Kleszcze afrykańskie są już w Polsce! Nie czekają na ofiarę, a aktywnie jej szukają. Czy są groźniejsze od tych, które już znamy?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiosna i lato to czas, na który czekamy z utęsknieniem. Po wielu szarych miesiącach robi się cieplej i jaśniej, ale tę sielankę co roku mąci jedna rzecz: strach przed kleszczami. W Polsce pojawiły się już kleszcze afrykańskie. Czy jest się czego bać? Dowiedz się, jakie choroby może przenosić kleszcz afrykański.

Czy kleszcz afrykański jest w Polsce?

Spis treści

Kleszcz afrykański jest już w Polsce. Potwierdzają to naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Groźne pajęczaki są obecne na Dolnym Śląsku.

– Pojawił się nowy, duży kleszcz Hyalomma. Ja go jeszcze osobiście nie widziałem, ale z nim niestety wiążą się dwie nowe sprawy: gorączka krwotoczna krymsko-kongijska i niestety takie porażenie kleszczowe – powiedział specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon.

W odróżnieniu od pospolitych kleszczy w Polsce kleszcz afrykański nie czeka na ofiarę, ale aktywnie do niej zmierza.
W odróżnieniu od pospolitych kleszczy w Polsce kleszcz afrykański nie czeka na ofiarę, ale aktywnie do niej zmierza. Antonio Camacho/Getty Images

Kleszcze afrykańskie są większe niż kleszcze, które znamy z Polski, i mają pasiaste odnóża. Kleszcz afrykański, znany też jako kleszcz wędrowny, występuje w Północno-Wschodniej i Centralnej Afryce, Centralnej Azji oraz w Środkowo-Wschodniej Europie. Kleszcze wędrowne są przenoszone przez ptaki wędrowne, a także przez zwierzęta gospodarskie.

– W swoim cyklu rozwojowym mają dwóch żywicieli: larwy pasożytują na ptakach, a dorosłe osobniki na zwierzętach kopytnych (np. koniach). Te kleszcze afrykańskie są uważane za główny wektor przenoszenie arbowirusa, który wywołuje poważną wirusową chorobą tropikalną, jaką jest gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, w skrócie określana CCHF. U zwierząt ta choroba przebiega bezobjawowo, natomiast u ludzi ma bardzo ciężki przebieg – pisała Martyna Jaros na Stronie Zdrowia.

Co robi kleszcz afrykański? Choroby, które przenosi kleszcz wędrowny

Kleszcze afrykańskie to kolejne pajęczaki, które przenoszą groźne choroby. Są to m.in.:

  • gorączka krwotoczna krymsko-kongijska,

  • gorączka plamista,

  • anaplazmoza.

Szczególnie niebezpieczna jest gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, której śmiertelność sięga nawet 40 proc. Kleszcze wędrowne mogą przenosić riteksje oraz patogen Babesia occultans. Istnieje też podejrzenie, że ukąszenie kleszcza afrykańskiego może doprowadzić do paraliżu twarzy.

– W odróżnieniu od pospolitych u nas kleszczy Ixodes ricinus, Hyalomma nie czeka na ofiarę, ale aktywnie do niej zmierza. Jeśli wyczuje ruch, ciepło ciała, większe stężenie CO2 w związku z oddychaniem, przemieszcza się do ssaka lub ptaka. Stwierdzono, że w takich sytuacjach w 10 minut jest w stanie przejść 100 m! Wizualnie rozpoznaje ofiarę nawet z odległości 9 metrów – pisze dr Robert Maślak, zoolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszy przypadek importowanej afrykańskiej gorączki kleszczowej w Polsce został opisany w 2015 r.

Jak się chronić przed kleszczami afrykańskimi?

Środki ochrony przed kleszczami afrykańskimi są takie same, jak przed innymi kleszczami. Pamiętaj przede wszystkim o działaniach profilaktycznych – nie tylko podczas spaceru w lesie, ale także w parku, ogrodzie i na działce.

  1. Stosuj preparaty odstraszające kleszcze.

  2. Noś odzież z długimi nogawkami i rękawami.

  3. Naciągaj skarpetki na nogawki.

  4. Spaceruj środkiem ścieżek.

  5. Sprawdzaj skórę po przebywaniu na zewnątrz.

  6. Weź prysznic lub kąpiel do dwóch godzin po powrocie do domu.

– Osoby, które trafiły na nietypowe kleszcze, proszone są o ich przesłanie na Uniwersytet Warszawski, który prowadzi ich monitoring – apeluje dr Maślak.

Kleszcz afrykański został zauważony w Polsce na Dolnym Śląsku i może przenosić groźne choroby.

Źródło:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia