Praca zdalna to przeszłość? Tylko 3,8 proc. Polaków nadal pracuje w tym trybie

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Tylko 3,8 proc. pracowników pracowało zdalnie w drugim kwartale 2022 roku
Tylko 3,8 proc. pracowników pracowało zdalnie w drugim kwartale 2022 roku Krzysztof Kapica / Polska Press
Pod koniec drugiego kwartału 2022 roku zaledwie 3,8 proc. pracowników pracowało zdalnie. To najniższy wynik od czasów pandemii, sugerujący, że w wielu branżach ten model pracy nie przyniósł oczekiwanych efektów. Wraz ze znoszeniem pandemicznych obostrzeń większym powodzeniem cieszył się natomiast hybrydowy model pracy.

Już prawie nikt w Polsce nie pracuje zdalnie

Praca zdalna, monitorowana przez GUS od 2020 roku, czyli od momentu wybuchu pandemii COVID-19, wbrew pozorom nie cieszy się dużą popularnością. Najnowsze dane wskazują, że odsetek pracowników "zdalnych" jest znikomy w większości sektorów gospodarki, oprócz "informacji i komunikacji" (41,1 proc.), "działalności finansowej i ubezpieczeń" (21,5 proc.) oraz "działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej" (17,8 proc.).

Najwięcej osób pracujących w trybie zdalnym odnotowano w I kwartale ubiegłego roku, kiedy to 14,2 proc. pracowników wykonywało swój zawód w tym trybie.

W marcu 2021 r. rozpędzała się III fala zakażeń, nauka odbywała się w szkołach w trybie zdalnym, obowiązywały też rozmaite obostrzenia związane z kontaktami społecznymi. Kolejne szczyty zachorowań – na przełomie lat 2021 i 2022 – nie wiązały się już z tak daleko idącymi obostrzeniami, co sprawiło, że praca zdalna ustabilizowała się na poziomie 5-7 proc - komentuje raport Polski Instytut Ekonomiczny.

Znoszenie pandemicznych restrykcji sprawiło, że coraz większym zainteresowaniem zaczęła się cieszyć praca hybrydowa. Na koniec ubiegłego roku z tego modelu korzystało 8,5 proc. Polaków. Według analiz opublikowanych przez PIE wskazuje, że około 25 proc. Polaków może pracować w formie zdalnej lub hybrydowej. Jednak z tej możliwości korzystają nieliczni.

Najbardziej zdalną branżą wydaje się być sektor IT. Według badania branży z II kwartału 2022 r. 61 proc. pracowników sektora w państwach Grupy Wyszehradzkiej wykonuje pracę całkowicie zdalnie, 25 proc. pracuje w domu 2-4 dni w tygodniu, a 6 proc. może wykonywać pracę z domu przez jeden dzień w tygodniu. Oznacza to, że standardem branży IT jest zdalna forma pracy, a osoby wykonujące pracę całkowicie w formie stacjonarnej to pojedyncze jednostki - dodaje PIE.

Czemu mniej osób pracuje zdalnie?

Do niedawna praca zdalna wydawała się niezwykle kuszącą opcją, dzięki której mogliśmy się wyspać i zaoszczędzić czas na dojazdy. Jednak z czasem Polacy dostrzegli, że ten model pracy może i ma kilka zalet, ale też poważne wady.

Okazało się, że praca zdalna sprzyja też zacieraniu się granicy między tym, co zawodowe, a tym co prywatne. Jedno z naszych badań pokazało dobitnie, że ze względu na pracę zdalną staliśmy się bardziej skłonni do pracy po godzinach, do odbierania służbowych telefonów czy maili poza czasem pracy. Dodatkowym aspektem, na który wskazują pracownicy, jest kwestia izolacji. Nawet tym najbardziej zdeklarowanym introwertykom ten kontakt z członkami zespołu jest potrzebny, bo czasem ułatwia wykonywanie zadań. Uzgadnianie różnych spraw mailowo lub w trakcie wideokonferencji okazuje się często znacznie bardziej czasochłonne i mniej skuteczne od rozmowy z koleżanką czy szefem w biurze - wyjaśnił w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

Zdaniem naszego rozmówcy, pracownicy dostrzegają pozytywne strony pracy zdalnej, takie jak możliwość oszczędzania na dojazdach czy załatwiania spraw, jednak te udogodnienia nie są potrzebne w codziennym wykonywaniu swoich obowiązków. Wiele osób ceni natomiast model hybrydowy z możliwością samodzielnego wybierania dni, kiedy pracują z domu lub biura.

Według informacji przekazanych przez MAE, praca zdalna niesie ze sobą też niezwykle pożądane w tych czasach korzyści, takie jak oszczędność paliw i energii. Według wyliczeń analityków, każdy dzień pracy zdalnej (przy 30-procentowej aktywności) może przynieść dzienną oszczędność nawet 170 tysięcy baryłek ropy naftowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu