Polska będzie współpracowała z NASA przy dwóch misjach. "Wyniki badań mogą przynieść przełomowe odkrycia dalekiego kosmosu"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Chodzi o misje Arcus i Gamow Explorer przygotowywane przez NASA. Wystrzelenie wybranej misji planowane jest na rok 2028.
Chodzi o misje Arcus i Gamow Explorer przygotowywane przez NASA. Wystrzelenie wybranej misji planowane jest na rok 2028. fot. 123RF
Polska weźmie udział w dwóch misjach kosmicznych przygotowywanych przez NASA. Chodzi o opracowanie i dostarczenie elementów instrumentów naukowych przez Centrum Badań Kosmicznych PAN we współpracy z polskim przemysłem.

Chodzi o misje Arcus i Gamow Explorer przygotowywane przez NASA. Wystrzelenie wybranej misji planowane jest na rok 2028. Udział Polski w każdej z misji przewiduje opracowanie i dostarczenie elementów instrumentów naukowych przez Centrum Badań Kosmicznych PAN we współpracy z polskim przemysłem.

- Udało nam się zintegrować polski sektor kosmiczny i wspólnie przygotować ofertę dla NASA, która została przyjęta. Przed nami mnóstwo pracy, ale wyniki badań każdej z tych misji mogą przynieść przełomowe odkrycia dalekiego kosmosu – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna, cytowany w komunikacie.

Misja Arcus

Jak poinformowano w przesłanym komunikacie, celem misji Arcus są obserwacje Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego, które powstaje w czasie najbardziej energetycznych zdarzeń w kosmosie.

- Misja umożliwi polskim naukowcom udział w wysoce nowatorskich badaniach dotyczących rozkładu i ewolucji gorącej materii i jej składu chemicznego- poinformowano. Koordynatorem udziału naukowego Polski jest prof. dr hab. Agata Różańska z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN.

Misja Gamow Explorer

Z kolei misja Gamow Explorer ma dostarczyć "unikalnych obserwacji najodleglejszych błysków gamma w tzw. epoce rejonizacji, co umożliwi badanie procesów formowania pierwszych gwiazd i galaktyk we wczesnym Wszechświecie".

W pracach zespołu Gamow Explorer uczestniczą naukowcy z sześciu polskich uczelni i instytutów naukowych. Koordynatorami udziału naukowego Polski są prof. Włodzimierz Kluźniak i dr hab. Krzysztof Nalewajko z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu