Pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa. Jak działa i kto może z niej skorzystać? W ten sposób dostaniesz pożyczkę bez oprocentowania

Bartłomiej Ciepielewski
Wysokość pożyczek udzielanych przez pracowniczą kasę zapomogowo-pożyczkową wynosi zazwyczaj od 1000 do 5000 złotych
Wysokość pożyczek udzielanych przez pracowniczą kasę zapomogowo-pożyczkową wynosi zazwyczaj od 1000 do 5000 złotych _Alicja_ / PixaBay
Pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa (PKZP) to forma samopomocy tworzona w zakładach pracy przez pracowników, rencistów i emerytów. Osoby, które się do niej zapiszą i regularnie odprowadzają składki, mają możliwość zaciągania pożyczek na bardzo korzystnych warunkach. Kto może skorzystać z PKZP i ile można pożyczyć?

Spis treści

Pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe to rozwiązane znane w Polsce od ponad 60 lat. Pod koniec ubiegłego wieku PKZP były prowadzone w większości firm, co wiązało się z korzyściami dla pracowników, ale też pracodawców. Szefowie mieli bowiem pewność, że osoby zatrudnione nie złożą prędko wypowiedzenia ze względu na zaciągnięte zobowiązania. Od 2021 roku sposób działania PKZP definiuje ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych.

Jak działają kasy zapomogowo-pożyczkowe?

PKZP to jedna z form pozapłacowych świadczeń, z której mogą korzystać nie tylko pracownicy, ale też renciści i emeryci. Oferowana przez przedsiębiorstwo pomoc finansowa służy jako alternatywa dla wysoko oprocentowanych kredytów i drogich chwilówek. Środki wypłacane z kasy trafiają najczęściej do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na nieszczęśliwe zdarzenie losowe np. pożar domu, wypadek czy choroba.

Aby utworzyć pracowniczą kasę zapomogowo-pożyczkową deklarację uczestnictwa w przedsięwzięciu musi złożyć co najmniej 10 osób, które będzie co miesiąc odprowadzać do niej wpłacać określoną w regulaminie kwotę. Pieniądze mogą być także potrącane z wynagrodzenia. W przypadku rezygnacji z PKZP pracownik otrzymuje zwrot wpłaconych środków.

Każdy członek kasy zapomogowo-pożyczkowej może gromadzić tam oszczędności zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie oraz wybierać członków zarządu. Możliwość zaciągnięcia pożyczki dotyczy natomiast członków, którzy wpłacili wpisowe i opłacili dwie wpłaty miesięczne.

W 2021 roku w PKZP wprowadzono kilka zmian dotyczących uczestnictwa w programie oraz sposobu jego likwidacji. Obecnie do kasy mogą się zapisać nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale także umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Nowe przepisy zakładają też, że kontrolę nad funduszem oprócz związków zawodowych mogą sprawować pracownicy zrzeszeni w tzw. radzie.

Zgodnie z przyjętą dwa lata temu nowelizacją PKZP może być zlikwidowane po:

  • likwidacji pracodawcy,
  • ogłoszeniu upadłości,
  • odejściu członków, przez co nie jest utrzymany 10-osobowy limit.

Przeczytaj też:Renta dożywotnia - na czym polega i ile wynosi?

PKZP - obowiązki pracownika i pracodawcy

Do obowiązków, które obejmują członków PKZP, można zaliczyć przestrzeganie ustanowionego statusu, przekazanie wpisowego, wpłacanie comiesięcznych wkładów oraz aktualizowanie danych osobowych. Uczestnik programu powinien także wskazać osobę uprawnioną do przekazania wkładu członkowskiego w przypadku swojej śmierci.

Utworzenie kas wiąże się też z wieloma obowiązkami po stronie właściciela firmy. Pracodawca w razie utworzenia PKZP powinien:

  • udostępnić miejsce na bezpieczne przechowywanie gotówki,
  • udostępnić pomieszczenie biurowe,
  • udzielić informacji, które umożliwią zweryfikowanie czy kandydat na członka PKZP spełnia stawiane wymogi,
  • prowadzić obsługę kasową i prawną, a także rachunkowość,
  • dokonywać potrąceń wpisowego, a także miesięcznych wkładów,
  • przekazywać członkom informacje o wysokości ich wkładów oraz zadłużeniu.

Jaka jest wysokość pożyczki z PKZP?

Wszelkie regulacje dotyczące wysokości pożyczek, sposobów ich udzielania, a także warunków spłaty określone są w statucie PZKP. Nie da się zatem ustalić jednoznacznie, jakie kwoty pożyczek przyznawane są przez kasę, wszystko zależy bowiem od liczby członków i zakładu pracy.

Najczęściej jednak wysokość pożyczki udzielanej przez kasy zapomogowo-pożyczkowe wynosi od 1000 do 5000 złotych. Pracownicy mogą zdecydować się zaciągnięcie zobowiązania krótkoterminowego lub długoterminowego.

Jakie jest oprocentowanie PKZP? W przypadku pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych RRSO wynosi 0 proc., co sprawia, że jest to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie. Warto też podkreślić, że w przypadku zaciągania pożyczki z kasy nie jest sprawdzana nasza zdolność kredytowa.

Pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa to bardzo korzystna forma samopomocy, która stanowi zabezpieczenie na wypadek rozmaitych zdarzeń losowych. Niestety, rozwiązanie te dotyczy tylko większych zakładów pracy, w których uzbiera się wystarczająca liczba chętnych osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Patryk
Jeżeli chodzi o prowadzenie kasy to szczerze polecam skorzystanie z dedykowanego oprogramowania (ja korzystam z Casco PKZP i bardzo chwalę) do obsługi kas zapomogowo-pożyczkowych.

Dzięki niemu proces zarządzania finansami staje się prostszy i bardziej efektywny. Rozwiązanie to oferuje kompleksowe funkcje, ułatwiające zarówno tworzenie pożyczek, jak i kontrolę nad wpłatami i wypłatami. Z pewnością warto skorzystać z tej nowoczesnej technologii, aby zoptymalizować działanie firmy. Polecam!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu