Przepłaciłeś za paliwo? Masz dużą szansę w sądzie

Artur Kiełbasiński
Artur Kiełbasiński
Skutkiem uznania transakcji za wyzysk będzie możliwość żądania od takiej stacji paliw zwrotu nadpłaconej za paliwo kwoty albo kolejnego, tym razem, darmowego tankowania – mówi Paweł Zieliński, adwokat z Gdańska.

- W czwartek oglądaliśmy kolejki przed stacjami paliw, ale też – w wielu miejscach – szybujące ceny, nawet do 9 zł i więcej za litr. Konsument jest bezradny wobec takiej praktyki?

Dowiadując się o bezzasadnych podwyżkach cen paliw, dokonanych przez właścicieli niektórych stacji benzynowych po rozejściu się plotki jakoby LOTOS i ORLEN zaprzestały sprzedaży paliw na potrzeby cywilne, pierwsze co przyszło mi do głowy, to fakt, iż jest to działanie obrzydliwe. Niegodnym i niegodziwym jest zarabianie na zasianej panice. Drugą myślą było – jak takie podwyżki można potraktować z punktu widzenia prawa?

- I jak? Możemy to uznać za nadużycie?

- Tak – bezpodstawne podniesienie ceny paliwa z około pięciu złotych pięćdziesiąt groszy do ośmiu lub więcej złotych spełnia znamiona wyzysku określonego w przepisie art. 388 Kodeksu cywilnego? Wyzyskiem takim jest np. otrzymanie nienależnie wysokiej zapłaty za jakąś rzecz, przy wykorzystaniu przymusowego położenia lub niedoświadczenia drugiej strony transakcji. W przypadku zapłaty tak ogromnej kwoty za paliwo wydaje się, że można mówić o wykorzystaniu niedoświadczenia człowieka — konsumenta, który nie znając rynku paliw, uległ plotce i bojąc się, że następnego dnia w ogóle już nie zatankuje samochodu, kupił paliwo po 9 złotych za litr.

- Skoro uznamy tę transakcję za wyzysk, to jakie ma to skutki?

- Skutkiem uznania takiej transakcji za wyzysk będzie możliwość żądania od takiej stacji paliw zwrotu nadpłaconej za paliwo kwoty albo kolejnego, tym razem, darmowego tankowania. Roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem dwóch lat od dnia zwarcia umowy – w tym przypadku zapłaty zawyżonej kwoty za paliwo.

- Tyle o sferze prawa cywilnego, a patrząc przez pryzmat przepisów karnych, jak oceniać tę sytuację?

- Sprawdziłem – czy takie działania ajenta lub właściciela stacji paliw jest przestępstwem opisanym w art. 304 § 1 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem karze do 3 lat pozbawienia wolności podlega ten, kto wykorzystując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, zawarł z nią umowę nakładającą na nią niewspółmiernie wysokie świadczenie. W tym przypadku jednak trudno mówić o przymusowym położeniu tego, kto pod wypływem, wywołanej plotką paniki zdecydował się zatankować samochód, płacąc po 9 złotych za litr paliwa. Jeżdżenie własnym samochodem nie jest przecież dla nikogo przymusem. Co więcej, ani ja, ani nikt inny nie jest przymuszany do tankowania na konkretnej stacji paliw. To, że zabraknie mi paliwa to jeszcze nie przymus. Każdemu z nas zdarzyło się to pewnie przynajmniej raz w życiu.

- Zostają zatem przepisy cywilne?

- Tak, zasadnym jest dochodzenie przed sądem cywilnym roszczenia o obniżenie ceny. Jest to uzasadnione faktem osiągnięcia przez stację paliw nienależnego i niegodziwego zysku, przy wykorzystaniu niedoświadczenia tankującego, który uwierzył w alarmistyczne plotki o ograniczeniu dostępności paliwa. Oczywiście wszystko zależy, co w konkretnym przypadku uzna sąd po dokonaniu oceny dowodów. Jednak proces taki byłby niezwykle ciekawy i mam nadzieję pokazałby opinii publicznej, że nie należy wierzyć w plotki i ulegać panice, bo można na tym stracić. Nieuczciwym przedsiębiorcom zarabiającym na panice uświadomiłby zaś, że taka działalność nie popłaca, gdyż trzeba oddawać zarobione w niegodny sposób pieniądze. I to z odsetkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przepłaciłeś za paliwo? Masz dużą szansę w sądzie - Dziennik Bałtycki

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu