Z najnowszego raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków” wynika, że podobnie jak w roku poprzednim, 20,7 proc. Polaków jest gotowych rozważyć emigrację, jeżeli nadarzy się taka możliwość lub potrzeba. Zdecydowanie planujących wyjazd jest dziś 6,4 proc. Polaków, czyli o 1,4 pp. więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to, że o 250 tys. osób wzrosła liczba zdecydowanych na podjęcie pracy za granicą. Zdaniem Tomasz Hanczarka, Prezesa Zarządu Work Service S.A., migracje zarobkowe są już naturalnym zjawiskiem.
- Kraj pochodzenia pracownika ma coraz mniejsze znaczenie, a nacisk kładziony jest przede wszystkim na wiedzę, kompetencje i konkretne umiejętności. Szczególnie ważne jest transgraniczne pozyskiwanie talentów w sytuacji, gdy dochodzi do deficytów w specjalistycznych obszarach rynku, przy równoczesnych wyzwaniach jakie stawia przed nami demografia- podkreśla Hanczarek. Ponadto jego zdaniem polski rynek pracy, w obliczu nasilających się procesów migracyjnych, powinien stawać się coraz bardziej konkurencyjny zarówno dla Polaków, jak i imigrantów chcących pracować w naszym kraju - Jest to o tyle istotne, że najbardziej zainteresowani wyjazdem są ludzie młodzi, poniżej 35 roku życia. Stanowią oni niemal 2/3 wszystkich osób, które rozważają wyjazd za granicę, a lukę po nich będzie bardzo ciężko wypełnić bez przyciągnięcia do Polski wykwalifikowanych imigrantów- zauważa Hanczarek.
A co najmocniej wpływa na decyzję o wyjeździe? Przede wszystkim wyższe zarobki, to główny powód, który skłania 78proc. osób rozważających wyjazd do szukania pracy za granicą. W dalszej kolejności badani wskazywali podniesienie standardu życia (44proc.), czy brak odpowiedniej pracy w Polsce (37proc.). Istotne znaczenie dla wybranych osób ma także podróżowanie i zwiedzanie świata (35proc.), lepsza służba zdrowia (29proc.) i lepsze warunki socjalne (19proc.).
Ponadto z badania wynika, że perspektywa emigracji najrzadziej kusi osoby dobrze wykształcone, a najczęściej posiadających wykształcenie średnie i podstawowe. Wśród rozważających emigrację najczęściej znajdowały się także osoby uczące się lub studiujące (29proc.) i zatrudnione na pełen etat (25proc). Wyniki badania pokazują również, że mieszkańcy miejscowości o niskich perspektywach pracy czy rozwoju zawodowego są bardziej skłonni do emigracji, 36proc. rozważających wyjazd to mieszkańcy małych miast i taki sam odsetek dotyczy osób mieszkających na wsi.
Polacy rozważający emigrację najczęściej wskazywali chęć wyjazdu do Wielkiej Brytanii (27proc.), Niemiec (26proc.), Norwegii (11proc.) i Holandii (9proc.). Podobnie jak w ubiegłym roku wśród preferowanych kierunków wyjazdów dominowały kraje Unii Europejskiej (72proc.). - Bliskość geograficzna, a także otwarty rynek i uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i rozliczaniem pracy ma niebagatelny wpływ na decyzje Polaków odnośnie kierunków wyjazdu. Co ciekawe, zdecydowanie wzrosło zainteresowanie wyjazdami do Norwegii– mówi Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A.
Mikropożyczka. Czym jest i do kogo jest skierowana?