Praca zdalna pojawi się w przepisach na stałe? Czekają nas zmiany w Kodeksie pracy

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Alizee Baudez/ Unsplash.com
Rząd pracuje nad przepisami dotyczącymi pracy zdalnej. Informacje te potwierdził wiceminister pracy, Stanisław Szwed, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jeszcze we wrześniu mają rozpocząć się rozmowy na temat pracy zdalnej w Radzie Dialogu Społecznego.

Praca zdalna prawdopodobnie będzie regulowana przez Kodeks pracy. - Pracujemy nad stałymi rozwiązaniami w tym zakresie. Chcielibyśmy, aby do prac włączyły się organizacje pracodawców i związki zawodowe. Punktem wyjścia będą rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego - zapewnił w rozmowie z Pulsem HR Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodał, pierwszy projekt odpowiednich zmian może się pojawić już w połowie września.

Obowiązujące przepisy pomijają m.in. aspekt bezpieczeństwa. Wiceminister przyznał, że wymaga on regulacji. Związkowcy domagają się także rekompensaty dodatkowych kosztów ponoszonych przez pracowników w związku z pracą zdalną. Pojawia się również pytanie, czy wprowadzić home office na stałe.

Przeczytaj również: Praca zdalna uregulowana prawnie. Wyjaśniamy zmiany od 5 września 2020 r.

Obecnie kwestie związane z pracą zdalną regulują wprowadzone tymczasowo przepisy związane z COVID-19. Od 5 września obowiązuje ustawa z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw, która zmieniła treść ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm). Na mocy aktualnych przepisów pracownicy mogą pracować zdalnie podczas pandemii oraz przez trzy miesiące po jej zakończeniu.

W sierpniu Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała na antenie Jedynki Polskiego Radia, że jej resort zaproponuje odpowiednie zmiany w Kodeksie pracy. Szefowa resortu pracy zapewniła w „Sygnałach dnia”, że jej resort przedstawi propozycje zmian w Kodeksie pracy po wakacjach. Wcześniej o tym, że pojęcie pracy zdalnej znajdzie się w Kodeksie pracy, pisała „Rzeczpospolita”.

Kodeks pracy normuje kwestie związane z telepracą. Dotychczas nie było w nim jednak mowy o pracy zdalnej. Szefowa ministerstwa pracy uspokaja, że zmiany zaproponowane przez jej resort będą korzystne dla obu stron - zarówno pracowników, jak i pracodawców. Przyznaje także, że zainteresowanie pracą zdalną jest duże.

- Płynęły do nas wnioski, by uregulować pracę z domu. Pracujemy nad zapisami, które zadowolą obie strony. Po okresie urlopowym zaproponujemy konkretne propozycje zmian w Kodeksie pracy – zapowiedziała Marlena Maląg w „Sygnałach Dnia".

Jak podkreślają eksperci BBC, pracodawcy od lat zabiegają o uregulowanie kwestii związanych z pracą zdalną. Potrzeba wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy stała się szczególnie pilna po wybuchu epidemii COVID-19.

Zwolnienie pracownika nie jest łatwą decyzją, a większość pracodawców niechętnie podejmuje tego typu środki. Teoretycy zarządzania już dawno odkryli, że dużo lepszą strategią niż zwalnianie pracowników jest dbanie o ich rozwój i interesy. Taka postawa sprawia, że osoby zatrudnione mają większą motywację, aby pozostać w firmie. Zdarza się jednak, że trudna sytuacja finansowa popycha przedsiębiorstwo do redukcji etatów. Sprawdź, kiedy pracodawcy nie wolno cię zwolnić.

Kogo NIE można zwolnić z pracy? Sprawdź, czy znasz te wyjątki

Pojęcie pracy zdalnej pojawiło się w ustawie z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Projekt ustawy, w której była mowa m.in. o pracy zdalnej, pojawił się na stronie internetowej Sejmu jeszcze w maju. Po trzech czytaniach Sejmu oraz zajęciu stanowiska przez Senat 22 czerwca ustawa zyskała podpis prezydenta, a 23 czerwca ogłoszono ją w Dzienniku Ustaw.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Zgodnie z treścią ustawy, która zmieniła zapisy Tarczy Antykryzysowej, pracownik posiadający odpowiednie umiejętności techniczne zyskał możliwość pracy zdalnej, jeżeli ma odpowiednie warunki, a rodzaj wykonywanej przez niego pracy pozwala na takie rozwiązanie. Art. 77 ust. 3 mówi o tym, że „wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych”.

Na jedno ogłoszenie o pracę odpowiada średnio 47 osób - wynika z „Badania pracodawców 2019”. Co zrobić, żeby dobrze wypaść na tle innych kandydatów? Odpowiedzi udzieliło blisko 350 rekruterów przebadanych przez InterviewMe.  Oto błędy, które mają decydujący wpływ na wyniki rekrutacji.

10 rzeczy, które wpływają na wynik rekrutacji. Nie uwierzysz...

Obowiązek zapewnienia narzędzi i materiałów do pracy zdalnej oraz obsługi logistycznej spoczywa na pracodawcy. Ustawodawcy zastrzegli, że praca zdalna może być wykonywana z wykorzystaniem narzędzi i materiałów, których pracodawca nie dostarczył, ale tylko przy poszanowaniu i ochronie informacji poufnych oraz innych tajemnic prawnie chronionych (np. tajemnicy przedsiębiorstwa, danych osobowych czy tajemnicy pracodawcy).

Pracodawca może polecić pracownikowi ewidencję wykonywanych przez niego czynności z uwzględnieniem opisu tych czynności oraz daty i czasu ich wykonania. Wprowadzone ustawowo rozwiązania mają jednak charakter tymczasowy, związany ze stanem zagrożenia epidemicznego. Ponadto a art. 77 ust. 8 wyżej wymienionej ustawy jest mowa o tym, że „pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu