PIT 2019. Fiskus rozlicza PIT za nas: 11.03.2019, a co zrobić by skorzystać z ulgi internetowej?

Niko Bałazy/AIP
Kraków, akcja - wysyłamy pity w kosmos
Kraków, akcja - wysyłamy pity w kosmos Andrzej Banaś / Polska Press
Od 15 lutego Ministerstwo Finansów udostępnia podatnikom rozliczającym się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38 usługę e-PIT, która przygotuje dla nas rozliczenie roczne na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Należy jednak pamiętać, że rozliczenie w serwisie e-PIT nie obejmuje możliwych ulg, w tym ulgi internetowej. Jakie wymogi musi spełnić podatnik, aby odliczyć do 760 złotych z tytułu poniesionych wydatków na Internet?

Ulga internetowa - kto ma prawo do ulgi?

Prawo do skorzystania z ulgi internetowej mają podatnicy wypełniający roczne zeznania podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-28, którzy w poprzednim roku podatkowym ponieśli wydatki na użytkowanie Internetu. Każdemu podatnikowi przysługuje limit ulgi - do kwoty 760 złotych w roku podatkowym. W przypadku rozliczenia małżonków wysokość ulgi podwaja się (do 1520 złotych).
Warunkiem skorzystania z ulgi jest odpowiednie udokumentowanie poniesionych wydatków. Odpowiedni dokument powinien zawierać dane odbiorcy usługi, dane dostawcy oraz szczegółowe informacje nt. zakupionej usługi wraz z wyszczególnionymi kosztami.

W rozliczeniu za 2018 r. odliczymy także wydatki na bezprzewodowy dostęp do Internetu, w tym za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub w telefonie komórkowym oraz poniesione wydatki na korzystanie z kawiarenek internetowych, o ile są odpowiednio udokumentowane.

Skorzystanie z ulgi internetowej niesie za sobą dodatkowe oszczędności. Należy pamiętać, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki związane z dostępem do sieci Internet. W ramach ulgi internetowej nie możemy odliczyć wydatków związanych z opłatą aktywacyjną, instalacją usługi czy zakupu modemu. Niewykorzystana ulga nie może być rozliczona w roku kolejnym.

Tylko dwa razy

To co miłe i przyjemne dla podatników (ulgi podatkowe), nie jest najmilej widziane przez skarbówkę. Z tego powodu z ulgi podatkowej można skorzystać tylko dwa razy, do tego jedynie w dwóch, następujących po sobie latach podatkowych. Jeżeli przykładowy Kowalski skorzystał z ulgi na Internet w 2016 i 2017 roku, to nie będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej w bieżącym zeznaniu podatkowym. W przypadku korzystania z coraz popularniejszych pakietów usług (np. telewizji z Internetem), należy sprawdzić, czy na fakturze widnieje wyszczególniona opłata za dostęp do Internetu. W przeciwnym wypadku, brak wyszczególnienia opłaty za Internet, pozbawi podatnika prawa do odliczenia poniesionych wydatków na Internet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu