Grupa Azoty poinformowała, że zawiadomienie dotyczy podejrzenia przestępstwa, które mogło spowodować bezpośrednie zagrożenie wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce, na sumę przekraczającą 4 miliony złotych. Dokument został złożony do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
W zawiadomieniu wskazano, że sprawa dotyczy aneksowania umów z siedmioma byłymi członkami zarządu Grupy Azoty S.A. Aneksy te miały zapewnić tym osobom wypłatę odszkodowania przez sześć miesięcy po zakończeniu pełnienia funkcji, bez możliwości wypowiedzenia tego zakazu przez Grupę Azoty. Przed 2021 rokiem, umowy o zakazie konkurencji mogły być wypowiedziane przez spółkę.
Szczegóły aneksowania umów
W komunikacie Grupy Azoty wyjaśniono, że okoliczności zawarcia aneksów oraz wewnętrzne uzgodnienia z odpowiednimi jednostkami organizacyjnymi wskazują na działania mające na celu korzyści finansowe dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie majątkiem spółki, kosztem samej Grupy Azoty. "Te działania miały na celu zapewnienie korzyści majątkowej osobom, z którymi zawierano takie aneksy" - podkreślono w komunikacie. Dodano, że te działania są istotne również w kontekście rekordowych strat, jakie Grupa Azoty raportowała od IV kwartału 2022 roku.
Grupa Azoty niezwłocznie wypowiedziała wspomniane aneksy, co oznacza, że nie wypłaciła byłym członkom zarządu części odszkodowania po ich wypowiedzeniu, uznając aneksowanie za nieskuteczne.
Audyty w Grupie Azoty
Zarząd Grupy Azoty zarekomendował przeprowadzenie audytów dotyczących funkcjonowania spółek w ostatnich latach. Audyty te mają związek z rekordowymi stratami, jakie grupa odnotowywała od IV kwartału 2022 roku, brakiem realizacji efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami.
W wyniku przeprowadzonych kontroli Grupa Azoty złożyła już kilka zawiadomień do prokuratury. Dotyczyły one m.in. Polskiej Fundacji Narodowej, umów sponsoringowo-reklamowych oraz byłego prezesa klubu Chemik Police.
Przypomnijmy, Grupa Azoty jest jednym z kluczowych graczy na rynku nawozowo-chemicznym w Europie. Zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Posiada również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory oraz biel tytanowa.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?