Pieniądze dla emerytów: 26.01.2021. Wszystko wiadomo: waloryzacja emerytur, rent i innych świadczeń, 13 i 14. Sejm uchwalił

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W czwartek 21 stycznia Sejm uchwalił ustawy ustalające zasady waloryzacji emerytur w 2021 r. oraz 13 i 14 emeryturę. Wojciech Gadomski / Polska Press
W marcu 2021 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł, a najniższe świadczenia wyniosą 1 250 zł – jeszcze przed Bożym Narodzeniem Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie waloryzacji świadczeń. Dodatkowo wzrośnie także m.in. próg dochodowy przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych – do 1 750 zł. Projekt ustawy nowelizującej stare przepisy trafił do Sejmu 23 grudnia ub.r. W czwartek 21 stycznia Sejm uchwalił ustawę. W II kwartale emeryci dostaną 13. a w IV kwartale 14. emeryturę.

1250 zł – od 1 marca 2021 r. tyle wyniesie najniższa emerytura. Sejm przyjął właśnie ustawę dotyczącą waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Co zakłada? Wzrost świadczeń emerytalno-rentowych od marca 2021 r. o wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej jednak niż o kwotę 50 zł. – Troska o sytuację materialną osób starszych jest dla nas szczególnie istotna – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minimalna emerytura to jednocześnie wysokość 13. emerytury, którą emeryci dostaną w kwietniu 2021 r. jako dodatkowe świadczenie.

Uchwalona w czwartek 21 stycznia przez Sejm także ustawa o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów zakłada wypłatę tzw. 14. emerytury już od listopada br. – To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Czternasta emerytura ma trafić do 9,1 mln osób.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zakłada, że od marca 2021 r. emerytury i renty zostaną podwyższone o 3,84 proc., jednak nie mniej niż o 50 zł.

– Od 2016 roku do 2020 r. minimalna emerytura i renta wzrosły o 36 proc. – z 882,56 zł do 1 200 zł. Od marca przyszłego roku świadczenia te wzrosną do 1 250 zł. To najlepiej dowodzi, że zależy nam na poprawie sytuacji osób starszych otrzymujących najniższe świadczenia – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną natomiast do 937,50 zł.

Uwaga! W związku z faktem, że dopiero w lutym 2021 r. znany będzie przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent – mając na uwadze sytuację emerytów i rencistów – projekt ustawy przewiduje dodatkowe rozwiązanie na wypadek, gdyby ogłoszony w lutym 2021 r. wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc. (który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł). W takim przypadku do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w projekcie ustawy.

TEMATY DNIA! Kliknij i przeczytaj!

Kryteria dochodowe w górę

Zgodnie z projektem wzrośnie także m.in. próg dochodowy przy świadczeniu miesięcznie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – do 1 750 zł. Dodatkowo podwyższona zostanie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych (do 2 450 zł).

Dzisiaj minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1 200 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł.

Waloryzacja dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji

W 2021 roku wzrośnie próg uprawniający do świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
- Zadbaliśmy o to, by w związku z waloryzacją emerytur i rent w marcu 2021 r. w projekcie ustawy zapisane zostało także podwyższenie do 1 750 zł kryterium przy świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dziś jest to 1 700 zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czytaj także

Dzięki takiemu zapisowi żadna osoba niepełnosprawna nie utraci praw do tego świadczenia w związku z ustawowym wzrostem rent i emerytur.

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to nowa forma wsparcia finansowego wprowadzona przez rząd w październiku 2019 r. Dodatkowe środki służą zaspokajaniu potrzeb życiowych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną.
Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji w wysokości nie wyższej niż 500 złotych miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może obecnie przekraczać 1700 złotych z wyłączeniem dochodów z pracy, alimentów, renty rodzinnej, a także zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków.
Projekt waloryzacji rent i emerytur przyjęty przez Radę Ministrów podnosi ten próg o 50 zł, czyli do 1750 zł.

Do wsparcia w ramach świadczenia uzupełniającego uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w ustawie orzeczeniem.
Do tej pory przyznano ok. 645 tys. świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Rząd przeznaczył w tym roku na ten cel ok. 4,5 mld zł.

Czytaj także

Walentynki

Zadbaj o zdrowie seniora

Materiały promocyjne partnera

A może cos bardziej szalonego?

miejsce #20

Ceneo

Lot Balonem Dolina Biebrzy

569,00 zł
miejsce #19

Ceneo

Safari w przestworzach dla Dwojga Łódź

1 290,00 zł
miejsce #16

Ceneo

Wyprawa OFF ROAD dla dwojga – Wojcieszów

2 200,00 zł
miejsce #15

Ceneo

Wyprawa OFF ROAD dla dwojga – Opole

1 200,00 zł
miejsce #14

Ceneo

Lot balonem Poznań Last minute

485,00 zł
miejsce #13

Devil Cars

Jazda Lamborghini Gallardo Tor Poznań

349,00 zł
miejsce #11

Ceneo

Lot myśliwcem L-39

9 900,00 zł
miejsce #5

Ceneo

Wyprawa OFF ROAD dla dwojga Świecie

1 599,00 zł
miejsce #1

Balloon Expedition

Balloon Expedition Lot Widokowy Last Minute Karkonosze

485,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Słodki prezent zawsze się sprawdzi

miejsce #18

Ceneo

Kosz prezentowy

265,00 zł
miejsce #3

Lindt

Lindt Hochfein Praliny 200G

47,86 zł
miejsce #2

Ceneo

Vobro Jamajka 1KG white & crispy

19,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Nowe składki ZUS dla firm

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan

Przecież to już wiadomo że rewolaryzacji wyniesie ponad 4,16 gdzie teraz z ci ekonomiści którzy przepowiadali już od stycznia 2020r inflację 3,84%.

Dodaj ogłoszenie