Perła polskich uzdrowisk gospodarzem konferencji Krynica Zdrój’22

Materiał informacyjny KRYNICA FORUM SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
W Krynicy-Zdroju zakończyła się pierwsza edycja wydarzenia KRYNICA FORUM. Konferencja odbyła się w dniach 19-21 października i zgromadziła wiele znakomitych prelegentów, szanownych gości i znane organizacje. Nie zabrakło również Prezesa Uzdrowiska Krynica – Żegiestów, Marcina Krzemińskiego.

„Pacjent – przedmiot czy podmiot?” to tytuł panelu, nad którym Uzdrowisko Krynica - Żegiestów objęło swój patronat a Prezes Marcin Krzemiński znalazł się wśród prelegentów wydarzenia KRYNICA FORUM. Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A., spadkobierca dawnego zdrojowiska i jego tradycji posiada kilkadziesiąt ujęć wody, z tego 7 tj. Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz i Zuber stosuje się do kuracji pitnej (tzw. krenoterapii). Spółka dysponuje też kluczowymi obiektami sanatoryjnymi, wypoczynkowymi i bazą zabiegową w Krynicy-Zdroju (Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy, Pijalnia Główna, Stare i Nowe Łazienki Mineralne, Patria, Pijalnia Jana).
Krynica Zdrój jest uznawana za najpiękniejsze uzdrowisko w polskich górach. To tutaj, w głębi ziemi, powstały krynickie wody mineralne i lecznicze. Dlatego też nie mogło zabraknąć również rozlewanej od ponad 200 lat wysoko zmineralizowanej wody „Kryniczanka”, która przez całe wydarzenie była dostępna dla wszystkich gości wydarzenia. Jeśli Krynica – Zdrój jest często nazywana perłą polskich uzdrowisk, to ,,KRYNICZANKA’’ jest perłą polskich wód mineralnych.
Naturalna woda źródlana jest to woda podziemna, wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi. Jest pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, stanowi najpowszechniejszą grupę wód butelkowanych. (ok. 75% ogółu wód pakowanych). Wody tego typu charakteryzuje niski stopień mineralizacji, czyli mała zawartość poszczególnych pierwiastków. Ma ona poniżej 500 mg minerałów na litr (500 mg/l). Wody stołowe powstają poprzez zmieszanie wód o różnych mineralizacjach. Dzięki temu zachowana zostaje równowaga między pierwiastkami dobroczynnymi oraz potencjalnie szkodliwymi. Natomiast prawdziwymi perełkami wśród wód są wody mineralne. Aby mogły być one tak nazwane muszą mieć one co najmniej 1000 mg minerałów na litr (1000 mg/l) i pochodzić z ujęć podziemnych. Posiadają one swą pierwotną czystość. Wody mineralne dzielą się na wysoko zmineralizowane - o mineralizacji powyżej 1500 mg/l oraz wody średnio zmineralizowane - o mineralizacji od 500 do 1500 mg/l.

Wody wysoko zmineralizowane stanowią cenne źródło soli wapniowych i magnezowych oraz jonów fluorkowych. Ich spożywanie pozwala naszemu organizmowi szybko uzupełnić brakujące składniki mineralne takie jak magnez, wapń, sód, chlorki, siarczany i wodorowęglany oraz w niektórych wodach także jod, fluor i żelazo. Dzięki swoim właściwościom wzmacnia układ kostny, zapobiega osteoporozie, wpływa na prawidłową krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Dzięki wysokiej zawartości magnezu łagodzi stany stresowe i nadmierną pobudliwość. Brak tego pierwiastka odbija się negatywnie na kondycji całego organizmu. Pełni on rolę ochronną w stosunku do ektotoksyn środowiskowych. Niedobory magnezu powodują bóle głowy, brak koncentracji, kołatanie serca. Kryniczanka zawiera również sód odpowiedzialny za gospodarkę wodną organizmu. Towarzyszy jej naturalny dwutlenek węgla pochodzenia geologicznego (z odwiertu Zuber), bardzo łatwo przyswajany przez organizm, w przeciwieństwie do innych wód, które nasycane są sztucznym CO2. Nie należy też bać się tych dobroczynnych „bąbelków”. Wody gazowanej należy unikać tylko w niektórych przypadkach np. – przy problemach z trawieniem, gardłem. Bąbelki obniżają też pH wody, a w ich obecności nie rozwijają się bakterie.

Dzięki odkrytemu w 1793 r. źródłu nastąpił szybki rozwój uzdrowiska, które w niedługim czasie stało się sławne w całej Europie. Obecnie Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A., posiada 24 ujęcia wody, z których 7 wykorzystuje się do kuracji pitnej tzw. krenoterapii. Jest ono również producentem wód leczniczych tj. Zubera, Słotwinki i Jana. Wody lecznicze to ostatnia w kategorii wód, które dzisiaj dostępne są wśród szerokiej gamy produktów na sklepowych półkach. Posiadają specyficzne właściwości farmakodynamiczne. Wody te mają dużo więcej składników mineralnych niż inne (od 2000 nawet do 24 000 mg/l).

Zuber, wydobywany z czterech odwiertów w rejonie Góry Parkowej w Krynicy-Zdroju, gdzie najgłębszy odwiert ma 935 m, to ewenement na skalę europejską. Polecany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Zwalcza też nadkwasotę, leczy wątrobę i drogi żółciowe, skutecznie obniża podwyższony poziom cukru i cholesterolu we krwi, a także łagodzi objawy nadużycia alkoholu.

Z kolei Słotwnika pochodzi ze źródła bijącego w parku Słotwińskim w Krynicy-Zdroju. Jest skuteczna w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, działa przeciwalergicznie, antystresowo i pomaga usuwać metale ciężkie gromadzące się w organizmie.

Jan wydobywany jest ze Zdroju „Jana”, usytuowanego u podnóża Góry Parkowej w Krynicy-Zdroju. Jest silnie hipoosmotyczną szczawą wodoroweglanowo-wapniową z zawartością chlorków, bardzo moczopędną, idealną w leczeniu kamicy nerkowej.

Na pierwszą edycję konferencji KRYNICA FORUM zarejestrowało się ponad 1200 osób, a wydarzenie relacjonowali akredytowani dziennikarze reprezentujący 46 redakcji z całej Polski. Dyskusje odbywały w ramach 5 ścieżek tematycznych: Bezpieczeństwo i Geopolityka, Gospodarka Zmiany, Energia i Klimat, Społeczeństwo Przyszłości oraz Trendy Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie