Renowacja placu przed ratuszem w PPP? To możliwe!

Materiał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Jak, dbając o aspekt ochrony zabytków, odnowić plac miejski w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, opowiada Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy.

Przeprowadzili Państwo przebudowę Placu Piastów w Oławie. Na czym polegała ta inwestycja i co, w efekcie przeprowadzonych prac, zmieniło się dla okolicznych mieszkańców?

Przebudowa Placu Piastów w Oławie w zakresie projektowym trwała 4 lata. Jest to teren objęty ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W przeszłości stanowił on dziedziniec zamkowy. Przez lata na terenie tym był zorganizowany parking dla mieszkańców, urzędników oraz osób odwiedzających Urząd Miejski w Oławie. Postanowiliśmy ten plac przebudować zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków. Uzgodnienia w tej sprawie trwały dość długo, bo aż 4 lata. Ostatecznie plac ten został wykonany w nawierzchni z kostki granitowej z odpowiednią podbudową oraz elementami małej architektury, z uwzględnieniem istniejącej zieleni i starodrzewu, który został w całości zachowany.

Dla okolicznych mieszkańców zmieniła się przede wszystkim estetyka tego miejsca, jego wygląd i funkcjonalność. Zwłaszcza jeśli chodzi o miejsca parkingowe, których jest niemal dwukrotnie więcej niż przed przebudową.

Inwestycja została zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym. Co przemawiało za wyborem tej właśnie metody realizacji inwestycji? Jakie to niesie ze sobą korzyści?

Zdecydowaliśmy się na taką formę inwestycji, ponieważ po pierwsze daje ona możliwość przeniesienia ryzyka inwestycyjnego na wykonawcę. Jest to teren zabytkowy, objęty nadzorem archeologicznym, cała odpowiedzialność w zakresie realizacji projektu była po stronie wykonawcy. Dodatkowo ryzyko inwestycyjne: pamiętajmy, że przystąpiliśmy do tego przedsięwzięcia w roku 2020 kiedy trwała pandemia. Był to okres, kiedy nie wiadomo było dokładnie w jakim kierunku będą szły inwestycje, nasze dochody z powodu pandemii zostały w tym czasie zachwiane. Dzięki PPP mogliśmy przerzucić na inwestora ryzyko finansowe. Inwestycja została ukończona z jego środków. Nie stanowi to długu w rozumieniu Ustawy o Finansach Publicznych, ponieważ spłacamy tę inwestycję na bieżąco, a mieszkańcy mogą korzystać z przebudowanej przestrzeni już od 2020 roku. Utrzymanie placu, zgodnie z umową, należy do wykonawcy.

Jakie były największe wyzwania podczas realizacji tego projektu?
Najważniejszym wyzwaniem podczas realizacji tego projektu był etap jego przygotowania. Przede wszystkim prace projektowe, a także uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Trwało to 4 lata, podczas gdy wykonanie samej inwestycji zajęło niecałe 6 miesięcy.

Ten projekt to nie pierwsza inwestycja, która przeprowadzili Państwo w PPP. Jakie jeszcze projekty zrealizowali Państwo z pomocą tej metody i czy w przyszłości planują Państwo realizacje kolejnych projektów we współpracy z partnerem prywatnym?

Jest to nasz trzeci projekt w ramach tego typu współpracy. Pierwszy z nich był to budowa budynku z przeznaczeniem na mieszkania socjalne. Drugi dotyczył budowy dróg na osiedlu Zaodrze, a trzeci to właśnie Plac Piastów.

W przyszłości również planujemy realizację inwestycji w ramach PPP. Będą to głównie obiekty użyteczności publicznej takie, jak: hale sportowe czy boiska.

Z PPP korzysta nie tylko Urząd Miasta, ale też Gmina Wiejska otaczająca miasto Oława. Czy wójt tej gminy korzystał z Państwa doświadczeń?

Oczywiście tak, gminy korzystały z naszych doświadczeń. Przyglądano się temu, co robimy i wiem, że w niektórych gminach wiejskich tego typu inwestycje realizowane są w oparciu o nasze założenia.

Co jest najważniejsze, żeby z sukcesem zrealizować projekt PPP?
Najważniejsze w projektach PPP jest przełamanie pewnych barier związanych z samym podejściem do tych projektów. Jest to dla samorządów naprawdę bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że ryzyko inwestycyjne jest przerzucone na inwestora, spłata przedsięwzięcia jest rozłożona na lata i nie stanowi ona długu publicznego w rozumieniu ustawy. Dzięki temu projekt może być zrealizowany i mogą z niego korzystać mieszkańcy miasta.

***

Czym jest PPP?
Partnerstwo publiczno-prywatne (zwane w skrócie PPP) to metoda realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych oraz świadczenia usług publicznych. Polega na długoletniej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i sektorem publicznym, która prowadzi do pełnego wykorzystania potencjału obydwu stron. Mówiąc najprościej, instytucja publiczna określa zadania (np. budowa i utrzymanie szkoły, parkingu), a wybrany w drodze konkurencyjnego postępowania partner prywatny realizuje te cele, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie.

Po więcej informacji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego warto zajrzeć na oficjalną stronę internetową ppp.gov.pl, gdzie poza wyjaśnieniem tego czym jest PPP i jak je stosować, znajdują się publikacje, wytyczne, dobre praktyki, komunikaty o prowadzonych szkoleniach, warsztatach oraz oferta wsparcia skierowana do podmiotów publicznych w zakresie przygotowania projektu do realizacji w PPP.

Na stronie znajduje się też baza danych dotycząca zakończonych oraz planowanych przedsięwzięć PPP, która stanowi doskonałe źródło informacji, a przede wszystkim inspiracji dla gmin, które chciałyby przeprowadzić inwestycję, wykorzystując PPP.
Ministerstwo uruchomiło również platformę e-learningową na stronie pppszkolenia.gov.pl. Znajdują się na niej interaktywne lekcje, z których można dowiedzieć się: czym jest PPP, jak przygotować projekt w tej formule oraz jak wybrać partnera prywatnego. Dostęp do kursów jest darmowy, a dzięki formie online każdy może je przejść w swoim tempie.

Chcesz zdobyć wiedzę pozwalającą bezproblemowo przeprowadzić inwestycję w PPP? Zarejestruj się już dziś na stronie pppszkolenia.gov.pl.

Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.

*

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie