Pożyczka bez umowy o pracę dla studentów, emerytów, rencistów, freelancerów – jakie zaświadczenia?

Materiał partnera zewnętrznego
Pożyczkobiorcy mogą być weryfikowani na podstawie wielu dokumentów i zaświadczeń, które pomogą ocenić ich zdolność kredytową. Jest to niezbędne, by instytucja finansowa mogła potwierdzić dane wnioskującego i sprawdzić jego sytuację finansową. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, które dopasowane są do naszych możliwości i oczekiwań. Jakie zatem dokumenty wykorzystywane są do weryfikacji zdolności kredytowej?

Czym jest zdolność kredytowa?

Wnioskując o pożyczkę lub kredyt, musimy liczyć się z faktem, iż bank dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową. Instytucje te, w myśl prawa, muszą szczegółowo zweryfikować nasze możliwości finansowe, aby zmniejszyć ryzyko. Czym w takim razie jest zdolność kredytowa? To określenie możliwości spłaty zobowiązania w określonym czasie. Bank może na jej podstawie stwierdzić, czy będziemy w stanie oddać mu kwotę, o którą wnioskujemy (wraz z odsetkami), w konkretnym okresie.

Analiza zakłada porównanie przychodów i wydatków oraz sprawdzenie informacji, które mogą wpłynąć na spłatę pożyczki. Ważne są zatem uzyskiwane dochody, koszty utrzymania, a także zobowiązania, które już spłacamy. Liczy się również wiek kredytobiorcy, liczba osób w gospodarstwie domowym, forma zatrudnienia i historia kredytowa.

Sytuacja ma się nieco inaczej, w przypadku instytucji pozabankowych. One również dokonują analizy ryzyka potencjalnego kredytobiorcy, ale nie jest ona jednak tak szczegółowa, jak w przypadku banków. Dzięki temu proces uzyskania dodatkowych pieniędzy na realizację planów jest szybszy i prostszy.

Aktualny dowód osobisty niezbędny do wzięcia pożyczki lub kredytu zarówno w banku, jak i w instytucji pozabankowej

Dokumentem, który niezbędny jest do wzięcia pożyczki lub kredytu, jest aktualny dowód osobisty. Niektóre firmy poproszą nas o wysłanie skanu, inne tylko o dane, które na nim widnieją. W umowie musi znaleźć się: imię i nazwisko, PESEL, a także numer i seria dowodu osobistego. Mimo tego, że finalnie potrzebne będą wyłącznie dane z dokumentu, nie znaczy to, że dowód może być nieważny.

Musimy podać dane z dowodu osobistego, a firma pożyczkowa potwierdzi je na podstawie przelewu weryfikacyjnego. W przypadku, gdy dowód osobisty jest nieaktualny, firma pożyczkowa uzyska takie informacje z bazy dokumentów zastrzeżonych. Uniemożliwi to potencjalnemu pożyczkobiorcy zaciągnięcie zobowiązania.

  • Zgubiony dowód osobisty – czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy, paszport lub PESEL?

Aktualny dowód jest wymagany do zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Co jednak w sytuacji, gdy zgubimy dokument? Czy możemy wziąć pożyczkę na prawo jazdy, paszport lub sam PESEL? Niestety, nie jest to możliwe. Jeśli zgubimy dowód osobisty i zastrzeżemy dokument, adnotacja o tym fakcie znajdzie się w bazie dokumentów zastrzeżonych. Taki mechanizm uniemożliwia wzięcie pożyczki przez osoby trzecie, czyli zmniejsza ryzyko wyłudzenia.

Zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach wymagane przez banki i niektóre instytucje pożyczkowe

Banki i niektóre instytucje pożyczkowe wymagają od wnioskujących o pożyczkę lub kredyt, zaświadczenia o zatrudnieniu. Jest to sposób na zweryfikowanie stałych dochodów, które spływają co miesiąc na nasze konto. Dokument ten jest jednym z ważniejszych, które wymagane są przez bank do oceny zdolności kredytowej. Zaświadczenie o dochodach wystawia na naszą prośbę pracodawca.
Wystarczy więc poprosić o przygotowanie dokumentu, na którym znajdzie się:

  • wysokość naszych zarobków;
  • forma zatrudnienia;
  • okres, na który zostaliśmy zatrudnieni.

Zaświadczenie o zatrudnieniu jest istotnym dokumentem w procesie określania zdolności kredytowej. Największe szanse na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, mają osoby zatrudnione na umowę o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony.

  • Wpływ DTI (Debt to Income) na zdolność kredytową.

Podczas analizy zdolności kredytowej, banki wyliczają wskaźnik DTI (Debt to Income) – współczynnik sumy wszystkich naszych zobowiązań, do bieżącej kwoty dochodu netto. Instytucja sumuje wszystkie aktualne zobowiązania, wraz z ewentualną ratą kredytu. Bank powinien obciążyć nas taką ratą, którą damy radę spłacić, i która nie wpłynie na wzrost bezpiecznego wskaźnika DTI. Czynnik ten ma więc duży wpływ na decyzję kredytową.

Komisja Nadzoru Finansów (KNF) określa bezpieczny DTI na poziomie 50%, gdy wnioskujący zarabia poniżej średniej krajowej i 65%, jeśli zarabia powyżej tejże średniej.

  • Co liczy się jako dochód dla pożyczkodawcy?

Dochód pożyczkodawcy, to wszystkie stałe wpływy zasilające konto - będzie liczyć się zatem wynagrodzenie, przychody z wynajmu i inne świadczenia, które wpływają na nasze konto stale, nie okresowo. Do dochodu zaliczymy więc emeryturę i rentę, ale alimenty, 500+ i zapomogi, mogą być wzięte pod uwagę tylko jako dodatkowe źródło dochodów, ale nie główne i stałe. Niektóre instytucje nieznacznie podnoszą pożyczkobiorcom ich zdolność kredytową w przypadku otrzymywania powyższych świadczeń, ale sytuacje te rozpatrywane są indywidualnie. Na zdolność kredytową mogą wpłynąć alimenty, które przyznane zostały małżonkowi, a nie dzieciom.

Zaświadczenia do pożyczki dla studentów, młodych osób, bez umowy o pracę i historii kredytowej

Studenci i młode osoby, które nie mają jeszcze historii kredytowej, będą miały utrudnioną sytuację w przypadku chęci wzięcia pożyczki. Dużą wartość ma bowiem zaświadczenie o zarobkach, a młodzi ludzie zatrudniani są zazwyczaj na umowę zlecenie lub o dzieło, co nie ma dużego przełożenia na zdolność kredytową. Tutaj znaczenie może mieć wyciąg z konta bankowego, na którym wykażemy uznania i obciążenia.

Sposobem na udowodnienie bankowi, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie, jest zbudowanie historii kredytowej. Znajdują się w niej informacje na temat aktualnych zobowiązań oraz tych, które już spłaciliśmy. Dane te gromadzone są w BIK i największe znaczenie ma to, jak regulujemy kredyty i pożyczki. Jeśli spłacamy raty regularnie i w terminie, wtedy nasza historia kredytowa będzie dobra. Można więc zaciągnąć niewielką pożyczkę, a potem szybko ją spłacić lub wziąć na kredyt niedrogi sprzęt. Pomocne może być również założenie karty kredytowej lub otwarcie konta debetowego.

Pożyczka na odcinek renty lub emerytury? Zaświadczenia do pożyczki dla emeryta lub rencisty

Jak wykazać dochody, gdy jesteśmy na rencie lub emeryturze? Zamiast zaświadczenia o dochodach, potrzebne będzie poświadczenie tego, jaką kwotę otrzymujemy. Jeśli gotówkę przynosi nam do domu listonosz, emeryt lub rencista powinien okazać odcinki z kwotą przyznanego świadczenia. Warto zbierać te dokumenty, ponieważ niektóre instytucje honorują nie tylko ostatni odcinek, ale wymagają historii np. z ostatnich 6 miesięcy. W sytuacji, gdy pieniądze przelewane są na konto – wystarczy potwierdzenie otrzymania przelewów.

Pożyczka bez umowy o pracę i bez zaświadczeń o dochodach – jakie alternatywne sposoby stosują banki i instytucje pożyczkowe

Banki i instytucje pożyczkowe dają wnioskodawcom także inne możliwości poświadczenia wpływów do budżetu domowego. Niektóre zobowiązania zaciągniemy więc bez zaświadczeń o dochodach. Jakie w takim razie mamy alternatywy?

  • Pożyczka na wyciąg z konta zamiast zaświadczeń o dochodach

Drugą opcją pożyczki bez zaświadczeń o dochodach, jest możliwość wzięcia pożyczki na wyciąg bankowy. W takim przypadku powinniśmy przekazać bankowi lub instytucji pożyczkowej zestawienie wszystkich zrealizowanych operacji na naszym koncie bankowym. Na wyciągu znajdziemy nawet najdrobniejsze operacje, które pomogą instytucji realnie ocenić naszą sytuację finansową. Najczęściej takie zestawienie przygotowujemy za 3 lub 6 ostatnich miesięcy od daty złożenia wniosku. Bank lub instytucja bankowa największą uwagę zwraca na stałe dochody na naszym koncie, a także na sumę operacji wychodzących.

Dowiedz się więcej o pożyczce na wyciąg bankowy: Pożyczka na wyciąg z konta – dla kogo i na czym polega?

  • Pożyczka na PIT zamiast zaświadczeń o dochodach

Pierwszą z nich jest pożyczka na PIT. Pożyczkobiorca ma możliwość przedstawienia deklaracji podatkowej, którą złożył do urzędu skarbowego. W dokumencie znajdują się źródła dochodu i ich wysokość, co umożliwi bankowi analizę finansową. Honorowany są: PIT-11, PIT-40A, PIT-36 i PIT-37. Oferta ta najczęściej skierowana jest jednak do osób, które zatrudnione są na umowę, przedsiębiorcy mogą mieć zatem utrudnione zadanie. Największą wartość ma PIT-11, który wystawia pracodawca i PIT-40A, wystawiany przez ZUS dla emerytów.

Więcej informacji dotyczących pożyczki na PIT znajdziesz tutaj>>

  • Pożyczka na oświadczenie

Inną alternatywą jest pożyczka na oświadczenie. Zamiast wielu dokumentów i zaświadczeń, musimy wypełnić odpowiedni formularz, oddać go do weryfikacji i czekać na decyzję o przyznaniu pieniędzy. Instytucje, które udzielają takich zobowiązań, bardzo często pomijają weryfikację w BIK i BIG, co może zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Trzeba jednak pamiętać, że kwota pożyczki jest zazwyczaj niższa niż w innych modelach pożyczkowych. Często też oferta ta jest jedynie chwytem marketingowym, który ma przyciągnąć klienta. Gdy wczytamy się dokładnie w warunki, może okazać się, że czeka nas jeszcze wiele formalności.

  • Pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach

Możemy skorzystać również z możliwości zaciągnięcia pożyczki bez zaświadczeń. Instytucje pożyczkowe proponują klientom szybkie i proste procesy online, które maksymalnie skracają czas decyzji i zakładają minimum formalności. Po zarejestrowaniu się na stronie, wystarczy określić kwotę i czas spłaty, a następnie wybrać interesującą nas ofertę. W kolejnym etapie zostaniemy poproszeni o uzupełnienie swoich danych z dowodu osobistego i wykonanie przelewu identyfikacyjnego. Firma potwierdzi w ten sposób zgodność naszych danych i sprawdzi historię kredytową w BIK lub BIG. Dzięki tak uproszczonemu procesowi, mija niewiele czasu od rozpoczęcia ścieżki, do wypłaty pieniędzy na konto.

Materiał powstał we współpracy z VIVUS.PL

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3