Potrącenia z wynagrodzenia: 21.01.2020 r. Ile komornik może zabrać z pensji? Kwota wolna od potrąceń. Rodzaje potrąceń z wynagrodzenia

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Gdy potrącenia są dokonywane na rzecz pracodawcy, wynagrodzenie po potrąceniu nie może być niższe niż obowiązująca płaca minimalna.
Gdy potrącenia są dokonywane na rzecz pracodawcy, wynagrodzenie po potrąceniu nie może być niższe niż obowiązująca płaca minimalna. 123RF
Pracodawca może zabrać z pensji m.in. zaległe alimenty czy niespłacone raty kredytu. Musi jednak pilnować kwot wolnych od potrąceń, które wzrosły wraz z podwyżką płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 r.

Kwestie dotyczące dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę reguluje art. 87 oraz następne Kodeksu pracy. Zgodnie z nimi, potrąceń dokonuje się bez pytania pracownika o zgodę. Potrącenia z wynagrodzenia mogą nastąpić wyłącznie na podstawie wyroków i postanowień sądu, które mają klauzulę wykonalności.

Jakie mogą być potrącenia z wynagrodzenia

Przepisy mówią, że z wynagrodzenia za pracę pracownika - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK), jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne przewidziane w art. 108 kodeksu pracy, tzn. udzielone za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, opuszczanie pracy bez usprawiedliwienia, stawianie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Warto przeczytać:

- Potrąceń dokonuje się we wskazanej powyżej kolejności. Ponadto z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okresy nieobecności w pracy, za które pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia - mówi Waldemar Adametz z Państwowej Inspekcji Pracy.

Ile maksymalnie można potrącić z pensji

Aby dokonać potrącenia, pracodawca musi najpierw odliczyć nieobecności, ustalić kwotę netto wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia oraz zaliczki na podatek dochodowy. Dopiero wtedy może przystąpić do realizacji potrąceń.

Przepisy dokładnie określają maksymalną wysokość potrącenia. W pierwszej kolejności pracodawca, na podstawie tytułu wykonawczego na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, potrąci z wynagrodzenia pracownika świadczenia alimentacyjne. Na alimenty można zająć do 3/5 pensji.

Każdy zapłaci za prąd 12 procent więcej, a rekompensaty dostaną tylko niektórzy. Jak to się ma do inflacji, jak drożeje i jeszcze podrożeje żywność. Kliknij w ten tekst i przeczytaj więcej.

Są jednak składniki wynagrodzenia, które w przypadku alimentów, mogą zostać potrącone w całości. Są to: dodatkowe wynagrodzenie roczne, nagroda z zakładowego funduszu nagród oraz należności z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

Podwyżka sama nie przyjdzie. Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

W dalszej kolejności pracodawca potrąci zobowiązania inne niż świadczenia alimentacyjne i zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi. W tym przypadku również niezbędny jest tytuł wykonawczy (na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne). Na inne długi i zaliczki pracodawca może potrącić do połowy wynagrodzenia.

Zdarza się, że pracownik ma długi z tytułu kredytów, zaliczek, a także ciążą na nim zobowiązania alimentacyjne. Wówczas łączna wysokość potrącenia nie może przekraczać 3/5 pensji.

W ostatniej kolejności pracodawca dokonuje potrąceń na kary porządkowe. Wysokość kary pieniężnej za jedno przekroczenie, a także za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Maksymalnie wszystkie kary pieniężne mogą wynieść 1/10 wynagrodzenia.

Co ważne, potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

Kwota wolna od potrąceń w 2020 roku

Warto wspomnieć o tzw. kwocie wolnej. Jest to część wynagrodzenia za pracę, która nie jest objęta potrąceniami.

Warto przeczytać:

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy, wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz ewentualnych wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 90 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kodeksu pracy, czyli np. za opuszczanie pracy bez usprawiedliwienia lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Od 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna w Polsce wzrosła do 2600 zł brutto. Zatem po potrąceniach najmniej zarabiający otrzymają "na rękę" 1877,62 zł. Tyle więc wyniesie w 2020 roku kwota wolna od potrąceń dla należności innych niż świadczenia alimentacyjne. W pozostałych przypadkach będzie to: 1408,22 zł (75 proc. minimalnego wynagrodzenia netto) dla zaliczek pieniężnych oraz 1689,86 zł (90 proc. minimalnego wynagrodzenia netto) w przypadku porządkowych kar pieniężnych.

Gdzie najwięcej osób pracuje za najniższą krajową? Są branże...

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty o których mowa powyżej ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Kiedy potrącenia w tzw. trybie pozaegzekucyjnym

W odniesieniu do egzekucji świadczeń alimentacyjnych Kodeks pracy przewiduje również możliwość dokonywania potrąceń w tzw. trybie pozaegzekucyjnym, czyli bez pośrednictwa komornika.

Jest to możliwe z wyjątkiem przypadków gdy:

  • świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
  • wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

- Potrąceń, o których mowa powyżej, pracodawca dokonuje na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego - zaznacza Waldemar Adametz.

Reguły dokonywania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych w trybie pozaegzekucyjnym są takie same jak w postępowaniu egzekucyjnym. Potrącenia na ten cel dokonywane są w pierwszej kolejności, w granicach do 3/5 wysokości wynagrodzenia, bez ograniczenia kwotowego części pozostałej do wypłaty

Kiedy potrącenia za zgodą pracownika

Jeżeli pracodawca chce dokonywać potrąceń z innych tytułów niż wspomniane m.in. świadczenia alimentacyjne czy zaliczki pieniężne lub kary pieniężne, musi mieć na to pisemną zgodę pracownika, którą zawsze można odwołać.

Natomiast, gdy potrącenia są dokonywane na rzecz pracodawcy, wynagrodzenie po potrąceniu nie może być niższe niż obowiązująca płaca minimalna netto, czyli 1877,62 zł netto w 2020 roku.

W przypadku dokonywania potrąceń za zgodą pracownika na rzecz innych podmiotów, np. składki na dodatkowe ubezpieczenie grupowe, składki związkowe, spłata pożyczki z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej, kwota wolna wynosi 80 proc. wynagrodzenia minimalnego netto, czyli 1502,10 zł netto w 2020 roku.

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wynosi teraz minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
9 stycznia, 5:04, Gość:

A gdzie była i jest kwota wolna od zajęć na osoby na utrzymaniu, wydatki na leczenie i inne?

17 stycznia, 15:21, Kirus II:

Długi się oddaje. I tyle w temacie. Nie powinno być żadnych ulg ani kwot wolnych od zajęcia. A jak się ktoś nadal mogą i nie oddaje, to na części go spylic. Albo jego dzieciaki. Dług to dług. Dług jest święty. Nie oddajesz, to powinieneś stracić WSZYSTKO co masz. Auto, ubrania, dzieciaki, książki, wszystko co posiadasz, a jak nie starczy, to na części. I koniec pieśni.

Zycze Tobie aby ktoś Cię na części spylil. Często pogorszenie sytuacji rodzinnej powoduje że ludzie popadają w tarapaty finansowe. Módl się aby Tobie kiedys noga nie powinęła się.

K
Kirus II
9 stycznia, 5:04, Gość:

A gdzie była i jest kwota wolna od zajęć na osoby na utrzymaniu, wydatki na leczenie i inne?

Długi się oddaje. I tyle w temacie. Nie powinno być żadnych ulg ani kwot wolnych od zajęcia. A jak się ktoś nadal mogą i nie oddaje, to na części go spylic. Albo jego dzieciaki. Dług to dług. Dług jest święty. Nie oddajesz, to powinieneś stracić WSZYSTKO co masz. Auto, ubrania, dzieciaki, książki, wszystko co posiadasz, a jak nie starczy, to na części. I koniec pieśni.

G
Gość

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

R
Russel

Potrącenia zagrażają wyłącznie oszustom.

Uczciwy człowiek spłaca swoje zobowiązania.

.
9 stycznia, 12:54, Gość:

Dzień dobry! Mam na imię Mirosław Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: http://systemzarabiania.pl

Piierdolisz przygłupie

M
Md

75% z 2600 to przecież 1950. I taka jest kwota wolna od podatku.

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość

Dzień dobry! Mam na imię Mirosław Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: http://systemzarabiania.pl

G
Gość

A gdzie była i jest kwota wolna od zajęć na osoby na utrzymaniu, wydatki na leczenie i inne?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3