Podpisano porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki. Co to oznacza dla branży energii słonecznej?

Justyna Madan
Justyna Madan
Treść podpisanego dokumenty obejmuje cztery obszary
Treść podpisanego dokumenty obejmuje cztery obszary 123rf
Podpisane 16 grudnia porozumienie ma na celu przede wszystkim wsparcie wzrostu sektora fotowoltaicznego w Polsce oraz maksymalizację udziału krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych w łańcuchu dostaw. Efektem ma być dynamiczny rozwój branży, a co za tym idzie korzyści ekonomiczne, środowiskowe, technologiczne, energetyczne, a nawet społeczne.

„Podpisane dziś porozumienie to dla nas bardzo ważny sygnał wyznaczający kierunek dalszych działań. Fotowoltaika to jeden z kluczowych sektorów nie tylko energetyki, ale całej naszej gospodarki. Ostatnie lata pokazały jej dynamikę i wzrost znaczenia w kształtowaniu naszego rynku energetycznego. Tym bardziej cieszy fakt, że udało się wspólnie z branżą wypracować katalog zadań i propozycji do dyskusji na przyszłość” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Współpraca na rzecz sektora PV

Porozumienie ma być platformą współpracy stron na rzecz dynamicznego rozwoju branży fotowoltaicznej w kraju. Ma to prowadzić do wzmocnienia korzyści ekonomicznych, środowiskowych, technologicznych, energetycznych i społecznych.

„Energetyka słoneczna, obok lądowej energetyki wiatrowej, napędza rozwój OZE w Polsce. Kluczowe jest stworzenie odpowiedniego otoczenia prawno-ekonomicznego dla dalszego rozwoju tego sektora. Współpraca administracji rządowej z przedstawicielami branży OZE jest niezbędna do tego, aby Polska kontynuowała transformację energetyczną w oparciu o nowoczesne technologie zeroemisyjne” – podkreślił Zyska.

Treść dokumentu obejmuje cztery obszary:

  • Rozwój krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych
  • Rozwój nowych segmentów fotowoltaiki
  • Identyfikacja barier ograniczających rozwój PV
  • Działania edukacyjne i promocyjne w zakresie rozwoju sektora fotowoltaiki.

Stroną porozumienia może zostać każdy zainteresowany podmiot, który złoży pisemne oświadczenie o woli przystąpienia do wypełniania postanowień porozumienia, przesyłając je do Ministra Klimatu i Środowiska.

Porozumienie podpisali przedstawiciele administracji rządowej: Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Finansów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Edukacji i Nauki, Minister Aktywów Państwowych, Minister Rozwoju i Technologii, Minister Spraw Zagranicznych, a także przedstawiciele inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla sektora fotowoltaiki, organizacji otoczenia biznesu, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz przedstawiciele świata nauki.

Fotowoltaika w Polsce

Warto dodać, że fotowoltaika to technologia OZE, która w Polsce rozwija się najbardziej dynamicznie. Według danych Agencji Rynku Energii na koniec października 2021 r. w Polsce było 744 399 prosumentów, a łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach to 5,089 GW.

Łącznie w latach 2018 – 2021 zakontraktowano 5 GW nowych mocy PV, które zostaną wybudowane w ciągu najbliższych lat. 17 września 2021 roku przyjęta została nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która przedłużyła funkcjonowanie tego mechanizmu do 2027 r. (wcześniej obowiązywał do 31 grudnia 2021 r.) oraz wprowadziła zwolnienie z obowiązku posiadania koncesji dla instalacji do 1 MW.

Fotowoltaika ze zmianami

1 kwietnia 2022 roku wejdzie w życie rozliczanie fotowoltaiki na zasadzie net-billingu. Obecni prosumenci mogą liczyć na upusty jeszcze przez 15 lat, chyba że sami zdecydują inaczej. "Nowi" prosumenci muszą się liczyć z nowymi zasadami. Tak wskazuje nowelizacja ustawy o OZE, która ma wejść w życie w 2022 roku.

„Net-billing to rozliczanie wartościowe energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci. Prosument będzie miał tzw. konto prosumenckie, które będzie co miesiąc zasilane depozytem prosumenckim. Ten depozyt to będzie wartość energii, którą prosument wprowadził do sieci. Wartość energii będzie, co do zasady, wyznaczana po cenach godzinowych” – mówi Marcin Ścigan, dyrektor z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu