Program 500 Plus: środki na rachunku rodzinnym w banku

Maciej Badowski AIP
Już w pierwszej połowie sierpnia w bankach będzie można zakładać darmowe rachunki rodzinne, na które będą wpływać m.in. pieniądze z programu 500 + oraz inne świadczenia nie podlegające komorniczej egzekucji.

Przedmiotowy rachunek ma być prowadzony wyłącznie dla osób fizycznych, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, dodatki, zasiłki oraz inne kwoty, m.in. tzw. świadczenia 500 plus, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne – z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych, oraz ma być przeznaczony wyłącznie do gromadzenia tych środków. Wpłaty na rachunek rodzinny będą mogły bowiem obejmować jedynie środki pieniężne pochodzące z ww. świadczeń, dodatków, zasiłków oraz innych kwot. Rachunek rodzinny umożliwi zatem oddzielenie środków niepodlegających egzekucji od środków jej podlegających. Dzięki temu, w razie wszczęcia egzekucji sądowej czy administracyjnej przeciwko posiadaczowi rachunku rodzinnego, środki pieniężne zgromadzone przez niego na przedmiotowym rachunku, jako wyraźnie wyodrębnione spośród oszczędności znajdujących się na zwykłych rachunkach bankowych, nie zostaną zajęte w ramach egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego. Oznacza to, że posiadacz rachunku rodzinnego będzie mógł swobodnie dysponować przechowywanymi na nim środkami, nawet w sytuacji gdy prowadzone będzie przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne.

- Środki uzyskiwane przez rodziny w ramach Programu 500+, ale także innych programów socjalnych były środkami lokowanymi i rozliczanymi na okresloślonym rachunku bankowym. Klienci mogą otrzymywać środki z różnych tytułów i część tych środków może być w sytuacjach awaryjnych przedmiotem egzekucji komorniczej. Żeby tego uniknąć, ustawodawca zaproponował wprowadzenie specjalnego rachunku rodzinnego- mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezez Związku Banków Polskich.

Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku, w którym rachunek będzie prowadzony, będą wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Bank nie będzie także uprawniony, aby pobierać opłaty czy prowizje za wydanie instrumentu płatniczego do rachunku rodzinnego, jego miesięczne utrzymanie oraz wypłaty z wykorzystaniem tego instrumentu przy użyciu bankomatów banku, w którym rachunek będzie prowadzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu