Pożyczka na dowód - 6 rzeczy, które musisz wiedzieć

Materiał powstał we współpracy z vivus.pl
Pożyczka na dowód jest dziś bardzo popularna ze względu na brak formalności i szybkość, z jaką możemy mieć pieniądze na koncie. Przedstawiamy 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, aby bezpiecznie skorzystać z szybkiej pożyczki na dowód.

1. Dowód osobisty - jedyny dokument potwierdzający tożsamość, niezbędny do zaciągnięcia pożyczki

Zaciągnięcie pożyczki wymaga przedstawienia dokumentu potwierdzającego tożsamość pożyczkobiorcy - aktualnego dowodu osobistego. Bez niego nie ma możliwości wzięcia pożyczki ani nawet rozpoczęcia procesu pożyczkowego. Nieważne, czy pożyczkę chcemy wziąć przez Internet, telefon czy bezpośrednio w siedzibie pożyczkodawcy.

W przypadku pożyczki na dowód przez Internet, cała procedura odbywa się online, jest niezwykle szybka i intuicyjna - wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie pożyczkodawcy i tam wpisać wymagane dane. Niezbędne będzie podanie numeru i serii aktualnego dowodu osobistego.

Czy zatem dowód osobisty to jedyny dokument uprawniający do wzięcia pożyczki? Tak! Nie ma możliwości wzięcia pożyczki na podstawie paszportu lub prawa jazdy.

2. Pożyczka na dowód to pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach, z uproszczoną procedurą

Tzw. chwilówki na dowód udzielane przez firmy pożyczkowe cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Nie tylko ze względu na szybki i uproszczony proces pożyczkowy, ale również ze względu na elastyczność, z jaką instytucje pozabankowe podchodzą do oceny zdolności kredytowej.

W przypadku szybkich pożyczek na dowód nie ma wymogu dostarczenia zaświadczeń o zatrudnieniu czy wysokości zarobków, nie trzeba potwierdzać ich żadnym dodatkowym dokumentem.

Cały proces wzięcia pożyczki na dowód jest szybki, intuicyjny i skrojony pod potrzeby klienta. Wystarczy wejść na stronę pożyczkodawcy, zarejestrować się, wybrać kwotę, jaką chcemy pożyczyć i wykonać przelew identyfikacyjny. Całość trwa niespełna kilkanaście minut a pieniądze szybko trafiają na konto klienta. Wszystko odbywa się online - bez konieczności wychodzenia z domu!

Przeczytaj również: Pożyczka na dowód osobisty przez Internet i bez zaświadczeń- jak działa?>>

3. Pożyczka na dowód nie oznacza, że nikt Cię nie sprawdzi w BIK

Weryfikacja klientów w BIK ma na celu ochronę zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Dzięki niej firma pożyczkowa jest w stanie sprawdzić i ocenić historię kredytową klienta, dowiedzieć się, czy nie ma on na koncie innych, zaległych zobowiązań oraz czy w przeszłości dokonywał regularnych spłat pożyczek, kredytów czy zakupów na raty.

Taka weryfikacja zwiększa szanse na realną ocenę zdolności klienta do spłaty pożyczki. Jeśli w przeszłości miał on problemy i nie spłacał zobowiązań w terminie szanse na otrzymanie kolejnej pożyczki spadają, ale jeśli pożyczkodawca pozytywnie oceni historię kredytową pożyczkobiorcy, niemal natychmiast wyda pozytywna decyzję pozyczkową, a klient otrzyma pieniądze na konto szybko i przy minimum formalności.

4. Pożyczkę na dowód można dostać w instytucjach pozabankowych

Szybką pożyczkę na dowód oferują firmy z sektora pozabankowego. W odróżnieniu od pożyczki czy kredytu w banku, firmy pożyczkowe nie wymagają dodatkowych zaświadczeń. Do złożenia wniosku online wystarczy jeden dokument - dowód osobisty.

5. Pożyczka na dowód wymaga przelewu identyfikacyjnego w celu potwierdzenia tożsamości

Procedura wzięcia pożyczki online jest szybka i intuicyjna, ale jednocześnie zabezpiecza zarówno pożyczkobiorcę, jak i pożyczkodawcę. W procesie wnioskowania pożyczkobiorca proszony jest m.in. o podanie danych z dowodu osobistego. Aby zapobiec zjawisku wyłudzania pożyczki na czyjś dowód, każdy wnioskodawca proszony jest o wykonanie przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł lub 1 grosz, w celu potwierdzenia swoich danych osobowych. Dzięki temu firma pożyczkowa ma pewność, że osoba ubiegająca się o pożyczkę to rzeczywiście właściciel dokumentu, a nie oszust podszywający się pod inną osobę w celu wyłudzenia pieniędzy na jej nazwisko.

6. Uważaj, żeby ktoś nie wyłudził pożyczki na Twój dowód

Co zrobić, żeby jeszcze lepiej chronić siebie i swoje dane osobowe, a tym samym zminimalizować ryzyko wyłudzenia pożyczki przez nieuczciwe osoby?

Firmy pożyczkowe, które działają zgodnie z prawem, uczciwie i etycznie, weryfikują tożsamość pożyczkodawcy za pomocą przelewu identyfikującego. Przelew ten musi być dokonany z konta osoby wnioskującej o pożyczkę - dzięki temu następuje podwójna weryfikacja danych - tych podanych w formularzu online i tych z konta wnioskodawcy.

Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której ktoś skorzysta z naszych danych i bez naszej wiedzy wyłudzi pieniądze - istnieje wiele podmiotów i osób prywatnych, które działają nieuczciwie i w sprzeczności z obowiązującym prawem, udzielając pożyczek bez weryfikacji klienta.

Aby uniknąć niespodzianek i nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości warto wykupić usługę alertów BIK. Ich działanie polega na tym, że za każdym razem, gdy do bazy Biura Informacji Kredytowej wpływa zgłoszenie z naszymi danymi, automatycznie otrzymujemy informację (SMS-em lub e-mailem). Dzięki temu możemy zweryfikować, czy zgłoszenie dotyczy nas, czy ktoś próbuje wykonać transakcję bez naszej wiedzy. Alerty BIK dają możliwość niezwłocznej reakcji, która może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami tego typu działań.

Czytaj również: Alerty BIK - jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem pożyczki?>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu