Spis treści
Wyzwanie i szansa
"Globalny podatek wyrównawczy to ważne rozwiązanie, służące ograniczeniu konkurencji podatkowej między państwami. Ma on na celu przeciwdziałanie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysków do jurysdykcji o niskim opodatkowaniu - powiedział minister finansów Andrzej Domański w wystąpieniu skierowanym do uczestników odbywającej się w Ministerstwie Finansów konferencji "Opodatkowanie wyrównawcze - stan obecny i plany Ministerstwa Finansów".
Jak stwierdził, opodatkowanie wyrównawcze może stanowić zarówno wyzwanie, jak i okazję w kontekście atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju.
- Już teraz prowadzimy zatem konsultacje w sprawie reformy ulgi badawczo-rozwojowej i dostosowania jej do globalnego podatku minimalnego - stwierdził Andrzej Domański.
Nowelizacje mniej więcej co rok
Jak zapowiedział natomiast Łukasz Kuśmierz, wicedyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, kolejne nowelizacje ustawy o podatku wyrównawczym będą mniej więcej co roku. Wszystko dlatego, że polskie przepisy muszą uwzględniać zalecenia OECD. A te są wydawane kilka razy w roku.
Pierwsza nowelizacja ma zawierać zalecenia z roku 2024 i ze stycznia 2025 r. Wśród zaleceń, jakie wydała OECD, jest kwestia podatku odroczonego.
- Zgodnie z zasadami, jeśli jest aktywo przeznaczone na podatek odroczony, to można go użyć do podniesienia stawki efektywnej przy wyliczaniu efektywnej stawki. Niektóre państwa zaczęły tego nadużywać, więc przygotowano zalecenia, które mają to ograniczyć - wyjaśnił wicedyrektor Kuśnierz.
W nowelizacji znajdzie się również kwestia rozluźnienia wymogów co do stosowania jednolitego standardu rachunkowości. Resort finansów chce, żeby stosowanie międzynarodowych standardów rachunkowych było ograniczone do sprawozdania skonsolidowanego.
W planach jest także przegląd funkcjonowania opodatkowania wyrównawczego. Zdaniem Łukasza Kuśmierza Polska może być poddana takiemu przeglądowi jako pierwsza lub jedna z pierwszych, co wynika z dużego zainteresowania firm takim opodatkowaniem za rok 2024. Polskie przepisy pozwalają na dobrowolne rozliczenie podatku wstecz, co daje firmom możliwość ograniczenia kosztów.
Źródło: PAP
