Praktyki zawodowe dla studenta i ucznia. Te rzeczy powinieneś o nich wiedzieć. Gdzie można je odbyć?

Mikołaj Wójtowicz
unsplash
Praktyki zawodowe są elementem kształcenia. Odbywają się w miejscu pracy oraz są często łączone z nauką teorii. Praktyki studenckie oraz praktyki dla uczniów umożliwiają naukę poprzez przyuczanie się do zawodu w potencjalnym miejscu pracy. Pracodawca i zakład pracy pomagają w ten sposób w zdobywaniu pierwszych doświadczeń zawodowych i osiągnięciu kluczowych kompetencji wymaganych na danym stanowisku.

Spis treści

Dla kogo przeznaczone są praktyki zawodowe i czy są obowiązkowe?

Praktyki zawodowe są przeznaczone dla uczniów szkół zawodowych i techników. Zasadniczo obowiązkowe są także dla studentów, jednak ze względu na programy studiów, długość ich trwania oraz rozwiązania, które przyjmuje konkretna uczelnia - mogą się różnić na przykład tym, ile godzin mają trwać praktyki lub, w którym roku studiów należy je odbyć.

Na czym polegają praktyki? Gdzie można je odbyć?

Istnieje również możliwość, aby jako praktyki zaliczyć pracę: obecną lub dotychczasową. Może to być również praca wakacyjna. Praca ta powinna być jednak powiązana tematycznie z programem kształcenia studiów lub szkoły.

Jako praktykę zawodową można zaliczyć również, w niektórych przypadkach, zagraniczne wyjazdy do pracy, wolontariaty lub działalność w organizacji studenckiej, a także inne aktywności podejmowane ramach różnych organizacji.

Celem praktyk jest ułatwienie młodym ludziom stawiania „pierwszych kroków” w konkretnej branży, dzięki korzystaniu z opieki i doświadczenia pracodawców. Pozwala poznać obowiązki pracownika w konkretnej specjalności oraz ofertę i aktualną sytuację na rynku pracy.

Praktyki zawodowe można tez wpisać do CV, dzięki czemu absolwent może się już w czasie rozmowy rekrutacyjnej opowiedzieć swojemu przyszłemu pracodawcy, czym zajmował się wcześniej.

Praktyki płatne i bezpłatne. Od czego zależy, czy pracodawca zdecyduje się za nie zapłacić?

To strony decydują, czy praktykant zarobi, a praktyki będą odpłatne. W dużej mierze zależy to od tego, czy praktykant otrzyma konkretny, przydzielony zakres obowiązków, czy tylko będzie się przyglądał pracy osób już posiadających doświadczenie. Z reguły praktyki płatne są rzadziej spotykane, niż te bezpłatne.

Czy praktykant może wybrać każdy zakład pracy, w którym będzie odbywać praktyki?

W przypadku praktyk dla studentów pracodawca, który jest gotowy przyjąć studentów na praktykę podpisuje z uczelnią umowę na organizację praktyk studenckich. Na niektórych uczelniach student samodzielnie może wybrać sobie zakład pracy, do którego dostarcza z uczelni wzór takiej umowy.

W umowie może być określony m.in.:

  • program praktyki,
  • wymiar, zasady i formy odbywania praktyk studenckich,
  • efekty kształcenia, jakie maja osiągnąć studenci w trakcie praktyk,
  • sposób ich realizacji,
  • czas trwania praktyk.

Warto pamiętać, że uczelnia dodatkowo opracowuje regulamin praktyk studenckich, który szczegółowo określa zasady organizacji i odbywania praktyk. To właśnie tam znajdziemy:

  • wymogi stawiane opiekunom praktyk,
  • czasu pracy studentów,
  • dofinansowania do kosztów dojazdów.

Z tego powodu regulamin praktyk studenckich powinien stanowić załącznik do umowy na organizację praktyk. Na pracodawcy mogą również ciążyć zobowiązania co do prowadzenia dziennika praktyk wymaganego przez uczelnię.

Trzeba pamiętać, że ze względu na różnorodność i dużą autonomię uczelni - poszczególne uczelnie w Polsce mogą stawiać pracodawcom przyjmujących praktykantów różne wymogi.

Podobnie jest w szkołach średnich. Najczęściej kontakt z pracodawcą inicjują szkoły. W zależności od zasad przyjętych przez daną szkołę - uczeń albo samodzielnie wybiera pracodawcę albo jest kierowany do konkretnego przedsiębiorstwa.

Obowiązki pracodawcy wobec uczelni i praktykantów

Zdarza się także, że firmy mające problem ze znalezieniem kandydatów do pracy same nawiązują kontakt ze szkołami szkoły i oferują konkretną ilość miejsc dla praktykantów. Gdy pracodawcy zależy na pozyskaniu praktykantów i to on wychodzi z inicjatywą - częściej możemy liczyć, że w czasie praktyk nauczymy się czegoś konkretnego, albo że będą to praktyki płatne.

Warto pamiętać, że praktykanci w zakładzie pracy to także konkretne obowiązki dla pracodawcy. Zobowiązany jest do m.in.

  • wyznaczenia opiekuna praktykantów,
  • zapoznania ich z organizacją pracy, regulaminem pracy, a także z przepisami i zasadami BHP,
  • nadzorowania nauki zawodu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu