Rewolucja podatkowa 2020. Mikrorachunek podatkowy uprości rozliczenia, ale najpierw namiesza. Inne zmiany - musisz je znać [20.01.2020 r.]

AIP
Zobowiązania podatkowe z tytułu CIT, VAT oraz PIT powstałe przed 31 grudnia 2019 roku, które będą regulowane począwszy od 1 stycznia 2020 r., podlegają wpłacie na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Jacek Smarz / Polska Press
Rok 2020 z całą pewnością przyniesie wiele zmian w zakresie podatków. Na rewolucję w podatkach muszą przygotować się niemalże wszyscy podatnicy, zarówno osoby fizyczne, podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą jak i osoby prawne. Już od początku 2020 r. ustawodawca przewidział zmiany między innymi w zakresie zastąpienia deklaracji VAT-7 i VAT-7K plikiem JPK_VAT, zapłaty zobowiązań wyłącznie na konto z białej listy, obowiązku uiszczania VAT, PIT i CIT na mikrorachunek podatnika czy możliwości wystawienia faktury tylko do paragonu, na którym jest NIP.

Bez wątpienia podatnicy muszą uważnie i rzetelnie śledzić wprowadzane zmiany aby prawidłowo wywiązywać się z ciążących na nich obowiązkach podatkowych.

20 stycznia zaliczka na podatek

- Podatnicy powinni pamiętać, że niedawno zostały zmienione zasady wpłaty zaliczek na podatek dochodowy za ostatni okres rozliczeniowy 2019 roku. Ustawodawca zlikwidował bowiem zapis o tym, że „podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku (…)”. Z przepisu wynikało, że złożenie zeznania rocznego do dnia, kiedy należy wpłacić zaliczkę za ostatni okres, powoduje, że zaliczka ta przekształcała się w zobowiązanie z tytułu zeznania rocznego. Dawało to podatnikom możliwość rozliczenia ulg, które mogły powodować np. zmniejszenie podatku lub nawet wystąpienie nadpłaty - wyjaśnia Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt. I dodaje:
- Podatnicy niejednokrotnie korzystali z tego przepisu, co przynosiło konkretne korzyści. Przykładem może być podatnik, który korzysta z ulgi na dzieci. Przypuśćmy, że Jan Kowalski miał do zapłaty za IV kwartał 2018 r. podatek w kwocie 5 000 zł. Pan Jan ma trójkę dzieci i skorzystał z ulgi prorodzinnej. Złożył zeznanie przed 20 stycznia 2019 r., w którym to wykazał tę ulgę i tym samym pomniejszył swój podatek o 4 224 zł. Tym samym pan Jan zapłacił zaliczkę do 20 stycznia w kwocie 776 zł. Korzyść była wyraźna.
Natomiast obecnie podatnik musi bezwzględnie zapłacić zaliczkę na podatek, a więc np. wyżej wskazane 5 000 zł, do 20 stycznia za ostatni okres rozliczeniowy, z uwagi na to, że zeznania podatkowe składane są pomiędzy 15 lutego a 30 kwietnia.

Zeznania złożone przed 15 lutego będą uznawane za złożone dopiero 15 lutego. Pan Jan, składając zeznanie, wykaże teraz nadpłatę, którą urząd zwróci mu na konto. W związku z tym pan Jan będzie na około 2 miesiące pozbawiony kwoty 4 224 zł.

Mikrorachunek podatkowy

Już od 1.01.2020 roku zobowiązania podatkowe PIT, CIT, VAT będą płacone na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Indywidualny mikrorachunek podatkowy jest rachunkiem przypisanym do danego podatnika, pracodawcy – płatnika, służącym do wpłat z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz osób prawnych (CIT), a także podatku od towarów i usług (VAT). Zgodnie z przepisami mikrorachunek podatkowy będzie funkcjonował od 1 stycznia 2020 roku. Zobowiązania podatkowe z tytułu CIT, VAT oraz PIT powstałe przed 31 grudnia 2019 roku, które będą regulowane począwszy od 1 stycznia 2020 r., podlegają wpłacie na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

NIP na paragonie

Kolejna ważna zmiana wprowadzona 01.01.2020 roku dotyczy obowiązku umieszczania numeru NIP na paragonie. Tylko taki paragon będzie stanowił podstawę do wystawienia faktury. Sprzedawca nie będzie miał prawa wystawienia faktury do paragonu, który nie będzie zawierać numeru NIP nabywcy, pomimo zgłoszenia takiego żądania przez kupującego w ustawowym terminie.

JPK_VAT

Rok 2020 przyniesie rewolucję w podatku od towarów i usług. Nieaktualna stanie się deklaracja VAT, która zostanie zastąpiona plikiem JPK_VAT. Obowiązek składania deklaracji i informacji o ewidencji w nowym formacie JPK_VAT będzie obowiązywał:
•od 1 kwietnia 2020 r. - dużych przedsiębiorców,
•od 1 lipca 2020 r. - pozostałych podatników VAT.

Wykaz podatników VAT

Od stycznia 2020 roku, każdy podatnik będzie zobowiązany do zweryfikowania numeru rachunku bankowego swojego kontrahenta. Jeśli numer podany przez kontrahenta nie będzie znajdował się tzw. białej liście wówczas podatnik nie będzie miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie udostępnionym przez ministerstwo. Ponadto podatnik będzie ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

k
kmkn

[wulgaryzm] pis

G
Gość

Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://sexanons.eu/monia25

K
KK

Uwaga na oszustów! Wysyłają wiadomości, że trzeba natychmiast wygenerować swój mikrorachunek. Podsyłają link do swojego "generatora", gdzie podstawiają swoje numery kont. Jak się przed tym ustrzec można poczytać na

https://ludzkiefinanse.pl

G
Gość

Uwaga na oszustów! Wysyłają wiadomości z informacją, że trzeba natychmiast wygenerować swój mikrorachunek. Podsyłają link do swojego "generatora" a tam podstawiają swoje numery kont. Jak się przed tym ustrzec na:

https://ludzkiefinanse.pl

G
Gość

Dzień dobry! Mam na imię Mirosław Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: http://systemzarabiania.pl

b
bezrobotny

no to nie zapłacę, co mnie to, co za durny artykuł. Nic nie muszę płacić , nikt mnie nie zmusi.

G
Gość
30 grudnia 2019, 11:42, Gość:

Ciekawe jak wygenerują sobie mikro rachunek podatkowy osoby które nie mają dostępu do internetu bo rozumiem (jeśli źle to mnie poprawcie) że każdy obywatel musi taki mikro rachunek posiadać.

Wystarczy znajomość numeru PESEL - mikrorachunek w całości opiera się na numerze PESEL. W dowolnym urzędzie skarnowym od ręki podadzą Ci ten numer

G
Gość
26 grudnia 2019, ‎20‎:‎50, śmiech:

to nie zapłacę podanku i co z tego, co m i zrobicie, podatek płaci się od czegoś , a jak ktoś nie ma nic to ma to w czarnej dziurze.

Możesz się mylić, oni mogą zrobić podatek od wydychanego CO2, od nic nie robienia, podatek kościelny, podatek od podatku np. dochodowego itd. Masz pracować za opodatkowaną miskę ryżu, to jest właśnie filozofia socjalistycznych rządów.

G
Gość
1 stycznia, 12:50, Gość:

Pętla totalnej kontroli powoli zaciska się na szyi narodu.

Więc głowa do góry, jak mawiał pewien kat.

G
Gość
30 grudnia, ‎11‎:‎42, Gość:

Ciekawe jak wygenerują sobie mikro rachunek podatkowy osoby które nie mają dostępu do internetu bo rozumiem (jeśli źle to mnie poprawcie) że każdy obywatel musi taki mikro rachunek posiadać.

30 grudnia 2019, 12:26, Gość:

To proste, po jakimś czasie po takiego delikwenta przyjedzie pisowska policja i zgarnie go na dołek, później sąd i do obozu reedukacji jak w Chinach. Ucisk, terror, dyktatura. Jednostka jest nic nie znaczącym zerem, płacić nie dyskutować, jak nie chcesz to się tobą zajmiemy. Kontrola obywateli jest coraz dokładniejsza, bardziej represyjna. Władza chce kontrolować wszystko żeby zrabować jak najwięcej na wyniszczające kraj plusy. Niedługo każdy otrzyma na rękę kod paskowy ewentualnie czip z nadajnikiem żeby Mao wiedział co robisz i gdzie jesteś. Później będzie eutanazja, legalna aborcja i rodzice tej samej płci. I Polacy dalej się biernie przyglądajcie poczynaniom waszych wybrańców. Powoli, niezauważalnie rozpoczyna się holokaust narodu polskiego. To się dzieje to nie jest fikcja.

Jak dostaniesz parę pał, to do wszystkiego się przyznasz i wszystko w lot pojmiesz.

G
Gość
2 stycznia, 17:07, Gość:

Tak pisowskie rządy pomagają małym przedsiębiorcom. Żadnych udogodnień i pomocy tylko kłody pod nogi i kary, kary, kary. Byle mieć więcej kasy dla siebie na nagrody.

Trzeba szmalu ne wszelkie plusy.

G
Gość

Tak pisowskie rządy pomagają małym przedsiębiorcom. Żadnych udogodnień i pomocy tylko kłody pod nogi i kary, kary, kary. Byle mieć więcej kasy dla siebie na nagrody.

G
Gość

Pętla totalnej kontroli powoli zaciska się na szyi narodu.

G
Gość
30 grudnia, ‎11‎:‎42, Gość:

Ciekawe jak wygenerują sobie mikro rachunek podatkowy osoby które nie mają dostępu do internetu bo rozumiem (jeśli źle to mnie poprawcie) że każdy obywatel musi taki mikro rachunek posiadać.

To proste, po jakimś czasie po takiego delikwenta przyjedzie pisowska policja i zgarnie go na dołek, później sąd i do obozu reedukacji jak w Chinach. Ucisk, terror, dyktatura. Jednostka jest nic nie znaczącym zerem, płacić nie dyskutować, jak nie chcesz to się tobą zajmiemy. Kontrola obywateli jest coraz dokładniejsza, bardziej represyjna. Władza chce kontrolować wszystko żeby zrabować jak najwięcej na wyniszczające kraj plusy. Niedługo każdy otrzyma na rękę kod paskowy ewentualnie czip z nadajnikiem żeby Mao wiedział co robisz i gdzie jesteś. Później będzie eutanazja, legalna aborcja i rodzice tej samej płci. I Polacy dalej się biernie przyglądajcie poczynaniom waszych wybrańców. Powoli, niezauważalnie rozpoczyna się holokaust narodu polskiego. To się dzieje to nie jest fikcja.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3