Rachunki za prąd niższe o 40 procent. Wystarczy wymienić stary sprzęt AGD

Bartłomiej Ciepielewski
Energooszczędny sprzęt i żarówki mogą obniżyć nasze rachunki o 43 procent
Energooszczędny sprzęt i żarówki mogą obniżyć nasze rachunki o 43 procent Piotr Warczak / Polska Press
Ponad 80 procent gospodarstw domowych korzysta z przestarzałego sprzętu AGD i RTV o niskiej klasie energetycznej. Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wymiana urządzeń i oświetlenia na energooszczędne obniży nasze rachunki prawie o połowę.

Polacy zazwyczaj decydują się na wymianę sprzętu RTV i AGD, dopiero gdy jego naprawa będzie nieopłacalna. Sprawia to, że w większości naszych domów stoją stare, prądożerne urządzenia, które mocno zawyżają wysokość rachunków za energię.

Klasa energooszczędności decyduje o wysokości rachunków za prąd

Poszukując sposobu na niższe opłaty, warto zacząć od wymiany przestarzałego sprzętu. Zdaniem ekspertów efektywność energetyczna gospodarstw może być ważną bronią w walce z trwającym kryzysem energetycznym. Wspomina o tym w najnowszym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny, podkreślając, że zwiększenie efektywności energetycznej w domach pomoże zaoszczędzić około 37 mld m3 rosyjskiego gazu.

Efektywność energetyczna od lat jest wskazywana jako jedna z ważniejszych metod podnoszenia bezpieczeństwa energetycznego i walki z ubóstwem energetycznym - czytamy w raporcie.

Analitycy PIE przyznają, że przed nami długa droga, gdyż 80 proc. gospodarstw domowych używa sprzętu o niskiej klasie energetycznej (D i niższej). Klasę C i wyższą najczęściej mają w domach zmywarki (26 proc.), chłodziarko-zamrażarki (22 proc.) oraz pralki bębnowe (19 proc.). Zgodnie z przepisami UE energooszczędność oceniana jest klasami od A (najbardziej oszczędna) do G (najmniej oszczędna).

Ile zaoszczędzimy, kupując energooszczędny sprzęt?

Gospodarstwa domowe w 2019 roku zużywały łącznie 23 TWh na działanie urządzeń elektrycznych i oświetlenie. Najwięcej zużywały żarówki (11 TWh), czajniki elektryczne (3,5 TWh), chłodziarko-zamrażarki (3 TWh), a także telewizory (2,5 TWh).

Modernizacja najbardziej powszechnego w gospodarstwach domowych sprzętu RTV i AGD pozwoliłaby obniżyć ich zapotrzebowanie na energię elektryczną o blisko 20 proc. (5,8 TWh) - wylicza PIE.

Co ciekawe, mimo wprowadzonego 13 lat temu rozporządzenia KE ws. żarówek energooszczędnych, 52 proc. polskich gospodarstw nadal korzysta z energochłonnych żarówek tradycyjnych. Ich wymiana na energooszczędne obniżyłaby zużycie energii o kolejne 12 procent.

Łącznie, modernizacja powszechnego sprzętu RTV i AGD oraz wymiana oświetlenia z żarówek tradycyjnych na LED obniżyłaby zużycie energii przez gospodarstwa domowe o 9,2 TWh (31 proc.). W przypadku zamiany na żarówki LED także innych rodzajów oświetlenia, jak świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe, łączna redukcja wzrosłaby do 12,7 TWh (43 proc). - podsumowuje Polski Instytut Ekonomiczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wymiana sprzętu też kosztuje… Ale faktycznie się to opłaca. Jak u siebie zmieniłam lodówkę i zaczęłam używać roomby zamiast tradycyjnego odkurzacza to rachunki za prąd mam teraz mniejsze.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu