Podhale. Wykopią najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce. Będzie sięgał głębokości aż 7 kilometrów

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Jeden z istniejących już odwiertów geotermalnych w Bańskiej Niżnej
Jeden z istniejących już odwiertów geotermalnych w Bańskiej Niżnej Geotermia Podhalańska
Na Podhalu powstanie najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny. Będzie sięgał głębokości aż 7 kilometrów. Naukowcy liczą, że znajdą tam wodę o temperaturze 120 stopni. - Będzie to odwiert badawczy. Jeśli jednak okaże się, że nadaje się do eksploatacji, będzie wykorzystany do ogrzewania Nowego Targu - zapowiada Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FLESZ - PKB na ochronę zdrowia: Polska w ogonie Europy

od 16 lat

Odwiert powstanie w Bańskiej Niżnej - w miejscowości, gdzie są już wykonane inne odwierty, które ogrzewają domy w Zakopanem, Poroninie i Białym Dunajcu. Nowy odwiert sfinansuje NFOŚ, ale cały proces prowadzi spółka Geotermia Nowotarska powołana przez Geotermię Podhalańską, gminę Szaflary i miasto Nowy Targ. Na ten cel przeznaczono 105 mln zł.

- Czekamy na ostateczną decyzję geologa wojewódzkiego zatwierdzającego prace geologiczne. Gdy dostaniemy tę decyzję, jeszcze w tym miesiącu ogłosimy przetarg na zrobienie odwiertu. Szacujemy, że do końca 2023 roku odwiert będzie gotowy - mówi Sławomir Furca, wicewójt gminy Szaflary.

Inwestorzy szacują, że na głębokości 7 kilometrów będzie woda o temperaturze 120 stopni. Jeśli to się potwierdzi, gorąca woda podziemna będzie ogrzewała domy w Szaflarach i Zaskalu, a także w mieście Nowy Targ. - Głównym celem oczywiście jest ogrzewanie domów. Jednak jeśli będzie to temperatura ok. 120 stopni, myślimy także o produkcji prądu - zapowiada Sławomir Furca.

Równolegle gmina Szaflary i miasto Nowy Targ projektują sieć ciepłowniczą, która ma pobiec z Bańskiej Niżnej. Magistrala geotermalna ma być podciągnięta do kotłowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Targu przy ul. Szaflarskiej.

- Gdy sieć zostanie zbudowana, jeden z pieców węglowych, które działają w tej kotłowni, zostanie zastąpiony wymiennikiem ciepła geotermalnego, dzięki czemu ciepło geotermalne popłynie do domów nowotarżan. Wykorzystana do tego zostanie już istniejąca sieć MPEC, z której kotłowni przy ul. Szaflarskiej ciepło rozchodzi się po blokach i domach prywatnych – mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

Tym samym nowotarskie osiedla mieszkaniowe, gdzie mieszka większość obywateli Nowego Targu, będą wykorzystywały do ogrzewania ciepło geotermalne. - Dzięki temu na Podhalu będzie wykorzystywane tysiące ton węgla mniej – mówi Grzegorz Watycha. - Liczymy, że do 2024-2025 roku uda nam się podłączyć geotermię do Nowego Targu.

Urząd miasta w stolicy Podhala zapowiada, że projekt magistrali do Nowego Targu będzie gotowy do lutego 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu