zapowiedziami ministra Waldemara Budy zapowiedział, prace nad projektem ustawy o ograniczeniach w nabywaniu mieszkań mogą rozpocząć się już w tym miesiącu. Projekt resortu przewiduje m.in. że właściciele co najmniej pięciu mieszkań, każde kolejne będą mogli kupić nie częściej niż raz na rok. Zapłacą także wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem resortu „hurtowe” kupowanie mieszkań może ograniczać możliwość zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych przez obywateli.

Spis treści

Niedawno resort rozwoju i technologii poinformował, że minister Waldemar Buda skierował do Kancelarii Premiera projekt ustawy ograniczającej możliwość hurtowego skupowania mieszkań.

- Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali stanowi odpowiedź na problemy tzw. hurtowych zakupów mieszkań, które mogą ograniczać możliwość zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych przez obywateli – wyjaśnił Buda.

Buda: Rząd może zająć się nowymi przepisami w lutym

Z kolei dziś minister Buda poinformował, że obecnie trwają dyskusje a temat tego, jaki ostateczny kształt będzie miała ustawa o ograniczeniach w nabywaniu lokali oraz jak szybko będziemy procedować.

- W ciągu tygodnia rozstrzygniemy kierunek - powiedział Buda, dodając, że jest możliwe, iż prace nad projektem rozpoczną się jeszcze w lutym.

Mieszanie raz w roku i 6 proc. podatku

Zgodnie z zapowiadanymi przepisami właściciele (i współwłaściciele) co najmniej pięciu mieszkań, każde kolejne lokale nabędą nie częściej niż jedno mieszkanie raz na 12 miesięcy.

Kupując szóste i kolejne mieszkania, osoby takie zapłacą sześć proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy ograniczenia nie będą obowiązywać?

Zgodnie z zapowiedziami resortu ograniczenia w nabywaniu mieszkań nie będą dotyczyć:

  • dziedziczenia,
  • darowizny,
  • wyroku sądowego,
  • odwróconej hipoteki,
  • renty dożywotniej,
  • innych pozakomercyjnych przypadków.

Wyłącznie domów jednorodzinnych i wyjątkowe przypadki

Buda wskazał, że w obecnym kształcie, projekt nie ogranicza też możliwości przeniesienia własności lokali mieszkalnych w ramach inwestycji, której realizację nabywca zakontraktował jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ministerstwo poinformowało też, że ustawa nie będzie miała zastosowania w przypadku nabywania domów jednorodzinnych.

Nowa ustawa zakłada również, że minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł w wyjątkowych przypadkach zwolnić transakcję z warunków ustawy, jeżeli uzasadnia to ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową lub obrotem mieszkaniami.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu