Pierwsze w Polsce niebieskie piwo. Browar Waszczukowe wyprodukował je z kwiatków. Zobacz jak wygląda pierwsze Blue AIPA w Polsce (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Do tej pory Browar Waszczukowe wyprodukowało ok. 20 rodzajów piw
Do tej pory Browar Waszczukowe wyprodukowało ok. 20 rodzajów piw Wojciech Wojtkielewicz
To najnowszy hit Browaru Waszczukowe w Czarnej Białostockiej. - Jest to pierwsze Blue AIPA w Polsce - zapewnia Michał Łapiński, jeden z właścicieli browaru.

Figlarna Bożena, Ruda Maruda, Ryszard Borówa, Łycha Zbycha, Postrach Szoszonów, czy Grażyna Sprężyna... To tylko niektóre z nazwanych fantazyjnie i z poczuciem humoru piw - wyprodukowanych przez Browar Waszczukowe.

Teraz Browar Waszczukowe ma nowe piwo, czyli Baśnie Browaru Waszczukowe - Klitoria Ternateńska - Blue AIPA. To będzie absolutny hit! Bo złocisty napój jest koloru niebieskiego! To będzie gratka dla miłośników niepowtarzalnych smaków.

CZYTAJ TEŻ: Browar Waszczukowe. W Czarnej Białostockiej nawarzyli piwa. A zaczynali od piwnicy babci Alicji

Niebieskie piwo? Brzmi nieprawdopodobnie. Ale u Waszczuków wszystko jest możliwe. A to za sprawą klitorii ternateńskiej. To roślina uprawiana i dziko rosnąca w Azji.

- Nasze niebieskie piwo swoją barwę zawdzięcza kwiatom klitorii ternateńskiej, które wnoszą silnie niebieską barwę do piwa oraz pozytywnie wpływają na układ nerwowy: poprawiają pamięć oraz wspierają i rozwijają zdolności intelektualne. Spora dawka amerykańskich chmieli wnosi do piwa rześkość i cytrusowość a wyraźny poziom goryczy nadaje mu intensywnego charakteru - tłumaczy Michał Łapiński. I zachęca do spróbowania niebieskiego piwa.

Atrakcje, których brakuje w Białymstoku? Oto nasze propozycje [ZDJĘCIA]

Dodajmy, że aby osiągnąć efekt niebieskiego piwa, trzeba drogo zapłacić. Kilogram kwiatów klitorii ternateńskiej kosztuje ponad 1000 złotych.

Do tej pory Browar Waszczukowe wyprodukował ok. 20 rodzajów piw.

Najpierw bracia Waszczukowie oraz ich wspólnicy warzyli piwo w restauracyjnym browarze w Płocku. W międzyczasie - w radomskiej Pivovarii i szczyrzyckim browarze Cystersów „Gryf” oraz w Browarze Rzemieślniczym Jan Olbracht w Piotrkowie Trybunalskim.

Od kilku miesięcy Waszczukowie i ich wspólnicy produkują piwo u siebie. Browar stoi w samym centrum Puszczy Knyszyńskiej. Znajduje się tutaj warzelnia o pojemności 20 hektolitrów oraz siedem tanków po 4 tysiące litrów każdy.

Piwo z brokatem robi furorę. Szał na Instagramie na #glitterbear

Piwo z brokatem, czyli glitter beer podbija Instagram. Było ...

Browar w Czarnej Białostockiej jest gotowy! - Przez te trzy miesiące poznaliśmy sprzęt, czujemy go. Warzelnia o pojemności 20 hl i 7 tanków na start były dobrym wyborem - cieszą się Mateusz Waszczuk, Michał Łapiński, Tomasz Tupalski i Karol Waszczuk, ekipa, która w 2014 roku zaczynała od wypuszczenia na rynek piwa Pal Licho. - Z każdym dniem jest fajniej. Możemy w pełni panować nad procesem tworzenia naszych piw. Możemy robić wszystko po swojemu. Nie wiecie jak to cieszy! Co jest jeszcze wspaniałe? Woda! Browar zbudowaliśmy praktycznie w środku puszczy, a to daje nam czystą, dobrą wodę. Chmiel od razu stał się bardziej wdzięczny. Piwa mają większą pełnię i są zwyczajnie lepsze!Więcej wieści  tym, co i jak się warzy w puszczy w najbliższym Magazynie Kuriera Porannego w relacji Julity Januszkiewicz. Zapraszamy!

Browar Waszczukowe warzy już piwo u siebie! W Czarnej Białos...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu